İHRACATIMIZ FREN TUTMUYOR

Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep, Mart ayını 873 milyon 752 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak bir önceki yıla göre yüzde 44'lük artış oranı yakaladı.

Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep, Mart ayını 873 milyon 752 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak bir önceki yıla göre yüzde 44'lük artış oranı yakaladı. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in Türkiye’ye rol model olabilecek bir kent olduğunu söylerken, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, Türkiye ihracatının yüzde 8.77’sini Gaziantep’in gerçekleştirdiğini söyledi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise Gaziantep’in emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu’’da ihracatçıların destan yazmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), son dönemde sergilediği güçlü ihracat performansını Mart ayına da taşımayı başardı.2021 yılının Mart ayında Bölge ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 46 oranında artarak 998 milyon 159 bin dolar seviyesine geldi. Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep ise Mart ayını 873 milyon 752 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak bir önceki yıla göre yüzde 44'lük artış oranı yakaladı.

172 ÜLKEYE İHRACAT

İhracat rakamlarından duydukları memnuniyeti dile getiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Hem Güneydoğu Anadolu Bölgemiz hem de Gaziantep, ortaya koydukları ihracat performansıyla tarihlerinin en yüksek Mart ayı rakamlarına ulaşmayı başardı. Söz konusu rekorlar sadece ihracat değeriyle sınırlı değil. Mart ayı içinde 172 ülkeye ihracat gerçekleştiren Bölgemiz, ülke sayısı bakımından önceki yıllarda görülmemiş bir Mart ayı performansına imza attı” dedi.

YÜZDE 24'LÜK ARTIŞ

2021 yılı genelindeki ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci, küresel çapta yaşanan ekonomik sorunlara karşın Bölge ihracatçısının azimle zorlukları aştığını ifade ederek, “Ocak-Mart 2021 döneminde Bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24'lük artışla ihracatını 2 milyar 622 milyon 640 bin dolar seviyesine çıkardı. Aynı dönemde Gaziantep de 2 milyar 287 milyon 656 bin dolarlık ihracatıyla geçtiğimiz yıla göre rakamlarını yüzde 23 oranında artırdı. Ekonominin birçok alanında gözlenen belirsizlik ve dalgalanmalara karşın Bölgemiz son dönemde istikrarlı biçimde ihracat potansiyelini artırıyor. Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da bir önceki yıla göre ihracat rakamlarımızı kayda değer oranda yukarı taşıdık. Bu başarıdaki en büyük pay elbette ihracatçılarımıza ait. Sadece Mart ayında Bölgemizden 2 bin 548, Gaziantep'ten ise Bin 744 firma aktif olarak ihracat gerçekleştirmiş bulunuyor. Bu sayede Bölgemiz ve Gaziantep ihracatçı sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşmıştır. Ekonomik risklerin böylesine çoğaldığı bir ortamda, Gaziantep başta olmak üzere Bölgemizdeki ihracatçı sayısında yaşanan bu artış bizler için gurur vesilesidir” şeklinde konuştu.

EN İYİ PAZAR IRAK, ABD VE SURİYE

Bölge ihracatında en büyük paya sahip ülkeler ve ürün grupları hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ortadoğu ülkelerinin yüzde 36,8 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin yüzde 19,6 payla ikinci ve Amerika ülkelerinin de yüzde 14,4 payla üçüncü sırada yer aldığını belirtti. 2021'in Ocak-Mart ayları arasında toplam 185 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizen Kileci, “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Mısır ve Libya; Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ürün gruplarına baktığımızda ise Bölgemizden en çok makine halıları, kumaşlar, iplikler, plastikler ve mamulleri, pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, dış giyim ile ağaç ve orman ürünleri ihraç edildiğini görüyoruz” dedi.

TÜRKİYE'YE ROL MODEL OLABİLECEK BİR KENTİZ

2021 yılının Mart ayında 873 milyon 752 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Gaziantep, Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştiren illeri sıralamasında beşinci basamaktaki yerini bu ay da korumayı başardı. İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep'in yüzde 148'lik seviyesiyle rakip illerden farklı bir noktada olduğunu vurgulayan GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, “Gaziantep, dış ticaret verileriyle Türkiye'ye rol model olabilecek bir şehir. Hedefimiz en kısa zamanda Gaziantep'i Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştiren illeri içinde daha da yukarılara taşımak” değerlendirmesinde bulundu. Kileci, Gaziantep'ten en çok ihraç edilen ürünlerin Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu sözlerine ekledi.Kileci ayrıca; 2021 yılı Mart ayında GAİB'e bağlı diğer illerden Kahramanmaraş'ın 116,6 milyon dolar, Mardin'in 71,5 milyon dolar, Malatya'nın 32,5 milyon dolar, Diyarbakır'ın 18,6 milyon dolar Şanlıurfa'nın 16,1 milyon dolar, Adıyaman'ın 13 milyon dolar ve Kilis'in 4,5 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini kamuoyuna duyurdu.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN 2023 İHRACAT HEDEFİNE ULAŞMASINDA LOKOMOTİF KENTİZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “İhracatçı üyelerimizi ülke ve şehir ekonomisine yaptıkları katkıdan tebrik ediyorum” dedi.Gaziantep'in, Türkiye ekonomisinin 2023 ihracat hedefine ulaşmasında lokomotif bir kent olduğuna vurgu yapan Başkan Yıldırım, “Ülkemizin en fazla ihracat yapan 5. ili olan Gaziantep olarak mart ayında geçen yıla göre yüzde 43,2 artışla 873 milyon 751 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Böylece yılın ilk çeyreğinde 2020 yılı ilk çeyreğine göre ihracatımızı yüzde 23,2 artırarak 2,3 milyar dolarlık bir hacme ulaştık. Bu, Türkiye'nin ilk çeyrekteki 26 milyar 68 milyon dolarlık ihracatının yüzde 8,77'sinin Gaziantep tarafından gerçekleştirildiği anlamına geliyor. Performansımız ve potansiyelimiz gösteriyor ki Gaziantep, Türkiye'yi 2023 ihracat hedefine taşıyacak lokomotif olacak” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALARIMIZI DERİNLEŞTİRİYORUZ

Açıklanan ekonomi reform paketinde yer alan ihracatın tabana yayılması hedefini önemsediklerini belirten Başkan Tuncay Yıldırım, GTO olarak bu alandaki çalışmalarını derinleştirdiklerini ifade etti. Yıldırım, “Ekonomik reform paketi kapsamında ihracat potansiyeli yüksek olan KOBİ'lerin dış pazarlara açılmalarının teşvik edilmesi, ihracatın tabana yayılması hedefleniyor. Oda olarak bu hedefleri önemsiyoruz. Şehrimiz için sürdürülebilir bir ihracat ekosistemi yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için KOBİ'lerimizi ihracat ile tanıştıracak, ihracatı öğretecek, yeni pazarlar keşfetmelerini sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz GTO olarak adeta bir ihracat okulu olmak ve şehrin bu başarısını köklü bir kültür haline dönüştürmek. Bu bağlamda Dış Ticaret İstihbarat Merkezimizin hizmet yelpazesini genişletmek, daha kurumsal bir yapıya kavuşturmak için çalışmalarımızı derinleştiriyoruz” diye konuştu.

GAZİANTEP EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, 2020 yılının mart ayında pandeminin etkisiyle küresel ticarette büyük aksamalar yaşandığını anımsatarak, ilk şokun atlatılmasıyla o günden buyana büyük bir özveriyle bugünkü rakamlara ulaşılmasını sağlayan sanayici, ihracatçı, çalışan ve emeği olan herkese teşekkür etti.Geçtiğimiz yılın ocak-mart döneminde Gaziantep’ten 1 milyar 854 milyon dolar ihracat yapıldığını anımsatan Adnan Ünverdi, bu yılın aynı döneminde ise yüzde 23,4 oranında artışla 2 milyar 287 milyon 656 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, Gaziantep’in emin adımlarla yoluna devam ettiğini sözlerine ekledi.

DESTAN YAZMAYA DEVAM EDİYORLAR

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu’da twitter hesabından yayınladığı mesajda ‘. Gaziantep’teki İhracat yapan bütün sanayicileri firma yetkililerini çalışan arkadaşları kutluyorum destan yazmaya devam ediyorlar ‘’ dedi

#

01 Nis 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 366.751 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.