GAZİANTEP ADALET İSTİYOR

Ruhsatsız ve imara aykırı olarak Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan Akkent Cami’nde, iskele çökmesi sonucu hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan için 21 Akademik Meslek Odası ve 58 Sivil Toplum Kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Şahinbey Belediyesi ve inşaat firmasının tam kusurlu olduğu bildirilirken, aradan geçen bir yıl içerisinde dava açılmamasının kamuoyu vicdanının rahatsız ettiği dile getirildi.

Ruhsatsız ve imara aykırı olarak Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan Akkent Cami’nde, iskele çökmesi sonucu hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan için 21 Akademik Meslek Odası ve 58 Sivil Toplum Kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Şahinbey Belediyesi ve inşaat firmasının tam kusurlu olduğu bildirilirken, aradan geçen bir yıl içerisinde dava açılmamasının kamuoyu vicdanının rahatsız ettiği dile getirildi. Akkent Cami inşaatındaki kuralsızlıklardan dolayı hayatını kaybeden Korkut Küçükcan için Adalet isteyen Gaziantep halkı Gaziantep’teki savcıları, ve Adalet Bakanlığı’nı göreve davet ettiler. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın adaletteki reform sözünü hatırlatan Gaziantepliler bir an önce dava açılmasını ve suçluların korunmamasını istediler. Yapımı Şahinbey Belediyesi tarafından sürdürülen Akkent Camii’nde geçtiğimiz yıl meydana gelen iskele kazasında İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan, hayatını kaybetmişti. Küçükcan’ın vefatının birinci yıldönümü nedeniyle İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nde anma programı düzenlendi.

Akkent Camii’nde ihmaller sonucu meydana gelen iskele kazasında İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan hayatını kaybetmişti. Küçükcan’ın ölümünün birinci yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. GAMOB, TMMOB, İKK ve STK Platformu Korkut Küçükcan İçin Adalet Konulu Basın Toplantısı düzenlendi.

İHMALLER ZİNCİRİ YAŞANDI

21 Akademik Meslek Odası ve 58 Sivil Toplum Kuruluşu’nun imzasıyla yapılan basın açıklamasını okuyan Gaziantep Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcüsü Aslı Tezel, “ 14 Kasım 2019 tarihinde Şahinbey İlçesi Akkent Mahallesi’nde yapımına 2012 yılında başlamış olan Akkent Camii İnşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda, çok değerli, ilkeli ve yetişmiş bir kardeşimizi, İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ ı kaybettik. Olay Gaziantep ve tüm Türkiye’yi derinden sarsmış, olayın hukuki, bilimsel, teknik usulsüzlükler ve ihmaller neticesinde meydana geldiği ne yazık ki felaketin ardından ortaya çıkmıştı.”

RUHSATI YOL VE İMARA AYKIRI

Tezel“Yapılan ilk incelemelerde, cami alanını da kapsayan yerin imar uygulamasının kazadan hemen bir gün sonra yapılarak tapuda tescil edildiği, inşaata ait mimari ve statik projelerin olmadığı, yapı için düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı olmadığı, yapının imara aykırı olarak yapıldığı, cami inşaatında herhangi bir denetleme ve iş güvenliği hizmeti olmadığı, inşaatta tek bir işçinin bile sigortalı çalışmadığı, iki katlı basit bir yapıda bile kullanılmaması gereken ahşap iskelelerin, böylesine büyük 60 metre yüksekliğinde bir cami inşaatında kullanıldığı, kalıpların uygunsuz yapıldığı, betonarmede ayrışmalar, bozulmalar, aşınmalar olduğu ve çok daha uzun bir liste halinde sıralanabilecek eksiklikler gözlemlenmişti. Bu ve benzeri eksiklikleri, gerek TMMOB Uzman Heyeti’nin 17 Kasım 2019 tarihli teknik raporu, gerekse de Gaziantep Valiliği’nin 18 Kasım 2019 tarihli basın açıklamasında yer verilen “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil, fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır.” ifadesi de doğrulamaktadır.’’ dedi

TÜM KUSUR ŞAHİNBEY BELEDİYESİ İLE İNŞAAT FİRMASI YETKİLİLERİNDE

“Büyük ihmaller ve hatalar zinciri sonucunda meydana gelen felaketin üzerinden tam bir yıl geçti. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen heyetler tarafından gerekli teknik ve adli incelemeler yapıldı. Savcılığın seçtiği Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ nde görevli uzmanlardan oluşan bilirkişi heyetince düzenlenen raporda, Korkut Küçükcan’ ın TAM KUSURSUZ olduğu, tüm kusurun Belediye ve İnşaat firması yetkililerinde olduğu belirtilmektedir. Ancak olayın üzerinden bir yıl, son bilirkişi heyet raporunun üzerinden 4 ay geçmiş olmasına rağmen dava sürecinde hiçbir ilerleme kat edilmemiş olup hala soruşturma aşamasındadır.”

ADALETİN EN KÖTÜSÜ GEÇ TECELLİ EDENDİR

“Olayın soğutulmasına, zamanla unutulmasına izin vermeyeceğiz. Ağır ihmaller sonucunda gerçekleşen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını kazaya neden olan sorumluların bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir.”

BÜYÜKLÜĞÜ ÖN PLANA GEÇİREN ANLAYIŞTAN VAZGEÇİLMELİDİR

“Böyle acıların bir daha yaşanmaması adına bu felaketten çıkarılması gereken önemli dersleri de tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Öncelikle ülkemizde yapılan kamu yapılarında nicelik ve büyüklüğü ön plana çıkaran bir anlayıştan vazgeçilmelidir. Bugünün koşullarında, kalkınmış ülkelerde en büyük havalimanını, ibadethaneyi, kültür merkezini veya hastaneyi yapmak maharet sayılmamaktadır. Ölçek takıntımızı bir yana bırakarak yapının tasarımına, yapım kalitesine, iyi mimarlık ve mühendislik hizmeti almasına, hukuki süreçlerinin doğru şekilde yönetilmesine, iş güvenliği önlemlerine ve etkin denetime odaklanmamız gerekmektedir.”

TEKNİK VE HUKUKU SÜREÇLERE UYULMADIĞI GÖZÜKÜYOR

“Mevzuatta bir yapının nasıl ortaya çıkarılacağı adım adım ve ayrıntılı bir şekilde tarif edilmiştir. Ancak Akkent Camii örneğinde maalesef teknik ve hukuki süreçlere uyulmadığını görebilmekteyiz. Benzer şekilde yaşadığımız son İzmir depreminde yeterli bir kamusal denetim ve kontrol mekanizmasının olmadığını da açıkça görebilmekteyiz. Yıkılan binalar ile ilgili denetim sisteminin eksikliklerini, yanlışlıklarını, tekniğe ve standartlara uygun yapılar yapılmayışını, binalarda sonradan yapılan izinsiz tadilatların olduğunu, imar mevzuatının eksiklikleri veya yanlış uygulanması gibi birçok sorunun olduğunu görebiliyoruz. Her depremde olduğu gibi bu deprem de bizlere asıl üzerinde durulması gereken konunun bilim, sanat, standart ve teknik kurallara uygun yapıların üretilmesi ve bu yapıların gerçekçi, doğru ve tarafsız bir kamusal denetimden geçirilmesi gerektiğini göstermiştir.”

“HALK GÜVENLİĞİ RİSK ALTINDA”

“İşin en vahim tarafı ise Akkent Camii inşaatında olduğu gibi, birçok kamu idaresi cami, sosyal tesis gibi yapıların inşasında kurallara uymama, görmezden gelme hataları ne yazık ki tekrarlamaktadır. Hukuka ve kurallara öncelikle kamu idareleri harfiyen uymak durumundadır. Her türlü yapının inşasında öncelikle imara uygunluk, fen kurallarına uygun projeler, inşaat ruhsatı, şantiye sorumluluğu, yapı denetimi ve etkin kontrol, iş güvenliği uzmanının bulundurulması gibi şartlar kesinlikle sağlanmalıdır. Hangi sebeple olursa olsun, halkın güvenliğini riske atacak bir yapının tamamlanmasına ve kullanıma açılmasına izin verilmemelidir.”

“SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI”

“Sonuç olarak bu ve benzer olayların tekrar etmemesi temennisi ile Akkent Cami inşaatındaki kuralsızlıklardan dolayı kaybettiğimiz Merhum Korkut Küçükcan’ ın ailesine, sevenlerine ve tüm Gaziantep kamuoyuna bir kez daha başsağlığı diliyor, ağır ihmaller sonucunda gerçekleşen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını istiyor ve sorumluların cezalandırılmasına kadar hukuki sürecin takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Korkut Küçükcan İçin Adalet İstiyoruz” ifadeleri yer aldı.

GAZİANTEP SAVCILIĞI VE ADALET BAKANLIĞI BUNDAN RAHATSIZ DEĞİL Mİ?

Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, “Korkut Küçükcan’ın acısı halen taze. Cami yapılmasına kimsenin bir itirazı yok ama kontrolsüzlük, denetimsizlik, kötü ve eksik malzeme, ihmal neticesinde de ölüm. Bu kaçınılmaz bir sonuç. Bu mühendislik ve bilimin gereklerini yerine getirmediği bir ortamda bu kaçınılmaz bir sonuçtu. Zamanında bazı şahısların ifadesi alınması istendi maalesef bunlar savcılık makamı tarafından zamanında yerine getirilmedi. Bu anlamda etkin ve adil bir soruşturma yapılmadığını düşüncesindeyiz. Şahinbey ilçesinde yaşayanlar denetimler ve idari sorumluluk bunların elindeyse vay halimize. Kent merkezinde herkesin gördüğü bir alanda çelik kullanılması gerekiyor ahşap kullanılmış. Dünyanın başka bir yerinde olsa oradaki namuslu, vicdanlı kamu görevlileri istifa eder. Buradaki kamu görevlileri bu vicdanla, bu adaletsizlikle nasıl yaşıyorlar anlayabilmek mümkün değil. Umutları, hayali olan bir genç hayatını ihmal neticesinde kaybediyor. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı bundan huzursuz, rahatsız değil mi? İlimizin Adalet Bakanı bundan rahatsız değil mi? Bir an önce dava açılması gerekmektedir. Bunun başka bir izahı yok” dedi.

TMOBB ETKİSİZLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Aykut Kocalar, “Bu olay sadece Gaziantep olarak değil Türkiye’de bütün mimar, mühendislerin de gündemindedir. Buraya onların dayanışma duygularını da getirdik. Benzer olayların tekrar edilmemesi için yerel yönetimlerin, kamu idaresinin TMOBB’a bağlı odaların sesini duymasını bekliyoruz. Biz her açıklamamızda yapılan bütün işlemleri tekniğe, bilime, fenne uygun bir biçimde yapılmasının altını kalın çizgilerle çekiyoruz fakat şu ana kadar ne Gaziantep’te ne de Türkiye’nin diğer yerlerinde bu çağrımız karşılık bulmuş değil. Tam aksine TMOBB’a bağlı odaların yetkileri birer birer kısıtlanıyor. TMOBB etkisizleştirilmeye çalışılıyor” dedi.

GAZİANTEP HALKI ADALET İSTİYOR

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Bugün hepimiz üzüntülüyüz. Gaziantep halkı olarak 21 akademik meslek odası ve 57 sivil toplum kuruluşu bir araya gelip Korkut Küçükcan’a birinci yıldönümünde sahip çıkıyor. Bunu adaletin başındaki olan Adalet Bakanımızın çok iyi analiz etmesi gerekiyor. Artık Gaziantep halkı bu konu ile ilgili bir adalet istiyor. Birinci sene sonunda hala bir dava açılmaması vicdani olarak Gaziantep halkını çok rahatsız ediyor. Korkut Küçükcan için adalet arayışımızı yüksek sesle dile getireceğiz” dedi. Korkut Küçükcan’ın Babası Mimar Kemal Küçükcan da “Ben hepinizin acısını görüyorum. Sizlerin bu olayı sahiplenmesi bizleri mutlu ediyor” dedi.

HABER MERKEZİ

#

16 Kas 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 183.183 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi