Caddeler doldu taştı ama…

Yeni tip koronavirüsle mücadele sürecinde faaliyetlerine ara veren işyerleri dün itibariyle yeniden kapılarını açtı. Günlerdir sessizliğin hakim olduğu Gaziantep'in tarihi çarşı ve pazarları, normalleşme süreci ile birlikte cıvıl cıvıl haline geri döndü. Normalleşmenin ilk gününde caddelerde adeta insan kalabalığı yaşandı.

Yeni tip koronavirüsle mücadele sürecinde faaliyetlerine ara veren işyerleri dün itibariyle yeniden kapılarını açtı. Günlerdir sessizliğin hakim olduğu Gaziantep'in tarihi çarşı ve pazarları, normalleşme süreci ile birlikte cıvıl cıvıl haline geri döndü. Normalleşmenin ilk gününde caddelerde adeta insan kalabalığı yaşandı.

Yeniden açılan kreş, kahvehane, lokanta ve restoranlar normalleşmenin ilk gününde sakin bir gün geçirdi. Yeniden müşteri kabul etmeye başlayan işyerleri mesafeli bir şekilde, maskeli gelen müşterilerine yeniden hizmet vermenin heyecanını yaşadı. Ailelerin önemli bölümü küçük çocuklarını kreşe göndermezken, hayvanat bahçesi ve müzelere de az sayıda da olsa ziyaretçiler gelmeye başladı.

KREŞLER AÇILDI

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde, 16 Mart'ta faaliyetlerine ara verilen okul öncesi özel eğitim kurumları, özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüpleri, normalleşme kapsamında yeniden hizmete başladı. Değişim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nde Çocuk Gelişim Uzmanı Ebru Ayhan ve Psikolog Can Ünverdi, yeniden okul öncesi yaş grubu sınıflarının yüz yüze eğitimine başladıklarını anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığının okullarda alınması gereken temizlik ve sağlık tedbirleri içeren bir genelge yayımladığını hatırlatan Ayhan, buna göre her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

AYHAN: “KAYIT GÖRÜŞMELERİ MESAİ SAATLERİNİN DIŞINDA OLACAK”

Çocukların kreşe geldiklerinde önce ateşlerinin ölçüldüğünü ve ateşlerinin günlük olarak 4 saatte bir ölçülmeye devam edeceğini söyleyen Değişim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nde Çocuk Gelişim Uzmanı Ebru Ayhan, “Bunları biz bir çizelge üzerinde noktalayacağız. Herhangi bir durumda aileye bilgi verip çocuğumuzu izole etmemiz gerekiyor. Velilerimizi okulumuzda ağırlamaktan çok keyif alırdık ancak bu süreçte yine tedbirler arasında velilerimizin okul içerisine giriş çıkışları pek mümkün olamayacak. Kayıt görüşmelerimizi mesai saatlerinin dışında yapmak zorunda kalacağız. Çocuklarımız okul içerisindeyken yetişkinlerin okul içerisine girmesi bakanlığımız tarafından da uygun görülmemekte. Çalışanlarımız sabah okula gelir gelmez kendi iş kıyafetlerimizi giyip maske ve eldivenlerini takacaklar. Bunun dışında mutfak görevlilerimiz, özel kıyafetlerini giyecek. Çocuklarımızı olabildiğince sık sık ellerini yıkamalarını sağlayacağız. Sınıflarımızda dezenfektanlarımız mevcut olacak. Çocuklarımız yaşamlarında ilk kez olacak ama sosyal mesafenin ve hassasiyetinin ne olduğunu öğretip eğitimini vereceğiz.

ÇOCUKLARA SOSYAL MESAFEYİ KORUMAYI ÖĞRETİYORUZ

Çocuklarımız arkadaşlarıyla öğretmenleriyle ve diğer çalışanlarla sosyal mesafeyi korumayı öğretmemiz gerekiyor. Oyuncakların gün içerisinde sık sık temizlenmesi sınıfların düzenli olarak havalandırılması alınan tedbirlerimiz arasında” dedi.

ÜNVERDİ: “ÇOCUKLARIMIZ HİÇ ALIŞIK OLMADIKLARI BİR OKUL HAYATINA BAŞLAYACAKLAR”

Öncelikle olarak bu salgın sürecinde çocukların bir takım kurallara uymasının çok önemli olduğunu söyleyen Değişim Kreş ve Gündüz Bakım Evi Psikolog Can Ünverdi ise, “Çocuklarımız okula geldiği ilk andan itibaren çocuklarımıza sosyal mesafenin ve hijyen kurallarını takip etmek adına bilgilendirmeler yapacağız. İçişleri bakanlığımızın ve İl müdürlüğümüzün bizlere göndermiş olduğu kılavuzlarımızı hazırladık. Çocuklarımız hiç alışık olmadıkları bir okul hayatına başlayacaklar. Yeni normal dediğimiz bu süreçte gün içerisinde nasıl davranmaları gerektiği yönünde bilgilendirmeler yapacağız. Çocuklarımızın yaşına uygun oyun ve drama eğitimleri uygulayacağız. Artık sınıflarımız yarı kontenjanlı çalışacak. Çocuklarımız alışık olduğu arkadaşlarından belki ayrı kalmak zorunda kalacaklar sınıf ortamları kalabalık olmayacak. Bu yaştaki çocuklar için bu durum biraz stres verici olabiliyor neyi neden yaptıklarını bildiklerinde çok daha rahat karşılayabiliyorlar” dedi.

80 GÜN ARADAN SONRA ÇAY KEYFİ

Gaziantep’te kıraathane, restoran ve kafeler dün itibariyle 80 gün aranın ardından açıldı. Hazırlıklarını yapan esnaf, sabah saatlerinde ilk müşterilerini ağırlamaya başladı. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyan müşteriler aylar sonra çaylarını içtikleri için mutlu olduklarını belirtirken, işletme sahipleri bu şekilde cüzi çay ve meşrubat satışlarıyla işletmelerini döndürmenin mümkün olmadığını söyledi.

ESAT YETMEZ: “BU SATIŞLARLA İŞLETMEMİZİ DÖNDÜRMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Yayınlanan genelgeyle açılan kıraathanelerde taş ve kağıt oyunlarına izin verilmeyecek. Kıraathane işletmecisi Esat Yetmez, “80 günden bu yana esnaf olarak kapalıydık. Kıraathaneler açıldı ama üzücü bir olayımız var. İçişleri bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda tavla okey ve iskambil oyunları oynamak yasak. Şimdi gelen müşterilerimiz oyun oynamak istiyor yasak deyince geri gidiyorlar. Sabahtan bu yana 10 tane çay satamadık. Bu konuda yetkililerimizden yardım istiyoruz. Hiç olmaz ise masalarda 4 kişi oyun oynasın ama yine sosyal mesafeli ve eldivenli bir şekilde sistem olsun. İşletme olarak tüm önlemlerimizi aldık ve işyerimizi açık ama hiç bir kazancımız yok. Elektrik, kira, su masrafımız olacak. Bu şekilde cüzi çay ve meşrubat satışlarıyla işletmemizi döndürmemiz mümkün değil. Bu konuda Valimiz Davut Gül’den bir çözüm bekliyoruz” dedi.

MEHMET YETMEZ: “BİR ARAYA GELİP OKEY OYNAYACAKTIK AMA…”

Kıraathane müşterisi Mehmet Yetmez ise, “Genellikle hepimiz çalışan insanlarız. Kahvehaneye gelip arkadaşlarımızla vakit geçirmek için oyun oynayalım diye düşünüyoruz. Bugün kahvehaneler açılıyor diye sevindik ama İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı genelge ile tekrar üzüldük açıkçası. Arkadaşlarımızla bir araya gelip okey oynarız diye düşünmüştük. Şimdi buraya gelip biraz oturup tekrar evimize gideceğiz” dedi.

AKKUŞ: “OYUNSUZ KIRAATHANENİN HİÇ BİR ANLAMI YOK”

Kıraathane müşterisi Medeni Akkuş, “Kahvehaneye oyun oynamaya ve dinlenmek için geldik oyun oynamak yasaklanmış. Demem o ki evde oturup da çay içebiliriz hiçbir farkı yok şu an. Ayrıca oyunsuz bir kıraathanenin hiç bir anlamı yoktur.”

HAYVANAT BAHÇESİ YENİDEN ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, yaklaşık 70 gün önce ziyarete kapatılan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yeniden kapılarını açtı. Dünyanın en büyük hayvanat bahçeleri arasında yer alan ve koronavirüs salgını nedeniyle ziyarete kapatılan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, uzun bir aradan sonra yeniden ziyaretçilerle buluştu.

ZİYARETÇİLERİN MASKE KULLANIMI ZORUNLU

Yaklaşık 350 türden 7 bin 500 hayvanın barındığı hayvanat bahçesine gelen vatandaşların sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri için, belirli alanlara uyarı levhaları asıldığı görüldü. Ziyaretçilerin, ateşleri ölçülerek alındığı hayvanat bahçesinde maske kullanımı zorunlu tutuluyor.

ÖZSÖYLER: “GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GAZİANTEP HAYVANAT BAHÇESİ'NE GELEBİLİR”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, yaptığı açıklamada, bu süreçte tedbirlerin üst seviyede devam edeceğini anlatarak, şunları söyledi: "Bu kapsamda her türlü tedbiri aldık. Girişlerde vatandaşların ateşlerini ölçüyoruz, maskesiz girişlere izin vermiyoruz. Gelen vatandaşların dezenfektan kullanması istiyoruz. Ziyaretlere de belli kapasitede izin veriyoruz. Kapalı alanlara az sayıda, sırayla ziyaretçi alıyoruz. 50 kişilik seyahat otobüslerinin, 15'er kişiyle çalışmasını kararlaştırdık. Vatandaşlar, gönül rahatlığıyla Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gelebilir."

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ 75 GÜN SONRA KAPILARINI AÇTI

Zeugma Mozaik Müzesi, koronavirüs tedbirlerine uygun olarak normalleşme kapsamında bugün yeniden ziyarete açıldı. Koronavirüs salgını sonrası ziyarete kapatılan müzeler, normalleşme süreci ile bugün yeniden açıldı. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerinde ilk durağı olan Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi de 75 gün sonra açıldı.

ÖZTÜRK: “ZİYARETÇİ SAYISINDA KADEMELİ OLARAK ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Çingene Kızı mozaiği ile ön plana çıkan müzenin normalleşme planı ile kapılarını açtığını belirten Gaziantep Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, ilk ziyaretçilerin gelmeye başladığını ve ziyaretçi sayısında kademeli olarak artış beklendiğini vurguladı. Öztürk, "Uzun bir aradan sonra vatandaşlarımız müzeye gelmeye başladılar. Bundan dolayı çok memnunuz. Gaziantep kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kentimiz. Buradaki müzemiz dünyadaki en büyük müzelerden biridir. 3 bin metrekare büyüklüğündeki mozaikleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmektedir. Kapalı olduğumuz süre boyunca müzenin ilaçlanması hijyen kuralları çerçevesinde dezenfekte işlemlerimizi yaptık. Bu virüsün ziyaretçilerimiz ve personellerimiz arasında yayılmasını engellemek amacıyla gerekli tüm tedbirlerimizi almış durumdayız. Ziyaretçilerimiz normalleşme ile birlikte kademeli olarak artacaktır, diye düşünüyoruz" diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK

#

01 Haz 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 223.667 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.