Eşitlik nerede?

Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret eden Gaziantep Baro Başkanı Şarklı, gündemdeki konuları değerlendirdi. Şarklı, partilerin sosyal mesafeye uygun olmayan spor salonlarındaki kongrelerine izin verildiğini, meslek odalarına ise verilmediğini belirterek ‘Eşitlik nerede?' diye sordu.

Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret eden Gaziantep Baro Başkanı Şarklı, gündemdeki konuları değerlendirdi. Şarklı, partilerin sosyal mesafeye uygun olmayan spor salonlarındaki kongrelerine izin verildiğini, meslek odalarına ise verilmediğini belirterek ‘Eşitlik nerede?' diye sordu.

Türkiye’de gereğinden fazla hukuk fakültesi olduğunu ve çok fazla mezun verdiklerinin anlatan Şarklı ‘’Yeter artık Hukuk Fakültesi açılmasın.Eğitim konusunda ciddi sıkıntılar var. Maliyet anlamında hukuk fakültesi, diğer fakültelere göre daha uyguna geldiği için açılıyor’’ dedi.

Son günlerde artan cinayet ve intihar olaylarına da değinen Şarklı “Yaşanan ekonomik sıkıntılar, sürekli hafta sonu yasakları, 1210 lira sadece kısa çalışma ödeneği alıp bununla ev kirası, ev geçimi gibi giderleri karşılayamamak insanlarda ciddi anlamda bir travma yaratıyor’’ dedi. Gaziantep Baro Başkanı Avukat Bektaş Şarklı Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret etti. Şarklı, ziyarette baro seçimlerinin yapılamaması, baronun yapmış olduğu faaliyetler ve Gaziantep’teki suç oranlarının artış sebeplerine değindi.

MESLEK ODALARINA YASAK, PARTİLERE SERBEST

Pandemi yasakları yüzünden yapılması gereken kongrelerini yapamadıklarını dile getiren Şarklı ‘’Normalde yasa gereği ekim ayının ilk haftasında kongremizi yapmamız gerekiyordu ama pandemi ile ilgili genelgelerle en son mart ayına ertelendi. Biz de henüz mart ile ilgili henüz genel kurul kararı almadık. 1 Mart’ı bekliyoruz. 1 Mart’ta ya da şubat ayı sonunda bununla ilgili bir genelge çıkar mı çıkmaz mı diye 75 baro seçimin yapılıp yapılmayacağını bekliyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile en son Gaziantep ziyaretinde görüştüğümüzde de bu soruyu kendisine ilettiğimde bana mart ayında seçimin yapılmayacağı cevabında bulundu. Anlayamadığımız bir nokta var. Bir yandan meslek odalarının genel kurulları yapılamazken, diğer taraftan sosyal mesafeye uygun olmayan kongreler yapılıyor. Eşitlik varsa bunun siyasetçisi, meslek odası, avukatı, doktoru, mühendisi kongre ayrımı olmaması gerekiyor. Eşit olmamız gerekiyor. Elbette avukatlar olarak biz şunu anlarız sağlıkla bir sıkıntı varsa ki var biz zaten bu koşullarda genel kurul yapılmasını doğru bulmayız. Ama bir yandan bizim genel kurulu yasaklayıp öte yandan da hınca hınç dolu salonlarda çok da sosyal mesafeye uygun olmayan koşullarda kongre yapılmasını da anlamak mümkün değil. Bu pandemi sadece baroların genel kurullarını mı etkiliyor. Avukat mı seçiyor? Siyasetçi seçmiyor mu? Bunu AK Parti’den siyaset yapan arkadaşlarımla da görüştüğümde onlar da bunun eşit bir davranış olmadığını, vicdanen onlarda bu durumdan rahatsız olduğunu ifade ediyor ama parti kongrelerinde o arkadaşlarımın da maalesef sesi çıkmıyor.’’dedi

TEMMUZ AYINDA YENİ BİNAMIZA TAŞINACAĞIZ

Gaziantep Barosu’nu yeni bir idari binaya kavuşturmak için çalıştıklarını belirten Şarklı ‘’Gaziantep Barosu’nun yıllardan bu yana baro avukatlarına uygun bir idari binamız yoktu. Çevik Kuvvet’in karşısında yapımı devam eden yeni idari binamızın kaba inşaat ocak ayında bitti. Haziran veya temmuz ayında Gaziantep Barosu 2 bin 500 avukatı, 500 stajyeri ile 500 kişilik bir seminer salonumuz olan ve sosyal anlamda da zaman geçirebilecekleri idari binamız ve sosyal hizmet alanımıza geçmeyi düşünüyoruz. O bu anlamda meslektaşlarımızın şehir merkezindeki trafik yoğunluğundan kurtulması demek. Meslektaşlarımız çarşıdaki otopark ücreti masrafından kurtulmuş olacak. Bunun yanında Gaziantep Baromuza uzun yıllar hizmet edecek bir eğitim kompleksimiz olmuş olacak. Bu da bundan sonraki hem baro başkanları ve yönetim kurulu üyelerimizi hem stajyer avukat arkadaşlarımızı rahatlatacak bir çözüm olacak. Bunun yanında adliyede sürekli yaşadığımız bir otopark problemimiz vardı. Adalet Bakanı ziyaretimize geldiğinde de bu durumu kendisine anlattığımda 5 dakika içerisinde Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Avukat Osman Toprak’a bu işin çözülmesi konusunda talimat verdi. Başsavcı ile de bu durumu paylaştılar. Bu anlamda Adalet Bakanı’na otopark ile ilgili tutumu ve desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Sorunumuzu da çok kısa zamanda gidermiş olacağız.’’ dedi

AVUKATLAR OLARAK EKONOMİK SIKINTILAR YAŞIYORUZ

Avukat olarak ekonomik anlamda çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarınıda dile getiren Şarklı ‘’ Esnafı, köylüsü, işçisi, sanayicisi de nasıl sıkıntı yaşıyorsa avukatlarda bu pandemi döneminde çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu anlamda CMK karşı taraf vekalet ücretlerini de avukatlara ödenmesi konusunda bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu aynı zamanda CMK yurttaşların yararlandığı hizmetin daha verimli daha performansa uygun bir şekilde gerçekleşmesi demek olacak.’’diye konuştu

HUKUK FAKÜLTESİ AÇILMASIN

YÖK’ün, 2022-YKS yerleştirmelerinde geçerli olmak üzere hukuk fakültelerine girişte aranan başarı sıralaması şartını 125 binden 100 bine yükseltmesini de değerlendiren Şarklı, “Bu olumlu bir haber. Türkiye’de haddinden fazla hukuk fakültesi var ve çok fazla mezun veriyorlar. Ama akademisyen kadrosuna baktığınızda her üniversiteye 6.8 civarında akademisyen düşüyor. Bu çok düşük bir oran. Eğitim konusunda ciddi sıkıntılar var. Hukuk fakültesini açma maliyeti ile makine mühendisliği veya tıp fakültesini açma arasında fark var. Maliyet anlamında hukuk fakültesi daha uyguna geliyor. Keşke 82 milyon yurttaşımın hepsi hukuk fakültesini bitirse. Bu 82 milyon hukuk fakültesini bitirdiğinde hepsi avukat olmaz, olmamalı. Bu anlamda başarı sıralama şartının düşürülmesi sevindirici. Bu da yetmez 25 bine, 30 bine düşürüldüğünde daha nitelikli hakim, savcı çıkacak. Bundan sonra en azından hukuk fakültesi açılmasın” dedi.

OSB’NİN İHRACAT REKORU KIRMASI BİR ANLAM TAŞIMIYOR

Gaziantep’teki 2020 yılındaki suç oranlarını da değerlendiren Şarklı, “2020 yılında en fazla hırsızlık suçu işlenmiş. Hırsızlık suçu sürekli bir artış gösteriyor. İkinci sırada uyuşturucu geliyor. Uyuşturucuda Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün son dönemlerde yaptığı başarı operasyonlarının etkisi var. Her yıl suç işleme oranlarında pandemi olmasaydı yüzde 15 oranında bir artış vardı. Uyuşturucu dosyalarında o yüzde 15’lik artış yok. Sürekli aynı çizgide devam eden bir çizgiyi yakalamış durumda. Bu başarı mı evet başarı. Ama gönül istiyor ki aynı kadın cinayetlerinde olduğu gibi sıfır olsun. Uyuşturucu Türkiye’nin, Gaziantep’in gündeminden silinmeli. Bu ekonomik koşullarda alt yapısına baktığımızda eğitimsizsek Gaziantep’in en önemli sorunu eğitim, gençlerin geleceğe dair umutsuz olması, istihdamın zayıf kalması, sadece OSB’nin ihracat rekoru kırmasının Gaziantep halkı, esnafı açısından bu para bu yerlere dönmediği müddetçe çok bir anlamı kalmıyor. Önemli olan eğitime yatırım yapmak. Bunları gerçekleştirmediğimiz müddetçe uyuşturucu da, hırsızlık da, tecavüzde, kadına yönelik şiddet de artacak. Bizim bunları kökten çözecek bir yargı ve ekonomik reforma ihtiyacımız var herşeyden önce” diye konuştu.

8 BİN DOSYA BOŞANMA İÇİN BEKLİYOR

Boşanma ve icra dosyalarında her yıl artışların yaşandığını söyleyen Şarklı, “Gaziantep’te 10 tane aile mahkemesi var her birisinde yıllık 800 tane dosya var. Yani 8 bin tane dosya boşanmak için mahkeme aşamasına gelmiş. Her yıl baroya 1500-1800 bandında özellikle kadın boşanma davalarını ya da şiddet dosyalarını adli yardımdan yaptığımız görevlendirmeler var. Bu ciddi bir sorun. Piyasadaki ekonomik istikrarsızlık doğrudan diğer ceza dosyalarında örnek verdiğimiz gibi hem icralara yansıyor hem de boşanma davalarına yansıyor. Bir aileye örneğin 7 bin lira civarında bir asgari ücret miktarımız olsa iddia ediyorum bu boşanma davalarının yarısı ortadan kalkacak. Yapısal anlamda kökten çözmek için eğitime para harcamamız lazım” dedi.

EKONOMİK SIKINTI TRAVMA YARATIYOR

Son zamanlarda Gaziantep’te artan intihar vakalarına değinen Şarklı, “Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar, sürekli hafta sonu yasakları, 1210 lira sadece kısa çalışma ödeneği alıp bununla ev kirası, ev geçimi gibi giderleri karşılayamamak insanlarda ciddi anlamda bir travma yaratıyordur. İnsanlar bu sıkışmışlık döneminde kendince çözüm üretemiyor. Bu anlamda da siyasi hükümetin hem esnafına hem köylüsüne hem işçisine para desteği etmesi lazım. Bildiğim kadarıyla Avrupa ülkelerinde en fazla esnafına, yurttaşına destek sağlayan Türkiye oldu” dedi.

HAKİM VE SAVCILAR DURUŞMA SAATİNE UYMUYOR

Avukat meslektaşlarının mahkeme saatine uymayan hakim veya savcılar konusunda çok ciddi sıkıntı yaşadığını vurgulayan Şarklı, “Yıllardır bu sorunu yaşıyoruz. Saat 10.00’a duruşma saati veriliyorsa 10.05, 10.20, 10.30’a kadar olur ama bu saat öğleden sonrayı buluşuyorsa olmaz. Bunu daha öncede bakanlığa bildirdiğimizde HSYK bir genelge yayınladı. Duruşma günleri ve saatlerini verirken tarafların eğitim durumuna, tanık dinlenecekse buna uygun saat aralığı verin demişti. Kendim bizzat yaşadım hakime hanım bir dosyaya karar verecek savcı bey yoktu. Bir saat boyunca savcı beyi bekledik. Bunlar doğru değil. Birbirimizin işine saygı duymalıyız. Bu konuda bakanlığa dosya da ilettik. Bu konuda bakanlıktan çözüm bekliyoruz” dedi.

ÇETİN KARABIYIK

#

21 Şub 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 150.313 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi