Sonsuza kadar

Türkiye’de, “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” kuralını devlet yönetimine yerleştiren ve demokrasiyi taçlandıran Cumhuriyetin ilanının üzerinden 97 yıl geçti. Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasının ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türk Devleti’nin yüzünü çağdaşlaşma ve demokrasiye çevirdi.

Türkiye’de, “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” kuralını devlet yönetimine yerleştiren ve demokrasiyi taçlandıran Cumhuriyetin ilanının üzerinden 97 yıl geçti. Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasının ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türk Devleti’nin yüzünü çağdaşlaşma ve demokrasiye çevirdi.

Gaziantep'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törende Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunduğu törende Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

İşte Gaziantep protokolünün Cumhuriyet mesajları...

GÜL: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ 21. YÜZYILA DAMGASINI VURACAKTIR”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ’29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ için yayımladığı mesajda, “100 yıl önce Anadolu topraklarına vatan, hürriyet, adalet, birlik ve beraberlik mührünü vuran milletimiz; kazandığı zaferi Cumhuriyetle taçlandırmış ve yönetimini “milli irade” üzerine bina etmiştir. Ülkemiz her renkten, her sesten, her kökten insanıyla geçmişten bugüne getirdiği birlik ve beraberlik mirasını yarınlara güvenle ve yılmadan taşıma azmindedir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir; dil, din, ırk, mezhep farklılıklarına bakmaksızın bütün vatandaşlarının hak ve özgürlüğünü esas almaktadır.Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklal ve istikbalimize kast etmeye yeltenenlerin karşısında milletimizin hukuku, devletimizin adaleti daima var olacaktır.Gücünü milletten alan cumhuriyetimiz, milli iradeye yönelen hiçbir ihanete geçit vermeyeceğini, 15 Temmuz’da tüm dünyaya göstermiştir.Bugün bizlere düşen, asırlardır sürdürdüğümüz birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içerisinde demokratik Cumhuriyetimizi daha da güçlendirmek olmalıdır.Milletimizin beklentileri doğrultusunda ilerleyen yargıda reform adımlarımız, bu amacı gerçekleştirmeye yönelik faaliyetlerimizin en başında yer almaktadır.Hukukun üstünlüğünün tahkim edilmesi, insan haklarının daha ileri taşınması ve özgürlüklerin daha da geliştirilmesi, reformlarımızın temel hedefidir.Türkiye, Cumhuriyetin 97. yılında, bu hedeflere Cumhurbaşkanımız liderliğinde 83 milyonun birlik ve beraberliğini koruyarak, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin mazluma kucak açan, zulme karşı koyan ve sadece adaleti üstün tutan küresel siyaset anlayışı; bu toprakları nefret diline ve her türlü ayrıştırmaya, ötekileştirmeye karşı tavır almanın da en güçlü adresi konumuna yükseltmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bu tarihi sorumluluğun azim ve kararlılığıyla 21’inci yüzyıla damgasını vuracaktır.Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıolmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, terörle mücadelede canını ortaya koyan gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun."

VALİ GÜL: “CUMHURİYETİMİZİ BÜYÜK BİR GURUR VE ONUR İLE KUTLUYORUZ”

Gaziantep Valisi Davut Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Gül mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetimizin ilan edilişinin yıldönümüne hep beraber ulaşmış olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.” diyerek ilan ettikleri bu günü, 97’nci yaşında; demokrasiye, milli birlik ve beraberliğe, milli iradeye her hal ve şartta sonsuz inançla sahip çıkarak, büyük bir gurur ve onur ile kutluyoruz. Tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan Aziz Milletimiz, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birlik ve beraberliğini koruyarak birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmış ve kenetlenmesini bilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada, her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye’ye ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Milletimizin her ferdi, özellikle çocuklarımız, gençlerimiz; Cumhuriyetini ve millî egemenliğini yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğu milli ve manevi değerlere bağlılığını devam ettirecektir. Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 yılından itibaren geçen 97 yılda Türkiye Cumhuriyeti, büyüyen ekonomisi, sağlık, eğitim, bilim, kültür alanındaki atılımları ve sağlam demokrasisiyle dünyanın yükselen güçlü ülkeleri arasındaki yerini almış, önemli mesafeler kat etmiştir ve bunu sürdürecektir. Bu süreçte kuşkusuz Gaziantep ilimiz de her alanda Ülkemizin gelişim dinamosu olmaya devam edecektir. Cumhuriyetimizin üzerinden yüz yıl da geçse, bin yıl da geçse, bizi vatanımızla sınamaya kalkanlara cevabımız hep canımız pahasına mücadele etmek olacaktır.”

UZER: “CUMHURİYET, TÜRK MİLLETİNİN BİNLERCE YILLIK TARİHİNDE ULAŞTIĞI EN MUHTEŞEM ZİRVESİDİR”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, mesajında, cumhuriyetin her türlü imkansızlıklara ve zorluklara rağmen çok ağır bedellerle kurulduğunu belirtti. 29 Ekim 1923 günü temelleri atılan cumhuriyetin 97. yıl dönümünü büyük bir neşeyle, coşkuyla kutladıklarını ifade eden Uzer, şunları kaydetti: "Cumhuriyet, Türk milletinin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en muhteşem zirvesidir. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de milli tarihimizin kaydettiği en büyük mücadelelerden biri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz milletimizin en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, canları pahasına kazanılmış bir zaferin, yedi düvele Türk'ün gücünü gösteren bir silkinişin, sömürge altında yaşayamayan Türk milletinin birlik, beraberlik, dayanışma ve inanma gücünün en büyük mucizesidir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da milletimiz, şanlı tarihimize, milli benliğimize sahip çıkacak, çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir biçimde yürümeye devam edecektir."

ERDOĞAN: “BUGÜN, DÜNYADAKİ TÜM MAZLUM VE MAĞDURLARIN UMUT KAPISI TÜRKİYE'DİR”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi olduğunu ifade etti. Milletin, 29 Ekim 1923'te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan ettiğini belirten Erdoğan, mesajında şunlara yer verdi: "Bugün, dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye'dir. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, köklü bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçısı olan milletimiz, birbirine sımsıkı kenetlenerek yarınlarını en güzel şekilde inşa edecektir. Bu düşüncelerle ülkemizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum. Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü kutlu olsun." ifadelerini kullandı.

KOÇER: “CUMHURİYET'İN KURULUŞUNUN 97. YIL DÖNÜMÜNÜ GURUR VE COŞKUYLA KUTLUYORUZ”

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Koçer, mesajında, Cumhuriyet'in kuruluşunun 97. yıl dönümünün gurur ve coşkuyla kutlandığını belirterek, "Milli Mücadele süreci, işgale karşı direnişle başlayan ve Cumhuriyete uzanan destansı bir yürüyüştür. 29 Ekim 1923'te egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu Cumhuriyetin ilanı ile günümüz Türkiye'sinin temelleri atılmıştır." ifadelerini kullandı.

BAKBAK: “TÜRK MİLLETİ HİÇBİR ZAMAN ESARETE BOYUN EĞMEDİ”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, mesajında, bağımsızlığın sembolü olan Cumhuriyetin asırlık birikimi, kadim tarihi, devlet tecrübesi, milletin desteği ile bütün engellerin üstesinden gelebilecek güce, inanca, imkana ve kararlılığa sahip büyük bir ülke olduklarını ifade etti. Bakbak, dünyanı etkisi altına alan pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşansa da Cumhuriyet Bayramı'nı tüm yurtta büyük coşku ve gururla kutlandığını kaydetti. Türk milletinin hiçbir zaman esarete boyun eğmediğine dikkati çeken Bakbak, şunları kaydetti: "Türk milleti istiklal ve istikbaline göz dikenlere karşı hiçbir zaman bağımsızlığından ve onurundan taviz vermemiştir. İstiklal Harbini zafere taşıyan, cumhuriyetimize hayat veren ruh dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. AK Parti hükümetlerimizin 18 yıldır demokrasiden özgürlüklere, eğitimden sağlığa, savunma sanayiden enerjiye, ekonomiden ticarete, güvenlikten dış politikaya tüm alanlarda hayata geçirdiği reformlar bu iradenin ispatıdır. Tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı olan ülkemizi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2023 hedeflerine ulaştırarak, gelecek nesillere daha güçlü daha müreffeh bir Türkiye bırakacağız. Bu duygu ve düşüncelerle bütün vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum."

KİRAZOĞLU: “TÜM ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünü kutladı. Kirazoğlu, ”Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Terörle mücadelede ve 15 Temmuz'da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır. Aziz Milletimizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, tüm vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve esenlik diliyorum” dedi.

YILMAZKAYA: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEMOKRATİK, LAİK VE SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİDİR”

“Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin fertleri olarak cumhuriyeti ve kazanımlarını korumak en asli görevimizdir” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Yılmazkaya mesajında, “Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşamakta olduğumuz bu günlerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkemizin gelişmesinde ve milletimizin çağdaşlaşmasında emeği geçen insanlarımıza şükranlarımı sunar, aziz vatan toprağı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

KAPLAN: “İLK GÜNKÜ COŞKU VE HEYECAN İLE KUTLUYORUZ”

