17 günlük sokağa çıkma yasağı saat 19:00'da başlıyor! Neler yasak kimler yasaktan muaf?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu 17 günlük tam kapanma bu akşam saat 19:00'da başlıyor. 17 Mayıs pazartesi saat 05:00'e kadar sokağa çıkmak yasak. Kemler sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu? Seyahat yasağı var mı? Marketler, fırınlar, restoranlar hangi saatlerde açık olacak? İşte tüm yasaklar...

+34
Haber albümü için resme tıklayın

TÜRKİYE bu akşam saat 19:00 itibariyle 17 günlük tam kapanmaya giriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tam kapanma kararının ardından bugün saat 19:00'dan, 17 Mayıs 2021 pazartesi günü sabah saat 05:00'a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar kimler? Tam kapanma döneminde neler neler yasak olacak? Marketler, fırınlar, restoranlar hangi saatlerde açık olacak? Şehirler arası seyahat izin nasıl alınacak? İşte İçileri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelgelerden tüm yasaklar ve yasaklardan muaf olarların madde madde açıklaması... 17 gün boyunca sokağa çıkmak yasak! Cezası 3 bin 150 lira

Tam kapanma süresince tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesilecek.

Bu belge olmadan sokağa sakın çıkmayın

İçişleri Bakanlığınca valiliklere "Görev Belgesi Düzenleme" konulu genelge gönderildi. Muafiyet kapsamındaki iş yeri, fabrika/imalathane çalışanları, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden "görev belgesi" başvurusu yapabilecek. Buradan alınacak belge olmadan muafiyet kapsamındaki kişilerin sokağa çıkması da yasak. Kontrollerde bu belgeyi ibraz edemeyenler kısıtlamadan muaf bile olsa ceza yazılacak. Tüm belgelerin geçerliliği 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’de sona erecek.

Market, bakkal, manavlar hangi saatlerde açık olacak?

Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 arasında açık, zincir marketler ise pazar günleri kapalı olacak. Vatandaşlar araç kullanmadan ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabilecek.

Restoran, lokanta ve kafeteryalar nasıl hizmet verecek?

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleriyle online yemek sipariş firmaları ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servis yapabilecek. Ramazanın bitmesiyle de saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecekler.

Fırınlar açık olacak mı?

Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarını karşılamak için ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Şehirler arası seyahat nasıl yapılacak?

Tam kapanma süresince şehirlerarası seyahat zorunlu haller dışında yasak. Yurt içi uçuş ve seyahatlerde izin belgesi zorunlu olacak, HES kodu sorulacak. Uçak hariç şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları, yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’sini kabul edecek ve araçta yolcuların oturma şekli sosyal mesafenin sağlanması için 1 dolu-1 boş olacak.

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi, zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebilecekler. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Otel rezervasyonu sokağa çıkma ve seyahat yasağından kurtarmıyor!

Şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar yasaktan muaf olacak. Kısıtlama döneminde otel, pansiyon gibi konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması, vatandaşlar açısından sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak. Konaklama tesisleri yalnızca seyahat izin belgesi olanlara hizmet verebilecek.

Turistlere sokağa çıkma yasağı var mı?

Geçici ve kısa süre için Türkiye’de bulunan turistler yasaktan muaf olacak. İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statüye sahip yabancılar sokağa çıkma yasağına tabi olacak.

Cenazesi olanlar seyahat edebilecek mi?

Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlar yasaktan muaf olacak. Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak. Şehir dışındaki birinci derece yakının cenazesine katılacak olanlar, e-devlet’ten veya ALO 199’u arayarak izin belgesi oluşturacak.

Yurtdışı seyahatlere kısıtlama var mı?

Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama veya sınırlandırma bulunmuyor. Yurt dışı bağlantılı uçakla seyahat edecek yolculardan yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla, yurt içi aktarma uçuşları ile ikametlerine geliş ve gidişlerini sağlayacakları özel araç, otobüs, tren vb. ulaşım araçlarıyla yapacakları yolculuklarda, seyahat izin belgesi istenmeyecek.

Berberler ve kuaförler açık olacak mı?

Berberler, kuaförler, güzellik salonları, spor salonları, havuzlar, hamamlar, halı sahalar, üretim, imalat, lojistik ve sağlık sektörü dışındaki ofisler, anaokulu dahil tüm okullar, kreşler, özel eğitim kurumları kapalı olacak.

Alkollü içki satışı yasak mı?

Tam kapanma döneminde alkollü içeceklerin satışı yasak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Tekel bayileri istisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil" dedi. TESK ise "Kanunen bir yasak yok, biz satmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı. Polis, tekel bayilerini tek tek gezip yasak bildirimi yapmaya başladı.

Eczaneler hangi saatlerde açık olacak?

İstanbul Eczacı Odasından yapılan açıklamada, "Kovid-19 önlemleri kapsamında tam kapanma ilan edilen 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında (resmi tatil günleri hariç olmak üzere) 30 Nisan Cuma gününden başlayarak 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar İstanbul il sınırları içindeki eczanelerimiz için mesai saatleri 09.00-18.00'dir." ifadelerine yer verildi.

Tam kapanma süresince bankalar hangi saatlerde açık olacak

Tam kapanma sürecinde bankaların akıbeti, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile netlik kazandı. Bakanlık bankalara izin verdi. Ancak sınırlı sayıda personel ile çalışmaları mümkün olacak. Kalan personel ise evlerde çalışacak.

Mahalledeki camiye vakit namazı kılmaya gitmek yasak mı?

Koronavirüs yasakları kapsamında vatandaşların camiye namaza gitmelerine kısıtlama getirilmedi. Vatandaşlar mahalledeki camilere giderek namazlarını cemaatle kılabilecek.

Camilerde cuma ve teravih namazı kılınabilecek mi?

17 günlük tam kapanma döneminde camilerde Cuma namazı kılınmasıyla ilgili bir kısıtlamaya gidilmedi. Cuma namazları kılınacak. Kısıtlamaya tabi kişiler evlerine en yakın camiye araç kullanmadan gidip cuma namazlarını kılabilecek. Ancak camilerde cemaatle teravih namazı kılmak yasak.

Noterler açık olacak mı? Hangi saatlerde açık olacak?

Noterler tam kapanma döneminde 10:00 ila 16:00 saatleri arasında hizmet verecek. Vatandaşların noterliklere gitmeden önce e-randevu sistemini kullanmaları gerekecek. Tam kapanma sürecinde yapılacak işlemler konusunda bir sınırlama yok. Bütün noterlik işlemleri görülecek. Notere gelen her vatandaşın her konudaki işlemi yapılabilecek.

Kargo dağıtımı yapılacak mı?

17 günlük tam kapanma döneminde en faal olacak sektörlerin başında kargo firmaları ve dağıtımcıları olacak. Kargo çalışanlarına sokağa çıkma yasağı yok. Bütün kargo işlemleri kesintisiz sürecek. Aynı şekilde kargo çalışanları gibi su, gazete ve mutfak tüpü dağıtımında bulunanlar da kısıtlamaya dahil olmayacak.

17 gün boyunca sokağa çıkma yasağından kimler muaf tutuldu?

- Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, kara yolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri ve PTT çalışanları.

- Hastaneler, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, zorunlu sağlık randevusu olanlar. - Sokak hayvanlarını besleyenler, hayvan barınakları, çiftlikleri, bakım merkezlerinin görevlileri, gönüllü çalışanları ve Hayvan Besleme Grubu üyeleri

- İkametinin önüyle sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının ihtiyacını karşılamaya çıkanlar.

- İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışını yapan iş yerleri ile buralarda çalışanlar.

- Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar.

- Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar.

- Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç, tohum, fide, gübre gibi ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve çalışanları.

- Oteller ve konaklama yerleri ile çalışanları. - Gazete, dergi, radyo, televizyon, internet kuruluşları, medya takip merkezleri, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları. - Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar.

- Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları.

- Yurt, pansiyon, şantiye gibi toplu yerlerde kalanların temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar.

- Otizm, down sendromu gibi ‘özel gereksinimi’ olanlar ile veli veya vasileri.

- Yurt içi ve dışı müsabaka, kamplara katılacak milli sporcular, seyircisiz, profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler.

- ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ve bu kişilerin yanlarında bulunan refakatçileri, sınav görevlileri.

- Zorunlu müdafi-vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar, adliyelere gitmesi gereken taraf veya vekilleri.

- Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri.

- 10.00-16.00 arasında sınırlı sayıda şube ve personelle hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları

- Nöbetçi noterler ile çalışanları.

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen ve 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge ve bilgiyle ibraz edenler. - Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek.

#

29 Nis 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 300.979 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.