KIZGIN DEĞİLİM AMA KIRGINIM

Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve il yönetimi ile 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmasına tepkiler sürerken il başkanı Sucu, partiye her zaman hizmet edeceğini, kızgın değil kırgın olduğunu belirtirken, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Genel Merkezin yeni bir yapılanma istediğini söyledi.

Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve il yönetimi ile 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmasına tepkiler sürerken il başkanı Sucu, partiye her zaman hizmet edeceğini, kızgın değil kırgın olduğunu belirtirken, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Genel Merkezin yeni bir yapılanma istediğini söyledi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve il yönetimi ile 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmasına karar verildi. Görevden alınma kararını antidemokratik bulduğunu belirten CHP Gaziantep eski İl Başkanı Hayri Sucu, hastayken görevden alındığını dile getirerek tepki gösterdi.

CHP Genel Merkezi, geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanan ve karantina süreci devam eden Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ile birlikte 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere tüm il teşkilatını görevden aldı. Sucu, il başkanı olarak seçilmesine genel merkezin ve Gaziantep CHP milletvekillerinin karşı olduğunu ancak buna rağmen parti tabanının yanında olduğunu kaydetti.

GENEL BAŞKANIM 'İSTİFA ET' DESEYDİ EDERDİM

Görevden alınma gibi bir beklentisinin olmadığını belirten Sucu, "Görevden alınma gibi bir beklentim yoktu ancak 31 Mart yerel seçimlerinden önce de görevden alınmıştım. Büyük bir ihtimalle milletvekillerimizin genel merkezimize önerileriyle görevden alındığımı düşünüyorum. Çünkü genel seçimlerinde seçilen vekillerimizin listede olmasını istemiyordum şimdi de istemiyorum. Çünkü ilimizde partimizin oyunu düşüren onlar. Görevden alınmadan önce kimseyle görüşmedim zaten bize hiçbir şey sormuyorlar sıkıntı burada. Görevden alınmamız bildiğiniz yargısız infaz. Eğer Genel Başkanım beni yanına çağırmış olsaydı. 'İstifa Et' demiş olsaydı istifa ederdim ve partimin iyi olması için elimden geleni yapardım ama bu da yapılmadı. Benim şahsi bir kızgınlığım yok sadece kırgınlığım var. CHP Gaziantep'teki tüm delegelerimiz büyük kongremizde genel başkanımıza oy verdik, MYK listesine oy verdik. Gaziantep İl Başkanlığı olarak çalışan bir örgütümüz vardı, örneğin 29 Ekim'de 10 ilde fener alayı yapılmamasına rağmen ben Gaziantep'te fener alayı yaptım. Örgütümle hiçbir sıkıntım yok ama her neyse bir hazımsızlık var. En son kongremizde 9 ilçeden sadece 1'i beni desteklemiş kalan 8 ilçe ise benim karşımdaydı ama onları neden görevden aldılar bilmiyorum.” diye konuştu.

HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyleyen Sucu, ”Biz haklarımızı arayacağız tabi ki, genel başkanımız hak, hukuk adalet diye bağırırken böyle bir haksızlığı ve hukuksuzluğu yapmasına çok anlam veremedim. Görevden alınmayla ilgili bize gerekçeli kararı göndermeleri lazım biz de 5 gün içerisinde parti meclisine itiraz etmeliyiz. Bunu göndermeyeceklerse o zaman mahkemelik olacağız başka bir yolu yok. Hukuksal anlamda tüm haklarımızı kullanacağız. Bu görevden alma olayının partimize çok bir faydası olmaz çünkü şöyle bir şey var; beni kendileri atamadılar ben kongrede seçildim. Benim bu ikinci il başkanı olarak seçilişim. Ben 31 Mart yerel seçimleri öncesinde de görevden alınmıştım ama son yaptığım olağan kongrede her şeye rağmen tekrar seçildim” şeklinde konuştu.

10 KASIM’DA ATATÜRK’E SAYGISI OLAN BUNU YAPAR MI?

‘Benim il başkanı olarak seçilmemi genel merkez ve milletvekilleri istemiyorlar hepsi bana karşı' diyen Sucu, “Buna rağmen benim yanımda olan taban. Görevden alınmamız sonrasında bir milletvekiline görev vermişler süreci o vekil yürütecek. Bir de benim üzüldüğüm taraf şu, ben Covid-19 rahatsızlığım var bir gün öncesinde genel başkanımız beni arayarak geçmiş olsun diyor ikinci gün beni görevden alıyor ben rahatsızım beni öldürmeye mi çalışıyor? Bizim şerefimiz, haysiyetimiz yok mu, bu haksızlık değil mi? Bu durumu ben antidemokratik buluyorum. 10 Kasım'da Atatürk'e saygısı olan adam bunu yapar mı?” ifadelerini kullandı.

GENEL MERKEZ YENİ BİR YAPILANMA İSTİYOR

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve 9 İlçe Başkanının görevden alınması ile ilgili karara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmazkaya, “Gaziantep İl ve İlçe Yönetimlerinin görevden alınması Genel Merkezimizin tasarrufları ile gerçekleşen bir olay. Milletvekilleri olarak, hem zaman hem de bu kadar ağır bir kararın alınmaması noktasında görüş bildirdik. Ancak Genel Merkez, Gaziantep’te yeni bir yapılanma istiyor. Mevcut yapının bir ilerleme kaydetmediğini, Gaziantep’teki potansiyelin çok fazla olduğunu, pek çok ilde sıkıntıların kolayca aşıldığını ancak Gaziantep’te büyümeyen yapıdan dolayı sorunların aşılamadığını, toplumda yer edinmiş insanların Gaziantep örgütüne katılmadığı sürece bir büyüme olmayacağı, büyüme olması için bir boşluk gerektiği, ülkesi ve Gaziantep için çalışacak insanların bu boşluk yaratıldığı takdirde geleceğini, görev almak için talepte bulunacakları düşünülerek, ilçe örgütleri dahil tüm yönetimler görevden alındı. CHP Genel Merkezi tarafından, parti içerisinde bulunan ve partiye yeni gelecek insanlar ile birlikte yeni bir yapı oluşturulmak, yeni bir tablo ile siyaset başlatılmak isteniyor.”dedi

KARMA BİR YAPI OLUŞTURULACAK

Genel Merkez tarafından alınan kararın şahıslara indirgenmemesi gerektiğini dile getiren Yılmazkaya, “Bu kararı şahıslara indirgenmenin bir anlamı yok. CHP Genel Merkezi, Gaziantep’in yerinin bu olmadığı, daha iyi yerlere ulaşabilecek potansiyelin Gaziantep’te olduğunu ama bu yapının büyümesi için yeni insanların gelmesi gerektiği ifade ediliyor. Ülkesi için elini taşın altına koyacak insanların gelmesi için bir boşluk yaratılıyor. Parti için mücadele veren insanlar ile birlikte yeni gelecek kişiler ile birlikte karma bir yapı oluşturulmak isteniyor.”şeklinde konuştu

ESKİLERDEN GÖREVLENDİRME YAPILMAYACAK

Gaziantep İl ve İlçe Başkanlıkları için eski isimlerin görevlendirilmeyeceğini ifade eden Yılmazkaya, “Genel Merkez ile yaptığımız görüşmede, eski isimlerin il ve ilçe başkanlıklarına getirilmeyeceği tarafıma iletildi. Yeni isim arayışlarında olunacağı ifade edildi. Atamalar konusunda acele edilmeyeceği, yeni isimler ile birlikte, yeni bir yapının kurulacağı belirtildi. Parti içerisinde toplumda yer edinmiş yeni yüzlere yer açılmazsa başarı edilemeyeceği Genel Merkezimiz tarafından dile getiriliyor. Partiye yeni katılımlar olmadan, iktidara yürümenin olanaksız olduğu düşünülüyor. Partiye yeni katılımların olması, toplumda saygın gören kişilik, vizyon sahibi insanların elini taşın altına koyabilmesi için İl ve İlçe Yönetimleri geçici süreliğine askıya alındığı tarafımıza yapılan açıklamada belirtildi” ifadelerini kullandı.

TEKİN VE YARKADAŞ’TAN TEPKİ

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve il yönetimi, parti tüzüğüne aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle görevden alınmıştı. Karara partililerden tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Yol arkadaşlığı hukukumuzla bağdaşmıyor” derken parti üyesi Barış Yarkadaş ise “Atatürk Anıtına çelenk koyacak parti temsilcimiz yok” ifadelerini kullandı.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu, parti tüzüğüne aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle, koronavirüse yakalanan ve karantina süreci devam eden Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ile birlikte 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere tüm il teşkilatını görevden almıştı.

TEDAVİ GÖRÜYORDU

Karara CHP’li isimler tepki gösterdi. Karar alınırken CHP kültürüne uygun hareket edilmediğini belirten İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Çok üzülerek söylüyorum Gaziantep İl Başkanımız Koronavirüs tedavisi görmekteyken görevden alındı. Bu tasarruf teamüllerimiz, geleneğimiz ve yol arkadaşlığı hukukumuzla ne yazık ki bağdaşmıyor. CHP kimlik ve kültürüne uygun adımların atılacağını umuyorum” dedi.

10 KASIM’DA ÇELENK KOYACAK TEMSİLCİMİZ YOK

CHP üyesi ve eski İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş ise "Karışmayayım, konuşmayayım" diyorum ama olmuyor! Evinde koronavirüs tedavisi gören CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ile tüm yönetimi; üstelik de 10 Kasım töreni öncesi görevden almak kime ne kazandırdı? Antep'te yarın Atatürk Anıtına çelenk koyacak parti temsilcimiz yok!” ifadelerini kullandı.

ÇETİN KARABIYIK

#

11 Kas 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 191.663 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.