GELİN BU ŞEHRİ GELİN GİBİ SÜSLEYELİM

Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı Fatma Şahin, festivallerin Gaziantep’in tanıtımında büyük rol oynadığını belirterek ‘' GASTROANTEP’te herkes elini taşın altına koydu. Şimdi gelin birlikte bu şehri TEKNOFEST’e hazırlayım, gelin gibi süsleyelim’’ dedi.

GELİN BU ŞEHRİ GELİN GİBİ SÜSLEYELİM

Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı Fatma Şahin, festivallerin Gaziantep’in tanıtımında büyük rol oynadığını belirterek ‘' GASTROANTEP’te herkes elini taşın altına koydu. Şimdi gelin birlikte bu şehri TEKNOFEST’e hazırlayım, gelin gibi süsleyelim’’ dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. Toplantı öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GASTROANTEP ve TEKNOFEST’e ilişkin bilgiler verdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından 22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te yapılacak TEKNOFEST hakkında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Büyükşehir Meclisi’nde bilgilendirmede bulundu. Başkan Fatma Şahin festivalin, kentin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacağını, akıllı şehir ve teknolojik altyapının güçlenmesinde bir dönüşüm yaşatacağını belirtti.

TEKNOFEST OFM’DE YAPILACAK

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivallerinden olan TEKNOFEST için geri sayım sürerken, 22-27 Eylül tarihlerinde yapılacak festival Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu sene ilk defa İstanbul dışında gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda (Onat Kutlar Tiyatro Salonu) gerçekleşen Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nın Birinci Bileşimi’nde Başkan Fatma Şahin bilgilendirme sunumu yaptı. “Milli Teknoloji Hamlesi”nin festivali TEKNOFEST’te yenitip Koronavirüs (COVİD-19) Salgını nedeniyle değişikliklere gidildiğini belirterek, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) gerçekleşeceğini ifade etti.

TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ YAPACAK

22 Eylül’de kortej yürüyüşü ile başlayacak TEKNOFEST’te Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan “Türk Yıldızları” akrobasi gösterisinde bulunacak. Festivalde, drone ve sürpriz yarışmalar, sergiler, eğitimler, uluslararası girişim zirvesi yapılacak. Öte yandan TEKNOFEST’te ilk defa biyoteknoloji, inovasyon, tarım ve teknoloji ile çevre ve enerji başlıklarında yarışmalar düzenlenecek.

TEKNOFEST’TEN SONRA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

Konu hakkında açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, pandemi ile birlikte insan sağlığını korumak için ‘Ne yapmak gerek’ denildiğinde ‘Durmayalım bu festivali yeni normale çevirelim’ dediklerini belirterek, “Burada olanlar şehrin akıllı şehir altyapısında bir paradigma dönüşümü, şehri teknolojik altyapı ile kuvvetlendirme dönüşümü. İki merkezin yaptığı dene-yaplara baktığımız zaman bize fırsat verdiğini gösterdi. Büyükşehirde çocuk akademisinden tutun valimizin denetiminde dene-yap atölyelerinde birçok çocuk TEKNOFEST’ten sonra yeni bir döneme başlayacak. Bu bize büyük bir imkan ve fırsat verdi. 22’sinde bir kortej yürüyüşü olacak. Pandemiden dolayı sayısal olarak dikkatli olduğumuz nerede yürünecek kaç kişi ile yürünecek bunu planlıyor gelecek çocukların sağlığını koruyacak şekilde planlama yapıyoruz. Gelenleri özellikle kültür ve tarih yolunda yürüyecek şekilde planlıyoruz. Çalışma yaparken yeni normalde heyecanı nasıl çocuklara katarız diye baktık” diye konuştu.

PROJE BAŞVURUSUNDA GAZİANTEP TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Katkıda bulunan 56 kurumun ayrı katkı sağladığını belirten Şahin şunları söyledi: “Kim ne yapacak bunları çalışıyoruz. Şehrin nasıl heyecanlandığı ve nasıl sahip çıktığını başvurular gösteriyor. Gaziantep şu anda 3 bin 891 başvuru ile Türkiye birincisi. İstanbul’da ki sayı 2 bin 655. TEKNOFEST 1 milyon öğrencimizi heyecanlandırıyor, moral veriyor, motive ediyor yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Ayrıca 84 ülkeden rekor bir başvuru var. Geçmiş yıllara göre katılımcı sayıları artıyor. Bu şehrin ve bu ülkenin akıllı şehirler ve teknolojiyi kullanma konusunda kabiliyet ve kapasiteyi gösteriyor. Doğru bir iş yaptığınız zaman nasıl büyüdüğünü gösteriyor. Burada herkes elini taşın altına koydu. 15 gün bu şehri hazırlayalım gelin gibi süsleyelim, şehrin tanıtımına büyük katkı sağlıyor.”

