Virüse karşı şifa kalkanı

Geçtiğimiz hafta koronavirüs salgını nedeniyle kapanan iş yerleri sahipleri ve çalışanlarına evlerinde kullandıkları su tariflerinde yüzde 50 indirime gidileceği müjdesini veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu hafta da 'Esnafa Destek, Halka Şifa' sloganı ile vatandaşların bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak amacıyla şifa paketleri dağıtılacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Gaziantep’te üretmiş olduğumuz tüm yöresel ürünlerimizi bölge esnafından alacağız, sosyal destek sistemi olarak ilk etapta 50 bin aileye dağıtacağız. Hem esnafa hem de vatandaşa şifa olacağız" diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta koronavirüs salgını nedeniyle kapanan iş yerleri sahipleri ve çalışanlarına evlerinde kullandıkları su tariflerinde yüzde 50 indirime gidileceği müjdesini veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu hafta da 'Esnafa Destek, Halka Şifa' sloganı ile vatandaşların bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak amacıyla şifa paketleri dağıtılacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Gaziantep’te üretmiş olduğumuz tüm yöresel ürünlerimizi bölge esnafından alacağız, sosyal destek sistemi olarak ilk etapta 50 bin aileye dağıtacağız. Hem esnafa hem de vatandaşa şifa olacağız" diye konuştu.

ÖNCELİK LE HASTASI OLAN EVLERE VE İŞ YERİ KAPANAN ESNAF VE ÇALIŞANLARINA DAĞITILACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince, koronavirüsle mücadele kapsamında, vatandaşların bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücut direncini artıracak ürünlerin yer aldığı "şifa paketleri", öncelikle hastası olan evlere ve dükkanı kapanan esnaf ve çalışanlarına dağıtılacak.

İLK ETAPTA 50 BİN AİLEYE DAĞITILACAK

‘Esnafa Destek, Halka Şifa’ sloganı ile başlatılan çalışma kapsamında tüm vatandaşlara içerisinde, sarımsak, nar ekşisi, zeytinyağı ve baharatların yer aldığı paketleri vatandaşlara ulaştıracaklarını söyleyen Fatma Şahin, “Bu dönemde vücut direncinin artırılması için paraya pula bakmayacağız. İnsanlar bizden şifa bekliyor, şifa Gaziantep’te. Vatandaşımıza bu hizmeti sunarken, esnafımız ve üreticimiz ise kalkınacak” diye konuştu. Şahin, ilk etapta 50 bin aileye dağıtılması planlanan şifa paketlerinin 5 milyon liraya mal olacağını söyledi.

İNSANLAR BİZDEN ŞİFA BEKLİYOR

Büyükşehir Belediyesi, “Yöresel Ürün ve Sağlık Seti” ile Esnafa Destek, Halka Şifa olacak. Oğuzeli Serası’nda düzenlenen “Yöresel Ürün ve Sağlık Seti” Basın Lansmanında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in tüm yöresel ürünlerinden olan “Yöresel Ürün ve Sağlık Seti”ni sosyal destek sistemi içerisinde vatandaşlara dağıtılacağını söyledi. Şahin, “İnsanlar bizden şifa bekliyor, şifa Gaziantep’te” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Dairesi Başkanlığı tarafından projelendirilen “Yöresel Ürün ve Sağlık Seti” Basın Lansmanı Oğuzeli Büyükşehir Serası’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi. Lansmanda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yöresel lezzetlerin önemine dikkat çekti.

BU SÜREÇTEN EN AZ ZARARLA ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ

Gaziantep mutfağının lezzetinin güneşten, topraktan ve tarihten gelen lezzetler olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bugün burada görmüş olduğunuz ürünlerde güneşten, topraktan gelen lezzetler vardır. İnsanlık tarihi kadar eski bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Beşeri sermaye, Ahilik Kültürü ve medeniyet birleştiği zaman tüm dünyanın da kabul ettiği Lezzetin Başkenti Gaziantep Mutfağı ortaya çıkıyor. Çok zor bir dönemden geçiyoruz, küresel bir sorunla karşı karşıyayız. Sayın Cumhurbaşkanlığında, güçlü liderlik, koordinasyon, sağlık alt yapısı ile bu süreçten en az zararla çıkmaya çalışıyoruz. Bizi biz yapan şey koordinasyon, dayanışma, büyük Millet olmak, bir ve beraber olmaktır. Bilim Kurulu’ndan çıkan kararlarda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor. Bilim Kurulu’nun söylediği bir başka şey ise bağışıklık sisteminizi güçlü tutun oluyor. Dünyanın önde gelen tüm bilim insanları, C vitamini, D vitamini, çinko ve magnezyumun bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için önemli olduğunu söylüyor. , C vitamini, D vitamini, çinko ve magnezyum, burada. Burası doğal aşı ve doğal ilaç.”dedi