Bağımsızlığımızın en önemli teminatı olan Cumhuriyetin özüne, anlamına ve ruhuna sahip çıkmalıyız” diyen CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Milletvekili Kaplan, yayınladığı mesajında “emperyalizm ve saltanata karşı verilen görkemli bir mücadeleyle kazanılan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kısıtlamalara rağmen bugün de ilk günkü coşku ve heyecan ile kutluyoruz. Kanlarıyla bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimize olan sorumluluğumuzun bilincinde, Cumhuriyetimiz ve değerlerini yaşatmak, güçlendirmek ve örnek alınacak düzeye taşımak için ben ve tüm partililerim mücadelemize yılmadan devam edeceğiz. İmkânsızlıklara rağmen yaratılan bir orduyla dünya tarihinde iz bırakan bu onurlu mücadele ile gelecek nesillerin hurafelere teslim edilmesine izin vermeyen, aklın ve bilimin ışığında, çağdaşlaşma yolunda bu mücadeleye dâhil olmuş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere laikliği ve bağımsızlığımızı bize armağan eden tüm kahramanlarımızı ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnet ile anıyor tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” dedi.

TAŞDOĞAN: “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN EMANETİNE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Taşdoğan, mesajında, Milletin, Orta Asya'dan başlayıp günümüze dek şanla, şerefle taşıdığı bayrağı aynı şekilde taşınarak, mazlum milletlerin sesi ve umudu olmaya devam edeceklerini kaydetti. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının düğüne gider gibi harp meydanlarına gittiğini, düşmanı yurttan atmak için canlarını verdiğini dile getiren Taşdoğan, şunları kaydetti: "Bu topraklar ebediyen Türk yurdu olarak kalacaktır. Bu son mührün ete kemiğe bürünmüş hali de Cumhuriyet yönetimidir. Asıl savaşın bilim ve teknikte, cehaleti alt etmede, her manasıyla çağdaş düzeyi yakalamada olduğunu belirten Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeni yönetim biçimimizle bizlere hedefi aşikâr etmiştir. Onun emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Makul olanı yanımıza alıp murdar olanı def etmek, müşterek hafızayı unutmadan geleceğimizi inşa etmek, şer ittifaklarına karşı sarsılmaz bir şekilde taarruz etmek, pervasız bozgunculara fırsat vermemek birinci vazifemizdir. Bu sebepten cumhuriyetimize sıkı sıkıya bağlı, gösterdiği hedeflere gözlerimiz kilitli, yüreğimiz ilk gün takındığımız aşk ve şevkle sapasağlamdır."

ATAY: “CUMHURİYET'İN İLANI BÜYÜK BİR ATILIM, KUTLU BİR BAŞLANGIÇ, TARİHİ BİR KARAR ANIDIR”

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Atay mesajında, "Türkiye Cumhuriyeti muazzam bir feragat kültürünün, muhteşem bir mücadele kudretinin hem mahsulü hem de maddi ve manevi ihtişamıdır. Türk milleti istiklal ufkunu perdeleyen, hürriyet onurunu pençeleyen mütecaviz ve mütehakkim saldırılara kahramanca direnmiş, nihayetinde kurtuluş destanını şehit ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla yazmış, gururla yaşamıştır. İşgal ve esarete boyun eğmeyen aziz milletimiz, Cumhuriyet'in fazilet ve fikriyatıyla geleceğin yol haritasını çizmiş, geçmişin ilham ve muzaffer ruhuyla mücadele azmini kamçılamıştır. Özellikle vurgulamak isterim ki Cumhuriyet'in ilanı büyük bir atılım, kutlu bir başlangıç, tarihi bir karar anıdır. 29 Ekim 1923 tarihi diriliş ve yükseliş eşiğidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'En büyük eserim' sözleriyle mana ve muhtevasını özetlediği Türkiye Cumhuriyeti zalime korku, mazluma güven vermiş, milli birlik ve beraberliğin güvencesi haline gelmiştir. Milli Mücadele'nin taçlanmış ve gönüllere taht kurmuş hali olan Cumhuriyet, Türk milletinin kendi kaderine bizzat yön ve istikamet vermesini sağlayarak egemenliğin sahibini tescillemiştir. Elbette Cumhuriyet'in taşıdığı anlam ve benimsediği ilkeler cumhurun duruş ve ruhunda bütünüyle mündemiçtir" dedi.

ZEYBEK: “MİLLET İRADESİNİN KARŞISINDA HİÇBİR GÜCÜN DURAMAZ”

İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Zeybek mesajında, “Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü milli birlik ve beraberlik içinde hep beraber kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet, her türlü imkânsızlıklar içinde varoluş mücadelesi veren bir milletin azminin, inancının, birlik ve beraberliğinin ne kadar büyük güç olduğunun ve millet iradesinin karşısında hiçbir gücün duramayacağının bütün dünyaya ilanıdır. Mazisi şerefle dolu aziz milletimiz dün olduğu gibi bugünde Cumhuriyetini ve millî egemenliğini yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğu milli ve manevi değerlere bağlılığını devam ettirecektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.”

ŞAHİN: “TÜRK MİLLETİ İRADESİNE PRANGA VURDURMAYACAĞINI TÜM DÜNYAYA CANIYLA İLAN ETTİ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, mesajında, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde, Türk milletinin yiğitliği ve Kuvayı Milliye ruhu ile kazanılan milli mücadelenin tarihte eşine çok az rastlanır bir başarı olduğunu belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi olduğunu ifade eden Şahin, "Tek bayrak, tek millet, tek devlet anlayışıyla kurulan, demokrasi ve halk iradesiyle taçlandırılan Cumhuriyetimiz, Türk Milletinin ebedi varlığı ile ilelebet devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu. Türk milletinin 29 Ekim 1923'te tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan ettiğini aktaran Şahin, şunları kaydetti: "Şanlı tarihimizden ve damarlarımızda dolaşan kandan alacağımız kudret ile en büyük görevimizin birlik ve bütünlüğümüzden taviz vermeden daha demokratik bir Türkiye için gereken çabayı göstermektir. Cumhuriyeti korumamız ve yaşatmamız gereken en değerli varlığımız olarak benimsemek ve ülkemizi demokrasisiyle, hukuk devleti normlarıyla, insan hak ve hürriyetleriyle, ekonomisiyle, sanayisiyle, eğitim düzeyiyle dünyanın en ileri, en gelişmiş, en müreffeh ülkelerinden biri haline getirmek bizim öncelikli hedefimizdir. Ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum."

FADILOĞLU: “CUMHURİYETİN EVRENSEL DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAK BİZLERDEN SONRAKİ NESİLLERE BIRAKABİLECEĞİMİZ EN BÜYÜK MİRASTIR”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Şehitkamil Belediye Başkanı Fadıloğlu ise Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu, heyecanı ve mutluluğunu yaşandığını ifade etti. Fadıloğlu, mesajında, "Cumhuriyeti yaşatmak, yüceltmek ve gelecek nesillere aktarmak en büyük vazifemizdir. Cumhuriyetin sunduğu çağdaş ilkelerle yönetilen ülkemizde kazanımlarımızı korumak, bizi biz yapan ve sarsılmaz bağlarla bağlayan değerlerimizi yaşatmak ve onun evrensel değerlerine sahip çıkmak bizlerden sonraki nesillere bırakabileceğimiz en büyük mirastır." ifadelerine yer verdi.

KILIÇ: “EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ZAFERİN ADIDIR CUMHURİYET”

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise eşi benzeri görülmemiş bir zaferin Cumhuriyetle taçlandırdığını vurgulayarak, mesajında şunlara yer verdi: "Cumhuriyetin ilanı şanlı Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Türk Milleti'nin, Atatürk'ün çevresinde kenetlenmesiyle yürütülen Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanması ve ardından Cumhuriyetin kurulması, tarihe altın harflerle yazılmış büyük bir başarıdır."

CUMHURİYETİMİZİN BEKÇİLERİYİZ

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 97 yıl önce büyük zaferlerle kazanarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, O’nun izinden yürüyerek, ilkelerini yaşatarak, sonsuza dek korumaya kararlı olduklarını söyledi. İbrahim Ay, Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 97.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kurduğu Cumhuriyet’inin kahraman Türk evlatlarının omuzlarında ilelebet yaşayacağına dikkat çekti. İbrahim Ay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği “Cumhuriyeti biz kurduk onu yüceltecek ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözlerini hatırlatarak, “Ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen iç ve dış mihraklara karşı kalkan vazifesi gören Cumhuriyet sayesinde ulusal birlik ve beraberliğimiz pekişmiş ve perçinlenmiştir. Kimsenin Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya ve parçalamaya gücü yetmemiştir ve yetmeyecektir” dedi. Türk milletinin tarih boyunca üstün kahramanlıklar gösterdiğini ifade eden İbrahim Ay, Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun atılan adımlardan en önemlisi olduğuna işaret etti. Ay “Cumhuriyetimizin bizlere sunduğu imkanlar ve elde edilen başarı ve gelinen nokta, dünyanın örnek aldığı bir onur tablosudur. Bugünlere kolay gelinmediğini biliyoruz. Yaşanılan tüm badirelere rağmen, Yüce Türk milletinin birlik-beraberliğinden ödün vermeden, ülkemizin daha da gelişmesi yolundaki yürüyüşümüz kararlı adımlarla devam etmektedir. Müreffeh bir Türkiye için bu başarımızın artarak devam edeceğine inancımız tamdır” dedi. Başkan Ay “Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman arkadaşlarını bir kez daha şükran ve rahmetle anıyor, Gazi şehrimiz başta olmak üzere yüce Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum” diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK

#

28 Eki 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 350.202 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.