KOCA, GAZİANTEP’İ DİNLEDİ

Gaziantep’in sağlık sorunları Ankara’da masaya yatırıldı. AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, CHP Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, İrfan Kaplan ve MHP Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep’in sağlık konusundaki taleplerini ve sorunlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya anlattılar.

Gaziantep’in sağlık sorunları Ankara’da masaya yatırıldı. AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, CHP Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, İrfan Kaplan ve MHP Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep’in sağlık konusundaki taleplerini ve sorunlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya anlattılar.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2021 bütçesi üzerindeki görüşmelerde Gaziantep milletvekillerinin görüşlerini dinledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçesine ilişkin görüşmelerinde AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, CHP Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, İrfan Kaplan ve MHP Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep’in sağlık konusundaki taleplerini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya anlattı.

KOÇER: "GAZİANTEPTEKİ SÜRECİN YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Gaziantep'in sağlık konuları üzerine yaptıkları görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Koca'nın Gaziantep'teki sürecin yakın takipçisi olduğunu ifade etti.

Koçer, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerimiz devam ederken sürekli takibimiz altında olan Gaziantep’in sağlık konuları ile ilgili bir kez daha Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile detaylı bir görüşme gerçekleştirdik. Sağlık müdürlüğümüzdeki yeni yapılanma süreci, şehir hastanesi ve Covid19 ile ilgili konularda şehrimizin taleplerini bir kez daha iletme imkanı bulduk. Sağlık Bakanımız sürecin yakın takipçisi olduğunu ifade etmiştir. Sağlık Bakanlığımız vatandaşlarımızın sağlığı için tüm imkanlarını seferber etmiştir ve gereken her konuda etmeye devam edecektir. Alınacak kişisel önlemler ile maske mesafe ve temas kurallarına dikkat etmek hepimizin sağlığı için çok önemlidir."

YILMAZKAYA: "ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI"

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine katılara, pandemi süreci ve Gaziantep’te artan vaka oranları üzerine Bakanlığa önemli uyarılarda bulundu.

Yılmazkaya, Bakan Fahrettin Koca’ya; “Gaziantep dâhil, şu anda acil gözlemde bile yer bulamayan, yoğun bakıma sıra bekleyen mağdur vatandaşlarımız var. Bunlara acil çözüm bulunmalı. Yeterli olmayan yoğun bakımdaki yatak sayıları mutlaka artırılmalı” dedi.

İNSANLAR YAKINLARIYLA VEDALAŞMADAN ÖLÜME GİDİYOR

Plan Bütçe Komisyonunda, Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerinde söz alan Yılmazkaya yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Sayın Bakan, kim ne derse desin, öyle ya da böyle, sebep kim veya ne ise bilmiyorum ama bu Covid pandemisiyle mücadelede maalesef başarısız olduk, istediğinizi söyleyin. Bu başarısızlığı doğrudan Sağlık Bakanlığına veya size bağlamak da istemiyorum ancak koordinatör olarak Sağlık Bakanlığı olduğu için sonuçta başarısızlık size bağlanıyor.

Bakın, ilim Gaziantep dâhil, şu anda acil gözlemde bile yer bulamayan, yoğun bakıma sıra bekleyen mağdur vatandaşlarımız var. Geceler dâhil mağdur insanlarımızın feryadı gittikçe artmaya devam ediyor, hastanelerde, yoğun bakımlarda yer bulamıyoruz. İnsanlarımız yakınlarıyla vedalaşamadan ölüme gidiyor. Pandemide toplumu sürü bağışıklığına yönlendirdiniz maalesef, iktidarın ekonomik çıkarları öncelendi, Covid önlemleri muhalefete uygulanırken iktidar mensuplarına iktidar toplantıları serbest oldu. İşin başı olarak, hiçbir uyarınız oldu mu acaba merak ediyorum ama eminim ki iç sesiniz "Bu nedir böyle?" diye sesleniyordur” dedi.