KAPI KAPI DAĞITACAĞIZ

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile bazı işletmelerin kapandığını hatırlatan Şahin, “Genelge ile kapatılan iş yerleri var. İlk kararımızı aldık, kapatılan işyerlerinin meskenlerinin suyunu yüzde 50 indireceğiz dedik. Hemen zamanın ruhu, şifanın kaynağı olan ürünleri de sosyal destek sistemi ile yetim, yoksul, mağdur, yoksul, 2 milyon insanımıza bunların hepsini dağıtacağız. Türkiye’ye geneline giden tüm nanenin üretim merkezi Nizip ve Karkamış’tır. Nizip ve Karkamış’taki esnafımızı korumak için bu ilçelerimizde üretilen tüm naneleri alacağız, kendi halkımıza dağıtacağız. Şahinbey ve Şehitkâmil İlçelerimizde sumak ve kekik üretimi yapılıyor. Zahter ve Sumak, içerisinde bulundurduğu C,D vitaminleri, çinko ve magnezyumdan dolayı tavsiye ediliyor. Bu ürünler bizim topraklarımızda çıkıyor. Kimin ihtiyacı varsa, kim talep ediyorsa bunları kapı kapı dağıtacağız. Oğuzeli’nden çıkan Narımız, coğrafi işaretini aldı. Ezo Gelin Kooperatifi ile Nar Ekşisini biz üretiyoruz. Kim mağdur, kim muhtaç ise herkese dağıtılacak. Bunun adı; “Esnafa Destek, Halka Şifa” paketi olacak. Gaziantep’te üretmiş olduğumuz tüm yöresel ürünlerimizi bölge esnafından alacağız, sosyal destek sistemi olarak vatandaşlarımıza dağıtacağız.

BU İŞİN BÜTÇESİNE BAKMAYACAĞIZ

Gaziantep’in lezzette en büyük farkının baharat olduğunu söyleyen Şahin, “O yüzden Baharat Kütüphanesi açarak, buradan Tohum Bankası kuracağımızı söyledik. İşte kurduk. Bu yaptığımız biber, İslahiye ve Nurdağı’nın biberi, metabolizmayı hızlandırıyor, yüksek tansiyonu düşürüyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüm bu ürünlerin hepsini topluyoruz, şifa paketleri hazırlıyoruz. Gaziantep’te girilmedik sokak kalmayacak. Kimin ihtiyacı varsa bize başvuracak. Bu işin bütçesine bakmayacağız, insanlar can, şifa derdinde. İnsanlar bizden şifa bekliyor, şifa Gaziantep’te. İnşallah esnafımıza verdiğimiz bu destekle hem şehrin ekonomisi rahatlayacak hem de dağıttığımız ürünlerle bağışıklık sistemimiz güçlenecek” dedi.

SÜT PROJESİNİ 0-6 YAŞA UZATACAĞIZ

Hamilelere birer bardak süt verdiklerini hatırlatan Şahin, “’Bebeğe Can Anneye Can’ projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu projeyi 0-6 yaşa uzatmayı planlıyorum. Bebeklere de süt göndereceğiz. Şu andaki zaman o zaman. İnsanların ihtiyacı var. Bizim Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak önceliğimiz bir an önce insanlarımızın bu hastalıktan kurtulması, şifayı bulması. Şifa da toprakta” dedi.

SEÇKİN: "GAZİANTEP TARIMIN MERKEZİ OLACAK"

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, “Burası Büyükşehir Belediyemizin Tarımsal Daire Başkanlığımızın Tarım Okulu ve Gastronominin temelini oluşturduğumuz alan. 25 bin metrekaresi açık, 25 bin metrekaresi açık alan olmak üzere toplam 50 bin metrekare alana kurduğumuz alanda üretiyoruz. Ezo Gelin Tarım Kooperatifi üzerinden ürünlerimizi üreterek, yurt içinde ve yurt dışında ürünlerimizi pazarlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu kurduğumuz okul Gaziantep Gastronomisinin, tarımının temelini oluşturuyor. Pandemi dolayısıyla eğitimlerin bir bölümüne ara verdik, iki alanda çiftçilerimize eğitimler veriyoruz. Burada eğitim alan çiftçilerimize iş imkânı oluşması için sertifikalandırıyoruz. Üniversitenin MYO’larında tarım ile ilgili eğitim alan öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerini burada sürdürmeleri için anlaştık. Burası Gaziantep Tarımının merkezi olacak, eğitimin merkezi olacak.”dedi

PANDEMİ BİZİ ÇOK ETKİLEDİ

Açıklamalarını sürdüren Seçkin, “Oğuzeli’nde kurmuş olduğumuz Ezo Gelin, Nizip’te Zeugma, İslahiye’de Yesemek, Şehitkâmil’de Zahire evi, diğer ilçelerimizde de kooperatif çalışmalarımız devam ediyor. Biz, her bölgede bir kadın kooperatifimiz, o bölgenin ana ürünlerini kooperatiflerimiz üzerinden üreterek, nasıl Gastronomide bir numara isek, yöresel ürünlerimiz bağlamında da bir numara olacağız. Kooperatiflerimizin kurulmasında temelde Gaziantep, mutfağımız, yöresel ürünler ve tarımı oluşturmaktadır. Ürünlerimizi esnafa destek, halka sağlık sunmak için üretiyoruz. Pandemi bizi çok etkiledi, büyük sıkıntılar yaşadık ve vücut direncimiz çok zayıflıyor. Dolayısıyla vücut direncinin artırmak için doğal ürünleri kullanmalıyız. Örneğin sumak, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen bir üründür. Dolayısıyla Gaziantep’in tüm yöresel ürünlerini yerinde kuracağımız kooperatifler ile üreteceğiz ve bu ürünleri üretildiği ilçeden alacağız” diye konuştu.Kurulan stantta yer alan yöresel lezzetleri tanıtan Şahin, daha sonra serada çalışan kadınları ziyaret etti.Programa, İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan, Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, Büyükşehir Belediye Başkan Vekilleri Osman Toprak, Latif Karadağ ile davetliler katıldı.

ÇETİN KARABIYIK

#

23 Kas 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 191.663 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.