TARİHİ REKOR

Gaziantep'in ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 arttı. 801 milyon 393 bin dolar ihracat yapan Gaziantep, Ekim ayında rekor kırdı.

Gaziantep'in ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 arttı. 801 milyon 393 bin dolar ihracat yapan Gaziantep, Ekim ayında rekor kırdı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, rekorlara imza atan Gaziantepli ihracatçıları kutladılar.Gaziantep, açıklanan Ekim ayı ihracat rakamlarına göre rekor düzeyde ihracat rakamına ulaşarak, 2020 yılını tarihi bir ihracat rekoruyla kapatma sinyali verdi. Gaziantep, Ekim ayında gerçekleştirilen 801 milyon 392 bin dolarlık ihracat ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,60 artış, bir önceki aya göre ise yüzde 5,24 artış gösterdi.

ÜNVERDİ: “AYLIK BAZDA REKOR KIRDIK”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, kentin ekim ayında 801 milyon 393 bin dolarlık ihracat gerçekleştirerek aylık bazda rekor kırdığını bildirdi. Ünverdi, yazılı açıklamasında, Gaziantep'in ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 arttığını aktardı. Böylelikle 801 milyon 393 bin dolar ihracat yapıldığını belirten Ünverdi, "Ekimde aylık bazda rekor ihracat gerçekleştirdik." ifadesini kullandı. Gaziantep adına aylık ve dönemsel ihracatta sevindirici bir gelişmenin daha yaşandığını aktaran Ünverdi, şunları kaydetti: "Ocak-ekim döneminde Gaziantep ihracatı yüzde 2,4 artışla 6 milyar 342 milyon 588 bin dolara ulaştı. Ekim ayı ve ocak-ekim döneminde Gaziantep, en fazla ihracat yapan 5. il oldu. Bu rakamlara ulaşılmasını sağlayan tüm sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Gaziantepli sanayiciler olarak koronavirüse ve yaşanılan bütün zorluklara rağmen mücadelemize devam ediyoruz. Bu çabamızın meyvelerini de alıyoruz. 2019 yılını kent olarak 7,5 miyar dolarlık rekor ihracatla kapatmıştık. İnşallah yıl sonunda bu rakamın da üzerine çıkmayı hedefliyoruz."

YILDIRIM: “2020 TÜM DÜNYA İÇİN ZORLU BİR YIL OLARAK GEÇİYOR”

Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in çok önemli bir ihracat başarısı gösterdiğini, ülkemizin geçtiği zorlu süreçten çıkış anahtarının ise üretim ve ihracat olduğunu vurguladı. Başkan Yıldırım yazılı değerlendirmesinde, “Malum 2020 yılı yalnızca ülkemiz için değil tüm dünya için çok zorlu geçiyor. Afetler, salgınlar, küresel ekonomide yaşanan sıkıntılar Her şey maalesef üst üste geldi. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz de bu durumdan oldukça olumsuz etkilendi. Bu olumsuz tabloda görünen en net şey üretim ve üretilenin yurt dışı pazarlara ihracının önemi oldu. Biz her zaman üretim ve ihracat vurgusu yaptık. Gaziantep bu açıdan örnek bir modele sahiptir. İş insanlarımızın aklında her zaman üretim ve ihracat, bu yönde gelişme çabası vardır” ifadelerini kullandı.

ÜRETİM VE İHRACAT AZMİMİZ TÜM ŞEHİRLERE ÖRNEKTİR

“İhracat rakamları çabamızı teyit ediyor” diyen Yıldırım, Gaziantep’in 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde Türkiye ihracatının yüzde 5’ini gerçekleştirdiğini belirtti. Yıldırım, “Ekim ayında elde ettiğimiz 801 milyon 392 bin dolarlık rakamla 2020 yılını tarihi bir ihracat rekoruyla kapatma umudumuz iyiden iyiye arttı. Aynı şekilde Ocak-Ekim döneminde 6 milyar 342 milyon 587 bin dolarlık ihracat ile ülkemiz ihracatının yüzde 5’ini gerçekleştirme başarısı gösterdik. Üst üste 4 aydır en fazla ihracat yapan 5’inci il olduk. Gaziantep’in üretim ve ihracat azmi tüm şehirlerimize örnektir, zorlu ekonomik sıkıntılardan çıkışa anahtardır” ifadelerine yer verdi.

İŞLETMELERE DESTEK OLUYORUZ

“Projelerimiz ile üretimi artıracak yollar, ürettiğimizi yeni pazarlara ulaştıracak stratejiler geliştirme çabasındayız” diyen Yıldırım, GTO Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin ihracatçıların yol arkadaşı olduğunu söyleyerek, “Merkezimizde işletmelerimize nokta atışı ihracat yapmaları için destek oluyoruz. Ve şimdiye kadar pek çok firmaya ilk ihracatını yaptırdık, aynı şekilde ihracat gerçekleştiren firmalarımıza da yeni pazarlar yeni müşteriler elde ettik. Bu gibi projeler ihracatımıza katma değer sağlıyor. Şehrimize yeni ihracatçılar kazandırıyor. Biz bu tarz projeleri oldukça önemsiyoruz. Üyelerimizden, ihracatçılarımızdan da tek ricamız gelip bu merkezden faydalanmaları, yararlanmalarıdır” şeklinde konuştu.

ÖRNEK GÖSTERİLEN KENTİMİZİN MİMARI İHRACATÇILARIMIZDIR

Gaziantep’in üst üste elde ettiği başarılı ihracat rakamlarının yalnızca hemşerilerimizi değil tüm Türkiye’yi sevindirdiğini ve örnek gösterildiğini söyleyen Başkan Yıldırım, “GTO ailesi adına tüm ihracatçı üyelerimizi ve ekiplerini tebrik ediyor, gönülden teşekkür ediyorum. Bugün şehrimiz örnek gösteriliyorsa bunun en büyük mimarı onlardır. Geleceğin parlayan yıldızı Gaziantep diyorsak hemşerilerimize olan inancımızla söylüyoruz. Ticaret azmimize, şevkimize inanarak söylüyoruz. Biz GTO olarak bu çorbaya tuz eklemeye, işletmelerimize yol arkadaşı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KİLECİ: “EN ÇOK İHRACAT YAPAN 5. İL OLDUK”

Ekim 2020’de gerçekleştirilen 801 milyon 378 bin dolarlık ihracatla Gaziantep tarihinin en yüksek aylık ihracatına imza atıldığını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Kileci; “Ekim ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise toplam 167 ülkeye 965 milyon 455 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu rakamla, Bölgemiz şu ana kadar ki en yüksek ihracat yapılan ay olan 2013 yılı Kasım ayını geçerek, tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiştir. 2020 yılının 10 aylık döneminde ise Gaziantep’ten 6 milyar 342 milyon 573 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu rakam Gaziantep için en çok ihracat kayda alınan dönem olmuştur. Hem Ocak-Ekim 2020, hem de Ekim 2020 verilerine göre Gaziantep en çok ihracat yapan 5. il olarak ülke ihracatındaki konumunu korumaktadır. Bölge ihracatçılarımız; pandeminin olumsuz ekonomik etkilerinden bu kadar hızlı bir çıkış ve toparlanmayla, üzerine bir de rekorlar kırarak ne kadar güçlü olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. İhracatçı Birlikleri Başkanı olarak azimli ve başarılı ihracatçılarımızın her biriyle gurur duyuyor, hepsine şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

HIZLI YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Ekim 2020 ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci rekorlarla gelen hızlı bir yükselişin sürdüğünü ifade etti. Başkan Kileci yaptığı değerlendirmede, Ekim 2020’de Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre %14;’lük artışla 801 milyon 378 bin dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden %12;,05’lik artışla 965 milyon 455 bin dolarlık rekor ihracatlar gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Diğer taraftan; 2020’nin ilk 10 aylık döneminde Gaziantep’ten %2;,36’lık bir artışla 6 milyar 342 milyon 573 bin dolar, Bölgeden ise %0;,1’lik artışla 7 milyar 402 bin 344 dolarlık ihracat kayda alındığı ifade edildi. GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci Ekim 2020 ihracat rakamları hakkında yaptığı değerlendirmede; “Bölgemiz, pandeminin sebep olduğu olumsuz ekonomik atmosferden başarıyla çıkmıştır ve ihracatta olumlu bir tablo çizmeye devam etmektedir. Hem Bölgemiz (2.387 firma) hem de Gaziantep (1.683 firma), geçtiğimiz ay aktif olarak ihracat gerçekleştiren ihracatçı sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek ayına ulaşmıştır. Bölgemizin en büyük gücü olan ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

DIŞ TİCARET EĞİTİMLERİMİZ SÜRÜYOR

GAİB tarafından düzenlenen eğitim seminerlerine değinen Kileci; “Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz 8 başlıktaki eğitime toplamda 3.241 katılım oldu. Kasım ayı için ise online eğitim takvimimiz yayınlandı. Kasım ayı boyunca ihracatçımızın ihtiyaç duyduğunu tespit ettiğimiz konularda birbirinden önemli eğitimler vereceğiz. Bunun yanında, tüm Bölge insanımızın yararlanabileceği 116 saatlik, sertifikalı ve ücretsiz Online Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimlerimiz Kasım ayında da aralıksız devam edecek. Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle düzenlediğimiz bu online dış ticaret eğitimi Ekim ayında 7. dönem mezunlarını vermiş olup, uzmanlarımızı üye firmalarımız ile düzenli olarak buluşturuyoruz. Online Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimlerimizin 8. dönemi, 16 Kasım 2020 tarihinde; bir diğer uzun soluklu eğitimimiz olan “Online E-Ticaret Uzmanlık Eğitimi”mizin 7. dönemi ise bugün itibari ile başladı. 4 Aralık’a kadar devam edecek olan 150 saatlik sertifikalı ve ücretsiz eğitimimizle Bölgemize yeni e-ticaret/e-ihracat uzmanları yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yine, üye firmalarımızın dış ticaret departmanında çalışan personel için Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz ‘İleri Düzey Dış Ticaret İngilizcesi’ yoğun ilgi ile tamamlandı. Firmalarımızın personel gelişimine ciddi katkılar sağladı.” ifadelerinde bulundu.

BORÇLARIN YAPAILANDIRILMASI SEVİNDİRDİ

Koordinatör Başkan Kileci, kanun teklifi aşamasında olan vergi ve SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına dair yaptığı değerlendirmede; “Pandeminin olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için vergi ve SGK prim borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılması kararı bizleri sevindirdi. Düzenlemeye göre; İhracatçı Birlikleri, TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB aidat ödemeleri, SGK prim borçları, trafik cezaları, MTV borçları, Gelir ve Kurumlar vergisi, KDV-ÖTV borçları, Emlak ve Çevre Vergisi, Belediyelerin su alacakları yapılandırma kapsamında olacak. Borçlar; ilk taksidi Şubat 2021 ve 2 aylık aralıklarla olmak üzere, 18 takside kadar ödenebilecek. Taksitli ödemede Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranı baz alınacak. Borcun peşin ödenmesi halinde ise faizler silinecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 500 milyar liralık yapılandırma düzenlemesi için son başvuru tarihi 2020 yıl sonu. İhracatçılarımızın aidat ödemelerini de kapsayan bu düzenleme; üretime, istihdama ve ihracata katkı sunun büyük-küçük tüm işletmelerimize ve vatandaşlarımıza özellikle bu süreçte büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Milletvekilimiz Sayın Nejat Koçer başta olmak üzere, emeği geçen herkese üreticilerimiz ve ihracatçılarımız adına şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

İŞ DÜNYASINA KREDİ

Kamu bankalarının açıkladığı Mikro İşletmeler Destek Paketi hakkında da konuşan Kileci; “Kamu bankalarımızın pandemi döneminde reel sektöre sağladıkları ekonomik destek devam ediyor. Uygulamaya alınan Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ'lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere temel maliyetleri karşılanacak ve nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışı korunacak. Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan firmalar yararlanabilecek. 1 milyon TL'nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak. İş dünyamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

EN FAZLA İHRACAT ORTADOĞU’YA

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin %40;,7 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin %19;,7 payla ikinci ve Amerika Ülkelerinin de %15;,1 payla üçüncü sırada yer aldığını sözlerine ekledi. Ocak-Ekim 2020 döneminde 192 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiklerine dikkati çeken Kileci; “Irak, ABD, İngiltere, Suriye, Suudi Arabistan, Almanya, İtalya, İsrail, İran ve Libya Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca; makine halıları, pastacılık ürünleri, kumaşlar, plastikler ve mamulleri, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, dış giyim, ağaç ve orman ürünleri ile demir-çelik mamülleri Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” dedi.

EN ÇOK TEKSTİL İHARACATI YAPILIYOR

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in hem Ekim 2020’de yaptığı 801 milyon 378 bin dolarlık ihracat, hem de Ocak-Ekim 2020 döneminde yaptığı 6 milyar 342 milyon 573 bin dolarlık ihracatla tüm iller arasında en çok ihracat yapan 5. il olmaya devam ettiğini ifade etti. Gaziantep’in ihracatının ithalatı karşılama oranının ise %145; olduğunu belirten Başkan Kileci, en çok ihracat yapılan ürünlerin Tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti.

2020 yılı Ekim ayında GAİB'e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Mardin'den 95,3 milyon dolar, Kahramanmaraş'tan 85,1milyon dolar, Malatya'dan 33 milyon dolar, Diyarbakır'dan 15,5 milyon dolar, Şanlıurfa'dan 13,7 milyon dolar, Adıyaman'dan 12 milyon dolar, Kilis'ten 5 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.

ÇETİN KARABIYIK

#

03 Kas 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 178.911 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.