Yerli ve yenilenebilir kaynakları artırmaya çalışıyoruz

Güneş enerjisinin politik, teknik, ekonomik, akademik ve sosyal boyutları ile ele alındığı “Güneydoğu Enerji Forumu” Gaziantep Ticaret Odası’nda düzenlendi. Formda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Türkiye'nin sanayi ve ekonomide geliştikçe enerjiye talebinin arttığını belirterek, yerli ve yenilenebilir kaynakları artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası 27 Nolu Mimarlar, Mühendisler ve Yapı Denetim Firmaları Meslek Komitesi ile TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi iş birliğinde "Enerjimiz Güneş Olsun" sloganıyla düzenlenen Forumun açılışına; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Meclis Başkanı Hilmi Teymur ve çok sayıda davetli katıldı.

YILDIRIM: “GAZİANTEP BU KONUDA ŞANSLI BİR ŞEHİR”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Bir şehrin gücü, bürokraside ne kadar güçlüyse o kadar artıyor. Gaziantep bu konuda şanslı bir şehir. Ne zaman Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ı arasak, şehrimiz ile ilgili bir sorun iletsek hiçbir zaman cevapsız kalmadığımız Ankara’daki güçlü sesimiz. Gaziantep’imizin evladı. Dünyamızda ana gündem maddesi olan ve uzun yıllar da gündemde kalacak olan enerji kaynaklarının belki de en masumunu, en temizini, en bol olanının, Güneş’i konuşmak üzere ‘Enerjimiz Güneş Olsun’ diye bir araya geldik.

ENERJİDE BÜYÜK ORANDA DIŞA BAĞIMLIYIZ

Foruma desteklerinden dolayı kurumlara ve sponsorlara teşekkür eden Yıldırım, şunları söyledi: “Sanırım hepimiz küresel politikalara yön veren temel nedenin enerji olduğu konusunda hemfikirizdir. Dünya üzerindeki enerji kaynakları, bitmeyen savaşlar, çözülmeyen krizler menfaat ve çıkar çatışmalarının olduğu kaynayan bir kazan haline gelmiş durumda. Maalesef enerjide büyük oranda dışa bağımlıyız. Milyarlarca dolar harcayarak enerji ithal ediyoruz. Çünkü fosil enerji kaynakları bakımından yetersiz bir ülkeyiz. Ama bulunduğumuz coğrafya, fosil enerji kaynaklarının ortasında bir koridor olmakla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş için de tam bir cennet. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmekte oldukça ilerlemiş Avrupa Birliği ülkelerinden çok daha yüksek oranda güneş enerjisi potansiyeline sahibiz. Böyle bir potansiyeli yeteri kadar kullanamıyoruz. Temiz, sağlıklı, bol diyoruz; petrol, doğalgaz gibi küresel hırslara sebebiyet vermez diyoruz. Yeni istihdam alanları yaratır, kendisini kısa sürede amorti eder enerji bağımlılığını azaltır diyoruz. Ama potansiyelimizi kullanıyor hala kazancımızı elektrik faturalarına yatırmaya devam ediyoruz. Çünkü yeterince bilmiyoruz. İşte tam da bu yüzden Enerji Forumu’nu düzenledik. Güneş’e dair her şeyi birlikte öğrenelim diye. Enerjinin dünya siyasetini nasıl yönlendirdiğini hep birlikte görelim, bilelim ki gelecek planlarımızı ona göre yapalım.”

ARIKAN: “GAZİANTEP OSB’NİN ÇATI GES KAPASİTESİ ÇOK YÜKSEKTİR”

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, “Enerjimiz güneş olsun sloganıyla başladığımız Güneydoğu Enerji Forumu’nun amacı güneş enerjisi sektöründe bölgesel bazlı bir sinerji oluşturmak, ülkemizi ve şehrimizi bu konuda önemli bir üretim üssü haline getirmek, yeni ve gelişen teknolojiyi takip etmek, bu teknolojileri şehrimize kazandırmak, sektörde yaşanan soru ve önerileri sizlerle paylaşmak ve öne çıkan enerji piyasasında lisanslı eletirim üretimi değerlendirmektir. Endüstri 4.0 gibi enerji 4.0’ı yaşıyoruz. Raporlara göre, güneş önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın elektrik üretiminde en etkin enerji kaynağı olacaktır. Ülkemizde ciddi çalışmalar yürütülüyor. Ülkemizde sadece enerji cari açığının kapatılması anlatımında artırımlar değil, enerji teknolojilerinde de önemli atılımlara imza atılması gerekiyor. Günümüzde enerji ülkeler arasında tehdit ve ambargo unsuru olarak kullanılmaktadır. Yenilebilir enerji yatırımları ile dışa bağımlılığımız azalacak. Bir nevi aldığımız miktar kadar da ihracat yapmış olacaksınız. Oda olarak her platformda dile getirdiğimiz yerinde üretim, yerinde tüketim modelini destekleyen özel ve tüzel kişilere fırsatlar sağlayan mevzuat yayımlandı. Bu mevzuat özellikle OSB ve kamu binalarının her çatısının bir elektrik santrali olabileceğini bize gösterdi. Sektörle ilgili birkaç tespit ve önerilerimiz var. Yerinde üretim, yerinde tüketimin önemini, çatı GES’ lerine geçişin gerekliliğini, bunun içinde yeni imara açılan bölgelerde binaların açılarının mümkünse güney kuzey istikametine yapılması, mimari ve statik projelerini çatıda güneş enerjisi santralı kurulacakmış gibi projelendirilmesi, panellerin montajını kolaylaştıran ekipmanların da bina yapım aşamasında pasif hale getirilmesi önerdik. Bu ve benzer önermelerin ne kadar isabetli olduğunu şuanda görebiliyoruz. Gaziantep OSB’nin çatı GES kapasitesi çok yüksektir. Belki de Türkiye’nin en büyük çatı kapasitesine sahiptir. Buradaki yatırımlarda mühendislik hizmeti esastır. Yapılacak santralde ulusal ve uluslararası standartlara uygun olmasına önem verilmelidir. Formumuz kapsamında 50 elektrik ve elektronik mühendisi öğrencimize güneş enerjisi santraline ilişkin bir program eğitimine verilecektir. Ülkemize yüzde bir de olsa küçük tasarrufların çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Elektrik Mühendisi Odası, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Teknik Anadolu Lisesinin girişimleri ile öğrencilerimizin çabaları ile bir uygulama geliştireceğiz. Her elektrik abonesinin bu uygulamaya erişeceği, kendi ekipmanlarını bileceğini, nerde nasıl tasarruf edebileceği, 150 TL den faturasını 120 TL’ye düşürebileceği simülasyon programını geliştirmek startı verdik.

TANCAN: “TÜRKİYE ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 46'SINI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN KARŞILIYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Türkiye'nin sanayi ve ekonomide geliştikçe enerjiye talebinin arttığını belirterek, yerli ve yenilenebilir kaynakları artırmaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye'de 8 bin civarında elektrik santrali bulunduğunu aktaran Tancan, ülke olarak 91 bin megavat kurulu güce sahip olduklarını 2023 yılında bu rakamı 109 bin megavata çıkarmak istediklerini ifade etti. Tancan, 2019 yılının 10 ayında elektrik ihtiyacının yüzde 46'sını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladıklarını dile getirerek, "Dünya elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılıyor. Biz yüzde 46'sını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaktayız." diye konuştu.

YARIŞMA YAPILACAK

Gaziantep'te 177 lisansız güneş enerji santrali bulunduğunu ifade eden Tarcan, bunun yetersiz olduğunu, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması gerektiğini belirtti. Tarcan, mühendis ve mimarlara binaların çatılarında güneş panelleri olacak şekilde projeler hazırlaması tavsiyesinde bulundu. Lisanslı santraller için de birkaç güne kadar Türkiye genelinde 1000 megavat kapasiteli mini güneş Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmalarını ilan edeceklerini dile getiren Tancan, şunları kaydetti: "Bir yarışma düzenleyeceğiz. Kendi tüketimini karşılamaya yönelik santraller değil elektrik üretip ticaretini yapmaya yönelik santraller olacak. Türkiye'nin doğusundan batısına kadar, güneşlenme oranı yüksek olan 36 il seçildi. Gaziantep de bu illerden biri. Bin megavatlık kapasitemiz var. 10 megavatlık dilimler halinde yapacağız. 15 yıl boyunca kim daha uygun fiyattan kamuya satacaksa bu kapasiteleri onlara tahsis edeceğiz. Bu mantıkla yarışma yapılacak. Başvurular ilan edildikten sonra başlayacak. Nisan ayında yapılmasını planlıyoruz. Bu konuya ilgi duyan yarışmacıların şimdiden hazırlık yapmasında fayda var."

BERMAL BARAN

#

30 Oca 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 263.677 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.