İnşaat sektörü betona gömülüyor.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve MÜSİAD Gaziantep Şube Başkan Yardımcısı Ali Adıgüzel, 250 alt sektörü ile birlikte 2,5 milyon kişiyi istihdam eden inşaat sektörünün zamlar yüzünden büyük bir çıkmaza doğru ilerlediğini, çözüm bulunmadığı taktirde bundan herkesin etkileneceğini söylediler.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve MÜSİAD Gaziantep Şube Başkan Yardımcısı Ali Adıgüzel, 250 alt sektörü ile birlikte 2,5 milyon kişiyi istihdam eden inşaat sektörünün zamlar yüzünden büyük bir çıkmaza doğru ilerlediğini, çözüm bulunmadığı taktirde bundan herkesin etkileneceğini söylediler.Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, inşaat sektörünün ana malzemelerinden olan demir ve çelik başta olmak üzere yapı malzemeleri fiyatlarındaki artışın oluşturduğu mağduriyete bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Yıldırım, fiyatlardaki artışın neden olduğu mağduriyete çözüm üretilmemesi durumunda ekonominin ve istihdamın olumsuz etkileneceğine dikkat çekti.Birçok üretim sektöründe ham madde sorunu yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, bu sektörlerden birinin de inşaat sektörü olduğunu belirtti.

SEKTÖR ÇIKMAZA DOĞRU İLERLİYOR.

Türkiye ve Gaziantep ekonomisine katma değer ile istihdam olanaklarıyla kaldıraç görevini üstlenen inşaat sektörünün demir ve çelikteki yüzde 100’ün üzerindeki fiyat artışı ile zor durumda olduğunu belirten Yıldırım, “İnşaat sektörü başta demir ve çelik olmak üzere plastik, seramik, MDF, suntalam ve cam gibi inşaat malzemelerinin temini ve bu malzemelerdeki olağanüstü fiyat artışları nedeniyle zorluk yaşamaktadır. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren oda üyelerimiz ile sektör temsilcisi paydaş kurumlarımızdan aldığımız geri bildirimler gösteriyor ki yapı malzemelerindeki fiyat artışı ve teminine yetkililer tarafından müdahale edilmezse 250 alt sektörü ile birlikte 2,5 milyon kişiyi istihdam eden sektör büyük bir çıkmaza girecek ve bundan herkes etkilenecek.” şeklinde konuştu.

KAMU MÜTEAHHİTLERİNİN YAŞAMA ŞANSI KALMADI

Yaşanan fiyat artışlarının yanında tedarikte de sorunların yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi: “Ülkemizin dünyadaki güçlü demir, çelik üreticilerinden olmasına karşın yaşanan bu fiyat artışı inşaat sektörünü derinden etkilemektedir. Özellikle de taahhüde dayalı kamu işi yapan yüklenicilerin sözleşmelerine göre işleri tamamlayabilme şansları kalmamıştır. Kamu müteahhitlerinin yapı malzemelerindeki aşırı fiyat artışından kaynaklanan mağduriyetleri gidermek için fiyat farkı ödenmeli. Sektörün desteklenmesi için uygulanan harçlarda indirim yapılması, söz konusu artış ve temin problemlerinin önüne geçilmesi amacıyla, malzemelerin ihracatına belirli sınırlamalar getirilerek dengeli bir piyasanın oluşturulması gerekmektedir.

2,5 MİLYON KİŞİYİ DİREKT İSTİHDAM EDEN BİR SEKTÖR

MÜSİAD Gaziantep Başkan yardımcısı Ali Adıgüzel Türkiye ekonomisinde inşaat sektörünün önemi neyse, inşaat sektöründe demir/çeliğin de önemi odur dedi. Adıgüzel ‘’ İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin ana lokomotifi olarak 250 alt sektörü taşıyan ve 2,5 milyon kişiyi direkt istihdam eden önemli bir sektördür’’ dedi

DEMİR BİR YILDA YÜZDE 100 ARTTI

Adıgüzel, Türkiye, dünyada demir/çelik üreticisi olarak ilk 5’e girmesine, tüketimimizin yaklaşık 2 katından fazla üretim gücü olmasına rağmen, demir fiyatları, geçen yıldan bu yana % 100’ün üzerinde artarak inşaat sektörünün zor duruma düştüğünü vurguladı.

MALİYET BAZLI FİYAT ARTIŞLARI YAŞANIYOR

Ülkemizde demir cevherinden üretimin %20 oranında olması ve kalan % 80’lik kısmının hurdadan imal edildiğini söyleyen Adıgüzel ‘’ Son aylarda oluşan cevher, hurda ve kütük fiyatlarında ki artış, aynı oranda demir/çelik fiyatlarına yansımıştır. Bu gelişmeler sadece ülkemizde yaşanan bir fiyat artışı değildir. Tüm dünyada maliyet bazlı fiyat artışları yaşanıyor ‘’ dedi

İNŞAAT DEMİRİ TON BAZINDA 450 TL ARTTI

Adıgüzel ‘’Geçen yıl 04.05.2020 tarihinde İskenderun’da 3.280 TL/ton olan demir fiyatı, 04.05.2021 tarihi itibariyle bugün 6.640 TL/ton düzeyine çıkmıştır. Son bir yıllık % 100’ün üzerindeki fiyat artışı, kısa sürede demirin türevi olan malzemelerde ve tüm inşaat malzemelerinde yüksek fiyat artışına neden olmuştur. İnşaat demiri, İskenderun Payas’ta sadece son 3 günde ton bazında 450-TL artmıştır. Üstelik tüm fabrikalar ihracata satış yaptıkları için mal tedarikinde de sıkıntılar vardır dedi.

HÜKÜMETİMİZDEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Adıgüzel ‘’Son 1 yıldır taahhüde dayalı kamu işi yapan yüklenicilerin sözleşmelerine göre işleri tamamlayabilme şansları yoktur. Kamuya ait süreli işlerin sekteye uğramaması için, hükümetimizin artan demir ve tüm yapı malzemelerinde ki fiyat artışlarını telöre edecek bir çalışma başlatmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışma, demir üretiminin ve tedarikinin kolay erişilebilir olmasını sağlamalı ve demir /çelik üreticilerini de mağdur etmeden yapılmalıdır. Bu durum, Türkiye ekonomisinin ve istihdamının sekteye uğramaması açısından büyük önem arz etmektedir. Hükümetimizin bu konuyu ivedilikle çözüme kavuşturmasını, saygıyla talep ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

SEKTÖRÜN TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ.

Sektörün sıkıntılarının çözümü için taleplerini dile getiren Adıgüzel ‘’1-İhracata % 10 vergi konulması. Demirdeki KDV’nin geçici olarak da olsa sıfırlanması, Yurt dışına bağımlılık açısından inşaatın 2- önemli ana maddesinden biri olan demir/çelik üretim ve istihdam alanımızın kurtarılarak, bağımsız ve kontrol edilebilir hale getirilerek, demir/çeliksektörünün bu tür fiyat manipülasyonlarından korunması. İhale edilmiş inşaat taahhüt işlerindeki müteahhitlerin, oluşan fiyat artışı nedeniyle çok zor durumda kaldığı ortadadır. Bu nedenle Kamu müteahhitlerinin, demir ve yapı malzemelerindeki aşırı fiyat artışından dolayı oluşan mağduriyetinin, fiyat farkı ödenerek giderilmesi.’’ Dedi.

05 May 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 161.047 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.