CHP İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar’dan 1 Mayıs Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar mesajında yıllardır büyük çoğunluğu açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren emekçilerin, pandemi süresince de ekonomik tedbirlerin yetersizliği ve ekonomi yönetimindeki başarısızlıklardan dolayı enflasyon, vergi ve zamlar altında ezildiğini belirtti.

İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında işten çıkarma yasağına rağmen Kod-29’dan işten atılmalar, ücretsiz izin uygulaması, işçilerin hiçbir koruma olmadan iş yerlerinde sağlıksız koşullarda çalışması, yaşanan gelir kaybı, işsizlik ve artan yoksulluk hallerinin milyonlarca işçiyi ve emekçiyi etkilediğini söyledi.

İl Başkanı Uçar tüm emekçilerin güvenceli ve insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşaması için CHP’nin siyasi iktidardan 15 maddelik talebine yer verdiği açıklamasın devamında şu ifadelere yer verdi;

“1 Mayıs, dünyanın her yerinde işçi sınıfının ve emeği ile geçinenlerin her türlü sömürüye ve üreteni ürettiğine yabancılaştıran neo liberal sisteme karşı birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Üretenlerin, her türlü değeri yaratanların, alın terini ürüne dönüştürenlerin bayramı yurttaşlarımıza kutlu olsun.

Emeğe ve çalışan haklarına saygı demokratik kültürün, çalışma hayatının daha iyi standartlara kavuşturulması toplumsal refahın vazgeçilmez bir unsurudur. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, kayıt dışılık ile mücadele edilmesi, kadın istihdamının artırılması ve sosyal diyalog esas alınarak çalışma yaşamının geliştirilmesi devlet, işçi ve işveren kesimlerinin işbirliği yapması gereken en önemli konulardır.

Pandemi En Çok Emekçileri Etkiledi

1 Mayıs, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda pandemi kısıtlamaları nedeniyle kitlesel olarak kutlanamayacak. Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sorunlar en çok ücretli çalışanları yani emekçileri etkilemiştir. İşten çıkarma yasağına rağmen Kod-29’dan işten atılmalar, ücretsiz izin uygulaması, işçilerin hiçbir koruma olmadan iş yerlerinde sağlıksız koşullarda çalışması, yaşanan gelir kaybı, işsizlik ve artan yoksulluk halleri milyonlarca işçiyi ve emekçiyi etkilemiştir. Bu süreçte ekonomik tedbirlerin yetersizliği ile ekonomi yönetimindeki başarısızlıklar enflasyon, vergi ve zam olarak emekçinin cebine yansımıştır. Emek dünyası salgında daha fazla gelir kaybetmiş ve daha fazla korumasız hale gelmiştir. Anlık tedbir ve yasaklama kararlarıyla iktidar emekçiyi hiçbir şekilde umursamadığını tekrar ve açıkça göstermiştir.

1 Mayıs’ta tüm emekçilerin güvenceli ve insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşaması için, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, milyonlarca emekçimiz adına siyasi iktidara 15 temel talebi şu şekilde sıralıyoruz:

Zorunlu üretimin ve hizmetlerin yer aldığı tüm iş yerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır. Pandemide 1 yıllık süre içerisinde en az 861 emekçi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Covid-19 çalışanlar adına meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır. Ücretsiz izin köleliğine son verilmelidir. Faaliyetleri bu süreçte etkilenen iş yerleri için kısa çalışma ödeneği pandemi sonrasına kadar devam ettirilmelidir. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşulu olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet şartı ortadan kaldırılmalıdır. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL asgari ücret olarak belirlenmelidir. Yaklaşık 1 yıldır kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik hakkı için uzun dönemli sigorta primleri ödenmemektedir. Bu durum ileride yeni mağduriyetler yaratacak ve bu kapsamda yer alan işçilerin emeklilik hakkı ötelenecektir. Kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanmalıdır. Asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir. İşsizlik sigorta fonunun maddi kaynakları sadece işçiler için kullanılmalı, işverenlere yönelik teşvik ve desteklere son verilmelidir. Sendika ve toplu sözleşme hakkının önünde ki tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır. Uzaktan yani evden çalışmada işçilerin hakları kesin ve kati bir şekilde belirlenmeli, uzaktan çalışmanın sömürü aracına dönüşmesine izin verilmemelidir. Sigorta kaydı olmadan kayıt dışı çalışan işçiler bu süreçte korunmalı ve kayıt altına alınarak desteklenmelidir. Pandemi sürecinde artan gıda fiyatları yurttaşların alım gücünü her geçen gün daha da düşürmektedir. Tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalı. Düzensiz ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine tüm yurttaşların geçimini sağlaması için asgari bir gelir desteği sağlanmalıdır. Bu bakımdan aile destekleri sigortası uygulaması derhal uygulamaya geçirilmelidir. En düşük emekli aylıkları en az 2825 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli, emekli ikramiyeleri ise son 3 yıllık enflasyon baz alınarak verilmeli ve emekli ikramiyeleri bu yıl için en az 1500 TL olmalıdır.”

#

30 Nis 2021 - 00:00 - Siyaset

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 314.438 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.