83 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Şahin’in konuşmasının ardından gündem maddelerinin oylanmasına geçildi. Toplantıda, gündemde yer alan 82 madde ve gündem dışından gündeme alınan 1 madde olmak üzere 83 madde görüşüldü. Gündemin ikinci maddesinde Nizip Kent Merkezi, Gaziantep ile Nizip arasında toplu taşıma hizmeti veren kooperatif ve şahıslar arasında düzenlenecek olan protokolü düzenlenmesi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi. İlgili maddeyi değerlendiren Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Nizip ilçe merkezimizde daha önceden çalışan halk dolmuşlarımızın tamamında yeni bir düzenleme yaparak bunlar Halk Otobüsü kapsamında kapasiteleri büyütüldü, modelleri yenilendi. Tüm araçlarımız GaziantepKart ile çalışacak şekilde yenilendi. Tüm araçlarda kamera, GPS sisteminin olduğu, üç yeni hat oluşturuldu. Gaziantep-Nizip arasında çalışmakta olan 6 kooperatifimizi tek çatı altında birleştirildi. Bununla ilgili protokol yapılacak” dedi.

ESNAFIN TAMAMININ ONAYI ALINDI

İlgili maddeyi değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “6 kooperatifi bir araya getirmek kolay değil. Nüfusu mülteciler ile birlikte 200 bine ulaştı. İlçemizin ulaşımını güçlendirmek önemliydi. Esnafın tamamının onayı alınarak, bu karar alındı. Raybüs Projesi de tamamlandı, ancak bir köprü çalışması var. Ulaştırma Bakanımızın Gaziantep’e gelmesini bekliyoruz, köprü çalışmasının uzaması durumunda Raybüs’ü açmayı planlıyoruz. Ulaştırma Bakanımızın gelmesinin ardından kararımız netleşecek. Raybüs ile birlikte Nizip’ten İstasyon Meydanı’na seferler yapılmış olacak. İlçe ile merkez arasında ulaşım hattı güçlenecek” dedi. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi.

FISTIK GİBİ SERTİFİKA PROGRAMI SÜRÜYOR

Gündemin 3.maddesinde Büyükşehir Belediyesi ile Türk Akreditasyon Kurumundan akredite oluş ve Mesleki Yeterlilik Kurumundan yetkilendirilmiş kurum/kuruluş arasında Belgelendirme Hizmet Sözleşmesini imzalama yetkisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e verilmesi konusu gündeme geldi. Açıklamalarda bulunan Şahin, “Pandemi sürecinde ‘Fıstık Gibi’ sertifika programına başladık. Bunu akredite ederek, ulusal ve uluslararası sertifikanın geçerliliğini sağlamamız gerekiyor. Gündem maddesini bu nedenle aldık. Teklif karar olarak oylarınıza sunuyoruz.” Söz konusu madde oy birliği ile kabul edildi.

SERVİSÇİLERE DESTEK VERİLECEK

Gündemin 4.maddesinde Gaziantep Servis İşletmecileri Odası Başkanlığının dilekçesi doğrultusunda Covid-19 Salgını nedeniyle Mart ayında okulların kapatılması, 2020/2021 eğitim-öğretim yılında kapanma ihtimali göz önünde bulundurularak esnafa destek verilmesi amacıyla belediye tarafından her yıl güzergah izin belgesi olan işletmecilerinden 31.12.2020 tarihine kadar güzergah izin belgesi için müracaat etmeleri halinde ücret alınmaması talebi gündeme geldi. Maddeyi değerlendiren Şahin, “Servisçilerimiz, okulların kapanması nedeniyle sıkıntı yaşadılar. Kısmen sıkıntılı süreç çözüldü. Ücret almayarak sektörümüze destek vereceğiz” diye konuştu. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi.

YESEMEK’İ KURTARMA DESTEĞİ

Gündemin 5.maddesinde İslahiye-Yesemek ve Nurdağı’nda 2020 yılında gerçekleştirilecek olan kurtarma kazısı ve yüzey araştırmaları için ihtiyaçların karşılanması amacıyla 100 bin TL madde destek verilmesi gündeme geldi. Maddeye ilişkin açıklamalarda bulunan Şahin, “Yesemek, UNESCO’nun Kalıcı Listesi’ne alınması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bakanlığın buraya verdiği bütçe yeterli olmadığı için nasıl diğer kazı çalışmalarına destek oluyorsak, Yesemek’i de kalıcı listeye almak için destek vereceğiz. 100 bin TL’lik destekte bunun için olacak.”

BİR SONRAKİ MECLİS NİZİP’TE YAPILACAK

Başkan Şahin, Nizip’te yapılan faaliyetleri Büyükşehir meclis üyelerine yerinde anlatmak üzere bir sonraki meclisin Nizip’te yapılacağını duyurdu.

ÇETİN KARABIYIK

#

14 Eyl 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 222.482 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi