Üretime destek hız kesmiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan OSB’deki 300 fabrikayla ilgili destekler hız kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin komple yeni yatırımla ilave yeni yatırım arasındaki ayrımı bile bilmediğini, bir firmanın birden fazla fabrikası olabileceğine kafasının almadığını belirtirken, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başarının gölgelenmek istediğini söyledi. MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ise ucuz siyaset ve reklam yapılmaya çalışıldığını dile getirdi. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 300 fabrikanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmasına, her kesimden destek geliyor.

Üretime destek hız kesmiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan OSB’deki 300 fabrikayla ilgili destekler hız kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin komple yeni yatırımla ilave yeni yatırım arasındaki ayrımı bile bilmediğini, bir firmanın birden fazla fabrikası olabileceğine kafasının almadığını belirtirken, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başarının gölgelenmek istediğini söyledi. MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ise ucuz siyaset ve reklam yapılmaya çalışıldığını dile getirdi.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 300 fabrikanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmasına, her kesimden destek geliyor.

VARANK: "MUHALEFETİN KAFASI ALMIYOR"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen hafta resmi açılışı yapılan Gaziantep'teki 300 fabrikaya ilişkin ortaya atılan iddialara yönelik, "Gaziantep sanayicileri 15 milyar liraya yakın yatırım yaptılar, 45 bin vatandaşımıza doğrudan istihdam oluşturdular. Muhalefet, komple yeni yatırımla ilave yeni yatırım arasındaki ayrımı bile bilmiyor, bir firmanın birden fazla fabrikası olabileceğini kafaları almıyor." dedi.

GAZİANTEP SANAYİCİLERİ 15 MİLYAR LİRAYA YAKIN YATIRIM YAPTILAR

Varank, geçen hafta sonu da Gaziantep'te 300 tesisin resmi açılışını yaptıklarını hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu fabrikalar için Gaziantep sanayicileri 15 milyar liraya yakın yatırım yaptılar, 45 bin vatandaşımıza doğrudan istihdam oluşturdular. Ortada gerçekten muazzam bir emek var. Bu emeği takdir etmek yatırım yapan sanayicilerimize moral vermek için bu törenleri düzenliyoruz. Biz bunları yaparken, hiçbir üretimi hiçbir katma değeri olmayan, heykel açmayı yatırım sanan muhalefet de boş durmadı. Anlamadan, dinlemeden hemen saldırıya geçti. Biz güya fabrika diye lokanta, eczane, market açmışız, 40-50 yıllık fabrikaları, sıfırdan açıyor gibi göstermişiz. İddiaları neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Bu arkadaşlar, komple yeni yatırımla ilave yeni yatırım arasındaki ayrımı bile bilmiyor. Ayrıca, firma açmakla üretim tesisi açmanın aynı şey olduğunu zannediyorlar. Bir firmanın birden fazla fabrikası olabileceğini kafaları almıyor. Sahada ne olup bittiğinden zerre haberleri yok, hiçbir şey bilmiyorlar ama laf çok, ezber çok."

GAZİANTEP OSB KAMUOYUNU YANILTMAK İSTESE BÖYLE BİR LİSTEYİ YAYINLAR MI?

Gaziantep'te açılışı yapılan bazı fabrikalara ilişkin bilgilerin yer aldığı kartları gösteren Varank, "Gaziantep sanayicisi de bu süreçte bütün iddialara yerinde yanıt vermek üzere, basın turu düzenledi ve bu iddiaların gerçek olmadığını ispatladı. 300 firmalık listede bir firmanın başka bir firmanın yerine yanlışlıkla yazılması üzerinden bütün bu tezvirat başlatıldı. OSB bu 300 firmalık listeyi kendisi yayınladı. Kamuoyunu yanıltmak istese böyle bir listeyi yayınlar mı? Cehaletin bu kadarıyla uğraşmak çok üzücü." değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİK GÜVEN GÖSTERGELERİ YÜKSELDİ

Varank, Sosyal Koruma Kalkanı alanındaki politikalarla 15 milyona yakın vatandaşın hayatına dokunduklarını ifade ederek, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve sosyal destek programlarıyla vatandaşlara 33 milyar liraya yakın ödeme yapıldığını bildirdi. Sanayi üretiminin, sokağa çıkma kısıtlaması olan dönemlerde bile durmadığına dikkati çeken Varank, şöyle devam etti: "Uyguladığımız politikaların sonucu olarak, hazirandan itibaren ekonomi tekrar canlanmaya başladı. İmalat sanayinde siparişler, üretim, kapasite kullanım oranları ve ekonomik güven göstergeleri yükseldi. Eylülde 52,8 değerini alan İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, 4 aydır eşik değerin üzerinde bir performans gösteriyor. Veride en dikkat çekici gelişmeyse, istihdam oluşturma hızının güçlenmesi. Firmalar artan siparişler doğrultusunda, Şubat 2018'den beri en yüksek oranda istihdam artışı gerçekleştirdi. Üretim 10 sektörün 8'inde artış gösterirken, en hızlı üretim artışı kimya, plastik ve kauçuk kategorisinde oldu."

OSB'LERDE ELEKTRİK TÜKETİMİNDE REKOR

Varank, bu gelişmelere paralel olarak sanayideki elektrik tüketiminin artış eğiliminde olduğunun altını çizerek, şu ifadeleri kullandı: "Organize Sanayi Bölgelerimiz, eylülün ilk 25 gününde, son 6 ayın elektrik tüketimi rekorunu kırdı. Marta göre yüzde 7 daha fazla elektrik tüketiyorsunuz, bu üretimin izlediği seyir açısından çok anlamlı bir gösterge. Dolayısıyla üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, şimdiden güçlü bir büyümeye işaret ediyor. Ümit ediyorum ki, bu performansı yılın son çeyreğinde de sürdürecek, 2021'e iyi bir başlangıç yapacağız." Varank, reel sektörün ilk 8 aydaki yatırım talebinin salgın koşullarına rağmen, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 30 daha fazla olduğunu vurgulayarak, "Ağustosta 911 yeni teşvik belgesi düzenledik. Sadece bu belgelerin yatırıma dönmesi sayesinde 18 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacak ve 28 bin 400 vatandaşımıza yeni iş imkanları oluşacak." diye konuştu.

KOÇER: "BAŞARI GÖLGELENMEK İSTENİYOR"

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Gaziantep Sanayisinin başarısını gölgelemek isteyenleri ve var olanı yok sayma isteğinde olanları ibretle izliyoruz. Alkışlanacak yatırımları görmemeye çalışmak acınası bir durumdur” dedi. Gaziantep’te geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen resmi açılışı 300 fabrikanın ilişkin tartışmalar sürüyor. Basın mensupları ile birlikte il protokolünün katılımıyla Gaziantep 5.OSB’ye düzenlenen gezinin ardından Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep'te açılışı yapılan 300 fabrika ile ilgili Twitter hesabından paylaşım yaptı. Koçer, “Gaziantep Sanayisinin başarısını gölgelemek isteyenleri ve var olanı yok sayma isteğinde olanları ibretle izliyoruz. Alkışlanacak yatırımları görmemeye çalışmak acınası bir durumdur. Projesi olmayanlar yatırım hayali kuramayanlar Gaziantep’in bu büyük başarısını yok sayamazlar. İsteyen herkesi yeni yatırımları yerinde görebileceği organize sanayi bölgelerimize davet ediyoruz. Türkiye’ye örnek bir başarı hikayesi ortaya çıkaran 5 OSB’de toplam 1.100 tesiste 210.000 istihdam ve 7,5 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sanayicilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

ATAY: "VALİMİZİN, BELEDİYE BAŞKANIMIZIN VE İŞ DÜNYAMIZIN ARKASINDAYIZ"

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, kentte 300 fabrikanın resmi açılışının ardından yapılan eleştirilere ilişkin, "Koronavirüsün dünyayı kavurduğu dönemde istihdam sağlayan her Gaziantepli sanayicimizin, OSB yönetiminin, valimizin ve belediye başkanlarımızın arkasındayız, yanındayız." değerlendirmesinde bulundu.

KENTE FAYDASI OLMAYAN TUZU KURU ZÜMRE

Atay, yazılı açıklamasında, kentte açılışı yapılan 300 üretim tesisiyle ilgili sosyal medyada Gaziantep ve kent yöneticilerini hedef alan açıklamaların gereksiz olduğunu belirtti.

Gaziantepli sanayicilerin, Valinin ve belediye başkanlarının yanında olduklarını belirten Atay, şunları kaydetti:"Şehrimizin göz bebeği olan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve yöneticileri üzerinden ucuz ve basit siyaset yapmaya kalkanlar, şehrimize bir gram faydası olmayan tuzu kuru bir zümredir. İçinden geçtiğimiz zor günlerde şehrin valisini, belediye başkanını, OSB başkanını hedef alanların çabası beyhudedir. Koronavirüsün dünyayı kavurduğu dönemde istihdam sağlayan her Gaziantepli sanayicimizin, OSB yönetiminin, valimizin ve belediye başkanlarımızın arkasındayız, yanındayız. Bizim derdimiz reklam, ucuz siyaset değil. Gaziantep halkına iş ve aş sağlayanların yanında olmaktır. Günlerdir Gaziantep'te Sayın Cumhurbaşkanı tarafından OSB'de açılışı yapılan sanayi kuruluşlarıyla ilgili polemikleri hayretle ve esefle izliyoruz."

ÇETİN KARABIYIK

#

01 Eki 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 145.451 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi