Gaziantep Eczacılar Odası 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutladı.

14 Mayıs, bu ülkedeki eczacılar ve eczacılık alanı için önemli bir gün olduğunun altını çizen Gaziantep Eczacılar Odası, “ 182 yıl önce bugün, 14 Mayıs 1839’da, akademik anlamda ilk eczacılık eğitiminin başladığı günün yıldönümü eczacılık günü olarak kutlanıyor.” dedi.

Gaziantep Eczacılar Odası, “Gururluyuz çünkü insanlık tarihi kadar eski bir mesleğin üyeleriyiz ve yaşadığımız topraklar üzerinde bilimsel eczacılık eğitimi başlayalı 182 yıl oldu. İkinci yüz yılını doldurmakta olan bir eğitim geçmişine sahip olmak, eczacılık alanının bilimsel yönden geldiği noktanın önemli olduğunu gösterir. 182 yıllık akademik geçmişin eczacılara, toplum sağlığına katacağı faydalar açısından ayrı sorumluluklar yüklediği kanısındayız.

Eczacılar, sağlık hizmeti içinde ilaç hizmeti sunmakla kalmaz, halk sağlığı için de önemli görevleri yerine getirirler. Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak tanımlı olan eczaneler, halkın sağlık sorunlarıyla ilgili en kolay ulaşabildiği yerlerdir. Bu nedenle verilen hizmetin 27 bin noktadan ulaştırılabiliyor olması verilen hizmetin boyutunu çok daha önemli hale getirmektedir.” şeklinde konuştu.

PANDEMİ DÖNEMİ ve ECZACI

2020 yılının başından beri dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını sağlık hizmetleri ile bu hizmeti ulaştıran sağlıkçıların önemini tartışmasız biçimde ortaya koydu. Salgının ülkemizi de kasıp kavurduğu 15 aydan beridir eczaneler, bu mücadelede etkin bir biçimde rol alıyorlar.

Bu 15 aylık süreçte eczanelerde verilen çaba ve emekler göstermiştir ki; eczaneler sağlık hizmeti içinde son derece önemli ve vazgeçilmez alanlardır. Sunulan hizmet yalnızca ilaç ve ilaç danışmanlığıyla kalmamış, genel pandemi mücadelesine destek, insanımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine de eczaneler tarafından büyük destekler sağlanmıştır.

Dünyada ve ülkemizde pandemiden milyonlarca insan hayatını kaybederken, salgınla savaşta sağlık hizmeti sunarken hayatını kaybeden 416 sağlıkçı içinde 51 Eczacımızı ve 19 Eczane teknisyenimizi kaybettik .

Bölgemizde ise Eczacı Ayşegül Öğüt, Eczacı Mehmet Cinpolat, Eczacı Teknisyeni Cuma Kara ve Eczane teknisyeni Sakine Kılıç’ı kaybettik .

Kaybettiğimiz tüm arkadaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

SAĞLIK HER İNSAN İÇİN EN TEMEL YAŞAM HAKKIDIR

Salgınla birlikte insanların önümüzdeki süreçte kendi yaşamları için yakından izleyeceği başlıca konu kuşkusuz sağlık hizmetlerine devletlerin bakışı ve yaklaşımı olacaktır.

Ulaşılabilir, sosyal devlet ilkesi içerinde sunulan sağlık hizmeti dünyadaki tüm insanların en temel hakkıdır. Yine bu temel hakka yeryüzünde yaşayan tüm insanların eşit bir biçimde ulaşması başlıca koşullardandır.

Dünyada bugüne dek yapılan Covid-19 aşısı dozu sayısı 1.2 milyarı buldu, bu sayı her geçen gün artıyor. Avrupa Birliği kendi yurttaşları için 1.8 milyar dozluk yedek aşı anlaşmalarının imzalarını aşı üreticileriyle geçtiğimiz hafta içinde attı. Yine ABD ve Kanada gibi ülkeler aşı anlaşmalarını kendi vatandaşları için fazla dozların depolamasını da hesaplayarak yapmaktalar.

Biz eczacılar, sağlığın en temel yaşam hakkı olduğunu ve sağlık hizmetlerinden yeryüzünde yaşayan tüm insanların, zengin-yoksul, gelişmiş-geri kalmış ülke yurttaşı olmasına bakılmaksızın yararlanmaya hakkı olduğunu savunuyoruz.

Değerli basın mensupları ve sevgili hastalarımız,

Son dönemlerde özellikle de pandemi ile birlikte internet üzerinden ilaç, gıda takviyesi ve besin desteklerinin sağlık beyanı ile sunulduğuna tanıklık ediyoruz. Satışı yapılan bu ürünlerin içinde ciddi sağlık sorunları yaratabilecek türde etken maddelerin de olduğuna tanıklık ettik .

Sağlık sorunlarımıza tanı koyabilecek kişiler kuşkusuz hekimlerdir. Kendi kendimize tanı ve tedaviye teşvik eden bu tür pazarlama yöntemleri insan sağlığını tehlikeye sokacak konulardır.

Yine ilaçla ve bu tür ürünlerle ilgili bilgi alabileceğiniz, danışmanlığından ve bilimsel yönlendirmelerinden yararlanabileceğiniz yegane yer, yanı başınızdaki eczaneler ve eczacılardır.

İlacın ve diğer sağlığa ilişkin gıda ve besin takviyelerinin internet satışı, reklamı, beyanları, üretimi, kontrolü, sunumu için ülkemiz koşulları dikkate alarak düzenlemeler gerekmektedir.

Yurttaşlarımıza uyarımız ilaç danışmanlığı için eczacınızdan yararlanmaya devam ediniz.

ECZACININ ve ECZANENİN EKONOMİK ve YAPISAL SORUNLARI BÜYÜYOR

Ülkemizde geçen yıl 2.2 milyar kutu ilaç tüketilirken bunun parasal karşılığı 50 milyar lirayı bulmaktadır. Yapılan harcamanın yüzde doksana yakın bölümü kamu tarafından karşılanmaktadır. Tüketim içindeki dış-alım payının giderek arttığını ve yüzde 60’lara yakın olduğunu biliyoruz.

Eczaneler sağlık hizmeti sunan küçük ölçekli işletmelerdir. Yapacakları iş ve hizmetin kuralları belli ve sınırlıdır. Kendilerine farklı kar alanları yaratma olanakları yoktur. İlaç şirketlerinin baskısı ve kamunun ilaç fiyat politikalarıyla eczanelerin ekonomik olarak ayakta kalma şansları giderek azalmaktadır.

Bu bakımdan enflasyon ve fiyat artışı nedeniyle yaklaşık 15 yılı aşkın süredir güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesi güncellenmeli ve günümüz koşullarına uygun hale getirilmelidir. Eczacılık fakültesi kontenjanları son 10 yılda 3 kata yakın artırılmıştır. Her yıl katlayarak artırılan eczacılık fakültesi kontenjanları alanın giderek tıkanmasına, işsiz eczacı kitlesinin oluşumuna yol açmaktadır. Ülkemizin eczacı ihtiyacının üzerinde eczacı yetiştirmek, akademik alt yapıları hazır olmadan eczacılık fakültesi açmak bu alanın sorunlarını çözmez, aksine mevcutta olduğu gibi artırır. Çok eczacılık fakültesi açmakla birlikte, ilaç tüketimi içindeki yerli payımız artmadı, aksine her geçen yıl azaldı. İhtiyacımız olan doğru planlama ve doğru stratejilerdir. 37 bin kişilik eczacı ordumuzun beş bine yakınının yer aldığı kamu eczacılarının maaş ve özlük hakları da çözüm bekleyen sorunlarımızın başında gelmektedir. Katsayı ve emekliliğe esas maaş düzenlemesi bu alandaki beklentilerimizin başındadır.

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

Biz eczacılar, binlerce yıldır olduğu gibi insanoğlunun yaşamında yer almayı sürdüreceğiz . Dünyada teknolojik ve bilimsel gelişmelerin en çok etkilendiği alanların başında sağlık ve ilaç alanı geliyor. Dünyada bu yıl sağlığa 8.3 , ilaca ise 1.4 trilyon dolar harcama yapılması öngörülmektedir. İnsan yaşamına direkt etki etmesi yanında ekonomik büyüklüğü ile ilaç alanındaki gelişmeler insanoğlunun yaşam süresini ve standardını yükseltmeye devam edecektir.

Kişiye özgü ilaç, genetik özelliklere dayanan tedavi ve hedef ilaç gibi gelişmeler tıpkı 90 yıl önce Sir Alexdandr Fleming’in penisilin keşfinde olduğu gibi insan yaşamına doğrudan etki etmeye devam edecektir .

Ülkemizde ise birer güven simgesi olan eczanelerimizde insanımıza yalnızca ilaç hizmeti vermekle kalmayıp her zaman olduğu gibi dost, arkadaş, yol gösteren ve sırdaş olmayı sürdüreceğiz.

Biz eczacılar binlerce yıldır olduğu gibi insanoğlunun yaşamında yer almayı sürdüreceğiz.

Yani insanımıza ve insanlığa hizmet etmeye devam edeceğiz.

Eczane güvendir, eczacınıza güvenin.

14 Mayıs Eczacılık Günü ülkemizin dört bir yanındaki eczacılarımıza kutlu olsun.

Saygılarımızla

8.BÖLGE GAZİANTEP ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU

#

10 May 2021 - 00:00 - Sağlık

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 161.047 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.