COVİD SAVAŞININ ASKERLERİ SAĞLIK ÇALIŞANLARIDIR

Yılmazkaya, “Savaş sadece ordular arasında olmaz, Covid'le mücadele bir savaştır, bu savaşın askerleriyse hekim arkadaşlarım, sağlık çalışanlarıdır, savaşın başkomutanı da sizsiniz. Bu savaşın öneminden dolayı keşke Bakanlık bütçenizi daha fazla artırabilseydiniz. İnanın çok silaha ihtiyacınız olacak, sınırlı insan ve maddi kaynakla bu savaşta işimiz çok zor. Keşke şehir hastaneleri için ödenen paralar hekimlerimize, çalışanımıza harcanabilseydi. Keşke grip aşıları olması gerektiği gibi, 10 milyon sayısında gelseydi, keşke o paralarla ihtiyacımız olan ilave personel istihdamı sağlanabilseydi ama neden olmadı, olmuyor anlamış değilim. Oysa o kadar çok ihtiyacımız var ki... Bekleyen diyaliz teknikerleri, bekleyen hemşireler, ATT mezunları, anestezi teknikerleri; hepsi atama bekliyor. Keşke gerekli personel alınıp hızlıca yoğun bakım ve genel bakım ilave eğitimi verilip Covid'e yakalanan vatandaşlarımıza rahat ve kaliteli bakım yapılabilseydi.”

YOĞUN BAKIMDAKİ ENTÜBE HASTALARA CİLDİYE DOKTORLARI BAKIYOR

Hem kamu hem özel hastanelerin Covid'li hastalara bakımindan çok sıkıntılı olduğunu söyleyen Yılmazkaya ’’Gezip gördüğümüz kadarıyla insanlar yorgun, bıkkın. Serviste kapıdan içeri dahi girmeyen doktorlar ve hemşireler var. Doktor eksikliğinden yoğun bakımdaki entübe hastalarımıza cildiye doktorlarımız bakar hâle geldi maalesef. Özel hastanedeyse yardımcı personel ve hemşire bakımı daha da çok sıkıntılı. Yoğun bakımlara özetle tecrübesiz, yeni mezun insanları veriyorlar çünkü diğer personel kabul etmiyor. Bakın, özel hastanedeki Covid'li hastaların bakımı artık tamamen muamma hâline gelmiş. Ya, bu hastanelere hasta yatırmayalım ya da özel hastanede mortalite oranı çok yüksekse denetleyelim, engel olalım. Şu anda, yoğun bakımlar kamu hastanesindeki kalifiye ve deneyimli eleman fazlalığından dolayı idare edilmekte ama özel hastanelerin çoğu da sıkıntılı hâldedir, bundan da haberiniz olsun diyorum.”dedi

Eleştirilerine devam eden Yılmazkaya, “Maalesef tehlikeyi de öngöremediniz Sayın Bakan. Pandeminin sakin geçtiği iki-üç aylık dönemde gerekli altyapı ve bu önlemler alınmalıyken önlemler alınmadı. Örneğin, eski hastaneleri tekrar organize edip açabilirdik. Bakın, yoğun bakımdaki yatak sayımız mutlaka daha artırılmalıydı. Gerek kamu gerekse özel hastanelerin kapalı alanlarında yoğun bakım ve servis yatak sayısı artırımı mutlaka organize edilmeliydi. 2 milyona yakın sayıda gelen grip aşısı organizasyonu tam bir fiyasko oldu. Korkarım Covid aşısında da aynı sorun olacak. Aşıyla ilgili bir anlaşmanın alt zemini oluşturuldu mu doğrusu merak ediyorum.”

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ

Yılmazkaya, “Hekim arkadaşlar ve sağlık çalışanları bitti, tükendi, dayanamayıp istifa edenlerin sayısı eminim sizde vardır. Sadece Avcılar Devlet Hastanesinde 15'e yakın hekim istifa etmişti. Arkadaşlarımıza verdiğiniz performans ödemeleri maalesef yapılmıyor ya da düzenli yapılamıyor. Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız ölüm korkusunda. Artık geride kalanları düşünmeye başladılar. Gelin, Covid meslek hastalığı kanun teklifimize destek çıkın, hiç olmazsa bu çalışanlarımıza ilave manevi destek verelim. Özellikle sizi bu konuda daha hassas olmaya davet ediyorum bir hekim olarak” ifadelerini kullandı.

HALKIMIZ HASTANELERE GİTMEYE KORKUYOR

Pandemiden dolayı hastanelerden korkan vatandaşın kaygılarının giderilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmazkaya, “Halkımız artık, hastanelere gitmeye korkuyor Sayın Bakan. Covid harici hastalığı olanlar ön yargıdan hastaneye gidemez oldu. Bu nedenle bölgede bazı hastaneleri "steril, pandemi hastasının olmadığı hastane" diye ilan etmemiz lazım. Çünkü artık, korkudan gitmeyenler insanlar evlerinde kalp krizi geçiriyor veya onkoloji hastası hâline gelip geciktiklerinden tedavileri uzuyor. Bu konuda hassas olmanızı diliyorum. Danıştay Genel Kurulu tarafından emekli doktorların özel hastanede yaş sınırına bakılmaksızın çalışabilmesi imkânı düzenlendi, Danıştay 10. Dairesinde karar bekleniyor. Bakın, bu pandemiyle mücadelede özellikle yoğun bakımcı, göğüs hastalıkları, enfeksiyon, dahiliye uzmanı olan emekli arkadaşlarımız, 60 yaş altı, bu zor günlerde destek amaçlı çalışmak istiyorlar. Ancak düzenleme hâlen yapılmadı. Belki sayı çok değil ama az da olsa katkı sağlayacaktır. Bu sıkıntıyı kısa sürede düzenlemeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KAPLAN: "AŞI MESELESİ BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ’’

CHP Gaziantep Milletvekili Eczacı İrfan Kaplan, TBMM 2021 yılı Sağlık Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde söz alarak Bakan Fahrettin Koca’ya grip aşısından, Gaziantep’teki sağlık sorunlarına, ilaca dair ürünlerin marketlerde satılmasından, merdiven altı maske üretimin denetimlerine, Psikologların Meslek Yasası’ndan, Sağlıkçıların atanmasına kadar önemli birçok konuya değindi.

Milletvekili Kaplan, “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisiyle birlikte hem sağlık hem de ekonomik anlamda oldukça sıkıntılı günlerden geçmekteyiz. Ülkemizde 25 milyon grip aşısına ihtiyaç olmasına rağmen, ne yazık ki gelen aşı 1.5 milyon. Bu sayı Türkiye’de kronik hastalığı olan, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza dahi yetmiyor. E-Nabız sisteminde 5 puanı tutturamazsanız aşı olamıyorsunuz. Kalp, tansiyon, şeker, koah hastalığı olan vatandaşlarımızın dahi skoru tutmuyor. Bu skor neye göre düzenleniyor, kim risk grubunda, anlamış değiliz. Aşı meselesini biran önce çözmek zorundasınız. Bir daha bu sıkıntıyı yaşamamak için yerli üretim desteklenmeli ve ilaçta dışa bağımlılığımızı sonlandırmalıyız. Bakanlığınız AR-GE çalışmaları yapılmalı ve yerli üreticiye hibe ve destek vermelidir” diye ifade etti.

VİTAMİNLER BAKKALLARDA SATILIYOR

Kaplan, Bakan Koca’ya son zamanlarda vatandaşların özellikle ilgi gösterdiği besin takviyesi, vitamin, bağışıklık güçlendirici ürünlerin marketlerde, aktarlarda ve internette satılmasıyla ilgili endişesini dile getirerek, “Sağlık ürünlerinin AVM’lerde, zincir marketlerde, aktarlarda ve internette satılmasıyla ilgili acilen yeni bir düzenleme getirilmelidir. Vitamin, gıda takviyesi ve bağışıklık güçlendirici adı altında sunulan ilaca dair tüm ürünler; Sağlık Bakanlığı ruhsatıyla sadece Eczanelerde satılmalıdır. Ayrıca son zamanlarda bu ürünlerin reklam ve pazarlama alanları oldukça yaygınlaşmıştır. İlacın pazarlama ve reklam konusu yapılması kabul edilemez. Eczacı bir vekil olarak bu konuda sizlerden özellikle hızlı bir şekilde düzenleme bekliyoruz” dedi.

GAZİANTEP ŞEHİR HASTANESİ'NİN BİTMEMESİNİN GEREKÇESİ NEDİR?

Milletvekili Kaplan ‘’Gaziantep’teki vaka sayısının artışına da dikkat çekerek, “Sayın Bakan, seçim bölgem Gaziantep’te vaka sayıları artmaya devam etmektedir. Hastaneler ve yoğun bakımlar neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Önümüzün kış olduğunu ve vaka sayısındaki artışı düşünürsek; ne yazık ki Gaziantep’te mevcut hastaneler ve yoğun bakımlar yeterli olmayacaktır. Gaziantep ve ilçelerinde doktor açığı vardır. Bu açığı ne zaman tamamlayacaksınız? Organize Sanayi Bölgesinin tam donanımlı bir sağlık merkezi ya da hastaneye ihtiyacı vardır. Sanayi Bölgesinde hastane kurulmasına dair bir çalışmanız var mıdır? Gaziantep Şehir hastanesinin hala bitmemesinin gerekçesi nedir? Solunum cihazı sayısının ve yoğun bakım yatak sayısının arttırılması ilgili bir çalışmanız var mıdır? Gaziantep’te yetersiz kalan sağlık hizmetlerini tamamlayıcı bir sahra hastanesi projeniniz var mıdır? Bu konuda bizi aydınlatmanızı bekliyoruz” dedi.

MÜJDELİ HABER BEKLİYORUZ

COVİD-19 pandemisiyle birlikte sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmalarının yanında artık yorulduklarının da altını çizen Kaplan, Bakan Koca’ya sağlıkçıların atamalarını biran önce gerçekleştirmeleri için çağrıda bulunarak şunları söyledi: “Sağlıkçılarımız bu süreçte büyük bir özveriyle, canla başla çalıştılar. Haliyle yoruldular ve yıprandılar. Hem sağlık çalışanlarımızın yüklerini hafifletmek, hem de atanmayı bekleyen yüzbinlerce sağlıkçımızın istihdamını sağlamak için sizlerden müjdeli haberi bekliyoruz. Kılavuz biran önce açıklanmalı, yüzbinlerce sağlık çalışanımızın atamaları yapılmalıdır.”

MERDİVEN ALTI ÜRETİLEN MASKELER ÇOĞALDI

Son aylarda merdiven altı üretilen maskelerin çoğaldığına dikkat çeken Kaplan, Bakan Koca’ya “Sayın Bakan, Merdiven altında üretilen ve marketlerde, mahalle aralarında satılan maskelerin ne kadar güvenilir olduğunu bilmiyoruz. Maske üretimlerinin denetlenmesi ve standartlara uymayan maske üretiminin önüne geçilmesi için bir çalışmanız var mıdır?” sorusunu sordu.

PSİKOLOGLARDA ALAN BELİRLENMELİ

Milletvekili Kaplan’ın, açık ve uzaktan açılan Psikoloji Bölümü ile ilgili yaptığı çalışmalar sonuç vermiş, Psikoloji Bölümü’nün açık ve uzaktan eğitimi iptal edilmişti. Kaplan, yine Psikologlar ile ilgili konuşarak, Bakan Koca’ya Meslek Yasalarını sordu.

“Psikoloji camiası, mesleğini koruyan bir meslek yasası olmadığı için yıllardır çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Sahte psikologlar, sertifika alıp danışman gören kişi sayısı inanılmaz derecede artmış ve ileride ciddi sorunlar doğuracak bir noktaya gelmiştir” diye ifade eden Kaplan, Bakan Koca’ya “Psikologların alanlarının belirlenmesi, haklarının güvence altına alınması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için acilen bir meslek yasası çıkarılması elzem olmuştur. Psikologların Meslek Yasası ile ilgili Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Bu konuyu gündeminize almanız, toplumun ruh sağlığı için büyük önem arz etmektedir” dedi.

Konuşmasının bitiminde Eczane Teknikerlerine değinen Kaplan, “Sayın Bakan, birçok branşın ataması yapılırken eczane teknikerlerine açılan kadro sayısı çok yetersiz kalmakta ve hastane eczanelerinde farklı branşlar görev almaktadır. Hastane eczanelerinde eczane teknikeri unvanına sahip kişilerin olması gerekmektedir. Eczane Teknikerlerimizin, Devlet Hastaneleri Eczanelerine yerleşebilmeleri için sizden atama müjdesi bekliyoruz” dedi.

ATAY: "GAZİANTEP'TE ŞEHİR HASTANESİ 2013 YILINDAN BU YANA BİTMİYOR"

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçesine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Atay, "Gaziantep'te artık yılan hikâyesine dönen 2013 yılından beri yapımı devam eden bir şehir hastanemiz var. Bu şehir hastanemiz 2020 yılı gelmesine rağmen -aynı zamanda başlayan birçok şehir hastanesi bitmesine rağmen- çeşitli problemlerle bitirilememiştir" dedi.

GAZİANTEP'TE KORONA VAKALARINDA YOĞUN BİR ARTIŞ VAR

Milletvekili Sermet Atay, Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Gaziantep'in sağlık sorunlarını anlattı.Atay, "Türkiye'de corona vakaları her gün artmaktadır. Bu bağlamda şehrim olan Gaziantep'te de corona vakaları çok yoğun bir artış göstermiştir. Mevsimsel koşullar gün geçtikçe ağırlaşmaktadır, bu durumda zannederim ileriki günlerde Gaziantep'te yatak problemimiz ve yoğun bakım problemimiz beraberinde gelecektir" dedi.

GAZİANTEP’İN EN BÜYÜK HASTANESİNE BAŞHEKİM ATANAMADI

Atay ‘’ Malumunuz olduğu üzere Gaziantep'e yeni bir Sağlık Müdürümüz atanmıştır. Her gelen sağlık müdürü kendi ekibiyle beraber gelmektedir. Bu Sağlık Müdürümüz de genç ve başarılı biridir, kendi ekibini oluşturmuş ve 180 kişilik listeyi onaylanması için Sağlık Bakanlığına göndermiştir. Sağlık Bakanlığına gönderilen bu 180 kişilik liste içerisinde 140 kişi onaylanmış, 40 kişi henüz onaylanmamıştır. Listede onaylanmayanların büyük kısmını Gaziantep'in en büyük hastanesi olan Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi personeli oluşturmaktadır. Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinin görev yapan Başhekimi istifa etmiş durumdadır, istifa ettiğinde yerine gelecek arkadaş henüz göreve başlamamıştır. Gaziantep'in en büyük hastanesi konumunda olan Ersin Arslan Devlet Hastanesine bir başhekim atanmamış olması ve sözleşmesi yenilenecek olan idari personelin sözleşmesinin yenilenmemiş olması Gaziantep'te bir zafiyet yaratmaktadır. Biz bu bağlamda Sayın Bakanım, özellikle Ersin Arslan Devlet Hastanesi açısından bu atamaların, bu sözleşmelerinin bir an önce yenilenmesini sizden arz ediyoruz.’’ diye konuştu

ŞEHİR HASTANESİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Şehir hastanesinin tamamlanamaması konusunda konuşan Atay’’da Ayrıca, Gaziantep'te artık yılan hikâyesine dönen 2013 yılından beri yapımı devam eden bir şehir hastanemiz var. Bu şehir hastanemiz 2020 yılı gelmesine rağmen aynı zamanda başlayan birçok şehir hastanesi bitmesine rağmen- çeşitli problemlerle bitirilememiştir. Bu anlamda da sizin burada da yardımınıza muhtacız. Yeni başhekimimiz görev yapabilmek için kendi ekibini oluşturmuştur dediğim gibi Ersin Arslan Devlet Hastanesinde bir zafiyet vardır. Bu zafiyetin giderilmesi konusunda mutlaka ve mutlaka herhâlde sizin yardımınız gerekiyor çünkü geçtiğimiz günlerde yaptığımız konuşmalardan bu konuda bir sonuç alamadık."dedi

ÇETİN KARABIYIK

#

20 Kas 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 178.911 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.