İş dünyası üretmek zorunda

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin OSB'de faaliyet gösteren fabrikaları ziyaret etti. Gül ve Şahin, Haliloğlu Grup bünyesinde faaliyet gösteren Korupak Ambalaj ile Sanat Halı'yı ziyaret ederek normal sosyal hayat kapsamında alınan koronavirüs tedbirlerini yerinde inceledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin OSB'de faaliyet gösteren fabrikaları ziyaret etti. Gül ve Şahin, Haliloğlu Grup bünyesinde faaliyet gösteren Korupak Ambalaj ile Sanat Halı'yı ziyaret ederek normal sosyal hayat kapsamında alınan koronavirüs tedbirlerini yerinde inceledi.

Haliloğlu Grup şirketlerinden Korupak Ambalaj’ın Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Kılıç ve Sanat Halı Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Kaplan, zorlu pandemi sürecinde iş dünyasına destek olan Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ederek ‘’İş dünyası her koşulda üretmek zorunda’’ diye konuştular.

Korona virüsü salgınının birinci aşamasını başarıyla geride bırakan Türkiye hızla normalleşme adımlarını atarken, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde pandemiyle mücadele kapsamında önlemlerden taviz verilmeden üretim devam ediyor. Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, Türkiye Halı ihracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan ile birlikte Sanat Halı’yı ziyaret ederek korona sürecindeki tedbirleri inceledi.

Vali Gül ve Başkan Şahin'e alınan önlemlerle ilgili bilgiler veren TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ve GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ve Sanat Halı Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Kaplan tesislerin tamamında olağan üstü önlemler alındığını, çalışanların tesislere gelişinden gidişine karar geçen süreçte servisler, giriş çıkışlar, yemekhane ve ortak alanlar en iyi şekilde kontrol altına alınarak çalışanların hijyen bir ortamda her türlü kurala uygun halde çalışabilmesi için gerekli koşulların oluşturularak üretim gerçekleştirildiğini ifade ettiler. Sanat Halı'da Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Kaplan'dan da bilgi alan Vali Gül ve Başkan Şahin alınan önlemlerden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

GÜL: “ÜRETİM VE TEDARİK ZİNCİRİ KORUNMALI”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren tesislerde yaptıkları incelemenin ardından bir değerlendirme yapan Gaziantep Valisi Davut Gül sanayicilere alınan önlemlerden dolayı teşekkür ederek Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde yer alan üretim tesislerinde ki olağan üstü önlemlerin pandemiyle mücadelede ki önemine dikkat çekti. Vali Gül yaptığı değerlendirmede “Sağlık Bakanlığımızın bütün illerde uyguladığı tedavi ve filyasyon yöntemleri ile Dünya Sağlık Örgütü ve diğer Bakanlıklarımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada önemli olan dört konu var. Birincisi kamu düzeninin muhafaza edilmesidir. İkincisi üretim ve tedarik zincirinin korunmasıdır. Üçüncüsü ise sağlık sistemimizin ayakta kalmasının sağlanmasıdır. Dördüncüsü konu ise sosyal mesafe ve maske takarak diğer sosyal ilişkilerin muhafaza edilmesidir” dedi.

OSB’DE HER TÜRLÜ ÖNLEM EN İYİ KOŞULLARDA ALINDI

Vali Davut Gül OSB'lerde her türlü önlemin en iyi koşullarda alındığına da dikkat çekerek, "OSB'ler üretim ve tedarik zinciri açısından çok önemli yerlerdir. Kamuoyunda şöyle bir algı var; bir çalışanda hastalık tespit edilince sanki OSB'den kaynaklandığı algısı oluşuyor. Bu yanlış bir algıdır. Biz daha önce 930 işletmeyi denetledik. Bunun böyle olmadığını gördük. Bugün yine geldik. Sanayi tesislerimizde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bir kişi için en az 10 metrekarelik alanın bulunmasıdır. Ancak görüyoruz ki, bizim sanayi tesislerimizde bir işçiye 10 değil neredeyse 100 metrekare alan düşüyor. Sosyal mesafe alanında hiçbir sorun yok. Yemekhaneler, giyinme odaları, lavabolar, mescit ve idari ofisler açısından her şey olması gereken gibi. Sanayicilerimiz her türlü önlemi en üst noktada alıyorlar. Burada iş güvenliği uzmanlarına büyük görev düşüyor. Sanayi tesislerimizde her şeyin dört dörtlük olduğunu gördük. Ancak sanayicilerimizin yanında işçilerimize düşen görevler de var. İşçilerimiz iş dışında mahallelerinde ve sosyal ilişkilerinde maske, mesafe ve hijyen koşullarına dikkat etmeli. Bu anlık bir olay. Maske, mesafe ve hijyene dikkat etmezsen her an hastalığı kapma ihtimalin var. Bunun için de herkese şüphe ile bakmalıyız. Bu günler geride kalacaktır. Ama şunu da ifade etmek gerekir ki, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi üretim şartları açısından Türkiye'deki en iyi durumdaki organize sanayidir. Eksiklikler elbette olacaktır. Ancak eksiklik görüldüğünde hemen tamamlanmaktadır” dedi.

ŞAHİN: “OSB HEM ŞEHRİMİZ HEM DE ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren çeşitli tesislerde yapılan incelemelerin ardından bir değerlendirme yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'de aldıkları olağan üstü önlemlerden dolayı Gaziantepli sanayicilere teşekkür ederek, "Organize Sanayi Bölgesi hem şehrimiz hem de ülkemiz için çok önemli. Pandemi sürecinde üretim ve tedarik zincirinin korunmasıdır de sanayi tesislerimizi korumak için çalıştık. Bu süreçten en az zararla çıkmanın gayreti içinde olduk. İşçi sağlığı bizim için çok önemli. Burada 170 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Gaziantep bir işçi memleketi. Sanayicilerimiz bu süreçte ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Bizler de bugün buraya her türlü fedakarlıkla 180 bin kişiye istihdam sağlayan sanayicilerimize teşekkür etmeye geldik. En zor zamanda bu sanayi tesislerini yüzde 75-80 kapasite ile çalıştırmak büyük özveri istiyor. Bu özveriye teşekkür ediyoruz. Burada büyük bir babayiğitlik var. İman var, aşk var, cesaret var. Bizler de lojistik ve altyapı anlamında her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bize düşen ne varsa, neye ihtiyaç varsa yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bugün de hem teşekkür etmek hem de bir ihtiyaçları, sorunları var mı onu öğrenmeye geldik” dedi.

KAPLAN: “YÜZDE 50 KAPASİTE İLE ÇALIŞTIK”

Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten Sanat Halı Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Kaplan, “Alınan tedbirleri Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin fabrikamıza gelerek almış olduğumuz önlemleri yerinde incelediler. Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte fabrikamızda çok ciddi tedbirler aldık. Mart ayı döneminde fabrikamızı tamamen kapattık. Daha sonra kademeli olarak açtık. İlk zamanlarda yüzde 50 kapasite ile çalıştık. Şu anda da yüzde 80-90 kapasite ile çalışıyoruz. Personelimizin ateşini ölçerek fabrikaya alıyoruz. Maskesiz kesinlikle çalıştırmıyoruz. Çalışanlarımız ellerini sürekli dezenfekte ediyor. Sosyal mesafe kuralına gerek çalışma sırasında gerekse yemekhanede uyulması konusunda çok dikkate ediyoruz. Önlemlerimizi her geçen gün daha da sıklaştırarak alıyoruz. Sonuçta halen salgın geçmiş değil. İnşallah bu salgını kısa sürede el birliği ile atlatırız. Bizim için üretim ne kadar önemliyse çalışanımız da o kadar önemli. Biz birlikte gücüz. Birlikte kazanıp birlikte harcıyoruz. Çalışanlarımız var olduğu sürece bizler de varız. O yüzden çalışanlarımızın sağlıklarına dikkate ederek üretime devam ediyoruz. Çalışanlarımızdan ricamız fabrikadan evlerine gittikten sonra da bu kurallara riayet etmelerini istiyoruz” dedi.

KILIÇ: “ÜRETİM YAPMAZSAK KÖTÜ GÜNLERE YELKEN AÇMIŞ OLURUZ”

Haliloğlu Grup şirketlerinden Korupak Ambalaj’ın Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Kılıç'ta Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Sahin’e zorlu salgın sürecinde sanayici ve iş dünyasına verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti. Kılıç “Dünya ve ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Bu zorlu süreçten geçerken üretim yapmakta zorlaşıyor. Tabi ki çalışanlarımızın sağlığı her şeyden daha önemli. Bu anlamda tedbirlerimizi alarak üretim yapmakta çalıştık. İş dünyası her koşulda üretmek zorunda. Aksi taktide ayakta kalamayız ve üretim yapamayız. Üretim olmayınca da çok daha kötü günlere yelken açmış oluruz. Kısa bir süre sonra bu salgının geçeceğini ve üretimim artacağını tahmin ediyorum’’ dedi.

ÇETİN KARABIYIK

#

04 Haz 2020 - 00:00 - Ekonomi

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 151.473 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi