Üstümüzde çok ciddi baskılar var

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, düzenlediği basın toplantısında bölge ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Artan döviz kuru hakkında da değerlendirme yapan Kileci, "Şu andaki kur dünyayla ilgili olan bir problem. Her tarafta bu şekilde devam ediyor ve bizim üstümüze olan çok ciddi baskılar var. Bizimle, ülkemizle uğraşan birçok insan var. Bunun da burada çok ciddi etkisi var. Biz geçmişte çok daha ciddi kurları da gördük. Ben bunun altından kalkabileceğimize inanıyorum. Biz işimizi yapacağız" dedi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, düzenlediği basın toplantısında bölge ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Artan döviz kuru hakkında da değerlendirme yapan Kileci, "Şu andaki kur dünyayla ilgili olan bir problem. Her tarafta bu şekilde devam ediyor ve bizim üstümüze olan çok ciddi baskılar var. Bizimle, ülkemizle uğraşan birçok insan var. Bunun da burada çok ciddi etkisi var. Biz geçmişte çok daha ciddi kurları da gördük. Ben bunun altından kalkabileceğimize inanıyorum. Biz işimizi yapacağız" dedi.

GAZİANTEP LOKOMOTİF ŞEHİR

GAİB’te gerçekleşen toplantıda Kileci, İzmir’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenleri unutmadı. Hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi. GAİB’e bağlı 8 il arasında Gaziantep’in lokomotif şehir olduğunu söyleyen Kileci, ihracat rakamlarının çok çok iyi olduğunu belirtti. Bölgeden Ekim ayında geçen yıla göre yüzde 12’lik artışla 965,45 milyonluk ihracat gerçekleştiğini kaydeden Kileci, bunun tarihin en yüksek ihracat rakamı olduğunu, bölgeden ihracat yapan 2 bin 387 firmadan bin 683’ünün Gaziantep’ten olduğunu söyledi.

GAZİANTEP 5. LİĞİNİ KORUDU

Kileci, Ekim ayında GAİB üyesi 122 firmanın ilk kez ihracat yaptığı bilgisini paylaşarak, bu firmaların ülkeye 3 milyon dolarlık döviz kazandırdığını bunun da 300-500 milyon dolarlık ihracat yapan firmalardan daha iyi olduğunu ifade etti.

Bölgeden Ocak-Ekim döneminde geçen yıla göre ihracatta artış yaşandığını belirten Kileci, 2019’da 7 milyar 395 milyon 616 bin dolar, bu yıl ise aynı dönemde 7 milyar 402 milyon 344 bin dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. Gaziantep’ten de Ekim ayında tarihin en yüksek rakamıyla 801,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini, bu oranla tüm iller arasında 5’incliliği koruduğunu dile getirdi.

BU RAKAMLAR KESİNLİKLE ABARTI DEĞİL

Bölge ihracatının yüzde 80 civarının Gaziantep’ten yapıldığını açıklayan Kileci, kent ihracatına ilişkin şu bilgileri paylaştı “Yaşadığımız şehir, çok enteresan bir şehir. Sürekli soruyorlar, bu gerçek mi değil mi diye. Bazen biz de şüpheye düşüyoruz. Birçok yerden kontrol ediyoruz. İnanın bu rakamlar kesinlikle abartı değil. İçinde en ufak bir yanlışlık yok. Gaziantep geçen yıl Ekim ayında 703 milyon 822 bin dolar olan ihracatını bu yıl 801 milyon 378 dolara çıkardı. Bu Gaziantep’in bugüne kadar eriştiği en yüksek ihracat rakamı. Gaziantep aylık ihracatta yerini korudu. 5. sıradayız. Ocak-Ekim döneminde ise 2019’da 6 milyar 196 milyon 122 bin dolar, 2020’de ise yüzde 2,4 artışla 6 milyar 342 milyon 573 bin dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu şehir her şeye rağmen işini yapıyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 145. Elektrik tüketimi geçen yıla göre, yüzde 12,7, doğalgaz ise yüzde 29,8 arttı. Pandemi döneminde, teknik tekstil, hijyen sağlık sektöründe belli bir noktada Gaziantep ihracatına olumlu yansımalarını olduğunu ifade eden Kileci, Gaziantep’in bu sektörlerde iyi bir durumda olduğunu kaydetti. Şu anda bir takım girişimlerimiz, görüşmelerimiz var. Yurt dışından özellikle Gaziantep’e gelip yatırım yapmak isteyen firmalar var. Ben bizzat kendim onlarla görüşüyorum. yerli ortaklarla, devletin yardımlarıyla yatırım yapmak isteyenler var. Bunları buraya kazandırırsak çok ciddi anlamda fayda sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

IRAK, SURİYE, SUUDİ ARABİSTAN, LİBYA BİZİM İÇİN OLMAZLARSA OLMAZLAR

Kileci, ihracatın azaldığını Ortadoğu ülkelerine ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim en büyük pazarımız Ortadoğu. Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Libya bizim için olmazlarsa olmazlar. Bu bölgelerde toplama baktığını zaman yıllık düşüş var. Ama bizim buralardaki düşüşten daha fazla dahil ettiğimiz yeni pazarlar olduğu için alt toplamda biz artıyı görüyoruz. Çünkü bizim ihracatçımız bir şekilde bir taraf kapandığında başka yeri açabiliyoruz. Bu da bizim ne kadar övünsek az dediğimiz bir nokta. Bir tarafta işimizi kaybediyoruz, diğer tarafta açığı kapatıyoruz.”

TİCARET HER ZAMAN SAĞLAM ZEMİN ARAR

Kileci, açıklamalarının ardından gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı. Kurdaki artışın ihracata etkilerine yönelik gelen bir soruya şöyle yanıt verdi: “Stabilite her zaman için iyidir. Bir şekilde belli bir periyotta yükselecekse de, düşecekse de oynak kur hiçbir zaman hiçbir şekilde fayda sağlamaz. İlk bakışta doların artması bize fayda sağlıyor. Şu an dünyada asgari ücretin ya da kişi maliyetinin en düşük olduğu ülkelerde bir tanesi biziz. Bu bizi çok ciddi anlamda öne çıkarıyor. Ama bir de bu işin öbür tarafı var. Şimdi tamam, ben ihracat yapacağım, ülkede maliyetler düşecek ama bir de bunu yaparlar insanlar var. Bu ülkede yaşayan insanlar var. Biz hepimiz sonuçta gidip evimize ekmek götürmek zorundayız. Her şey pahalanırken, bizim elimizdeki gelir aşağıda kalırsa bu ülkenin geneli anlamında sıkıntı olur. Ama ihracatçı için doların artması avantajdır. Ama sürekli bir avantaj değildir. Çünkü bu defa bizim yurt dışındaki müşterimiz bizi bizden çok daha iyi tanıyor. Kur artışından dolayı bizden iskonto istiyorlar. Bizi başka ülkedeki rakibimizle karşı karşıya getiriyorlar. Dolayısıyla bir kurun sabit ya da belli periyotlarda stabil olması her zaman için çok daha sağlıklı olur. Ticaret her zaman sağlam zemin arar. Sürekli hareket eden bir kur genel anlamda çok doğru olmaz. Biz ihracatçıyız en az etkilenen biziz hatta pozitif yönde etkiliyor. Çünkü bugün ihracatçı eskisi gibi değil.”

IRAK İHRACATI 8 SENEDİR DÜŞÜYOR

İhracatta artış ve düşüş yaşanan ülkelere ilişkin gelen bir soru üzerine Kileci, Irak’ın son 8 yılda yaşanan düşüşe rağmen en çok ihracat yapılan ülke olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Irak ihracatı 8 senedir düşüyor. Irak 8 senedir hiç kafasını yukarıya kaldırmadı. Hep böyle baş aşağı gidiyor. Çok uğraşıyoruz, çok gayret sarf ediyoruz, her şeyi deniyoruz. Biz STK olarak yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz. Ülke de yapıyor. Ama burada başka dinamikler var. Bir şekilde düşüyor. Suriye, en iyi ihracat pazarlarımızdan biriydi. Düşmeye devam ediyor" dedi.

POLİTİKA BAŞKA ŞEY İŞ DÜNYASI BAŞKA ŞEY

Kileci, Suudi Arabistan’la yaşanan soruna ilişkin de “Suudi Arabistan, başlı başına bir problem. Bugün Suudi Arabistan’daki problemi çözmek hakikaten bizim işimiz değil. Burada Türk dış politikasının tabii ki etkisi var. Kesinlikle var ama sadece onun etkisi büyük. Aynı dış politika diğer pazarlarda da var. Özellikle Amerika’da da var mesela. Tam kutup kutba zıttını söyleyeyim. Suudi Arabistan’daki etkinin çok daha fazlası Amerika’da da var. Ama Amerika’da rakam artıyor. Hep söylediğim bir şey var. Politika başka şey, iş dünyası başka şey. Kesinlikle birbirine çok bağlı. Sağlam bir siyaset yoksa, sağlam politik bir zemin yoksa sağlam bir ticaret de yapamazsınız. Demokrasi yoksa hiçbir şey yapamazsınız. bugün bahsettiğimiz ülkenin demokrasinin ‘D’sinin noktası yok. Siz buradan hiçbir şey çıkaramazsınız. Amerika bize istediği kadar boykot koysun. Benim rakamım artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

GAZİANTEP ÜRETİM ŞEHRİ

Gaziantep’in üreten bir şehir olduğunu aktaran Kileci, kentte ihracatçıların pazarını genişletmeye çalıştığını anlattı: “Bizim ihracatçımız her şekilde pazarını genişletmeye çalışıyor. Bir tarafta azalırken diğer tarafta artıyor. Burası bir üretim şehri. Tarihi boyunca her zaman üretmiş. Her zaman fayda sağlamış. Hiç kimse oturup da bana ekmek gelsin diye beklememiş. Gaziantep, böyle bir yer. Türkiye’de daha başka böyle bir yer var mıdır bilmiyorum. Ama bu şehir hepsinden farklı bir şehir. Müşteri küstü diye dükkanı kapatacak halimiz yok. Gidip başka bir müşteri bulacağız ki malımızı satalım, hayatımızı devam ettirelim. Artan pazarlar da çalışmayla olan şeyler. Ve uzun süredir çalışılan işler.”

İÇERİDE KAZAN ÇOK KÖTÜ KAYNIYOR

Kileci, ülke ekonomisine ilişkin ise “Şu andaki kur dünyayla ilgili olan bir problem. Her tarafta bu şekilde devam ediyor. Ve bizim üstümüze olan çok ciddi baskılar var. Dışarıdan olan baskılar var. Bizimle, ülkemizle uğraşan birçok insan var. Bunun da burada çok ciddi etkisi var. Ben şuna inanıyorum. Biz geçmişte çok daha ciddi kurları da gördük. Ben bunun altından kalkabileceğimize inanıyorum. Biz işimizi yapacağız. İçeride kazan çok kötü kaynıyor. Ben bunun çok ciddi farkındayım. Herkes farkında. Bunu görmeyen kör demektir. Ama içeride bu yangın var diye her şeyden vazgeçmememiz gerekiyor. Sonuçta bu bizim ülkemiz, toprağımız. Biz her zaman burada yaşayacağız. Bunu bir şekilde el birliğiyle atlatmamız lazım. Ama demokrasiyle" dedi.

MEHMET İSKENDER KARACA

#

05 Kas 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 183.183 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi