PROJELER SEKTÖRE ÇÖZÜM OLACAK

Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay'ı ziyaret eden Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER)’nin başkan adayı Mimar Bora Kanevetçi, inşaat sektörün sıkıntıları ve çözüm yolları hakkında bilgiler verdi.

Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay'ı ziyaret eden Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER)’nin başkan adayı Mimar Bora Kanevetçi, inşaat sektörün sıkıntıları ve çözüm yolları hakkında bilgiler verdi. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER)’nin başkan adayı Mimar Bora Kanevetçi, başkan seçilmesi halinde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kanevetçi , hasılat paylaşım modeli ve kentsel dönüşüm modelleri ile yüksek kira ve ev fiyatlarına çözüm bulacaklarını söyledi. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER)’nin başkan adayı Mimar Bora Kanevetçi, Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay'ı ziyaret etti. Kanevetçi sektörde yaşanan sıkıntıları ve çözüm yollarını dile getirdi.

MÜTEAHHİTLİK HAYATIN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR

Seçildikten sonra yapacaklarını anlatan Bora Kanevetçi, “Müteaahitlik hayatın vazgeçilmez bir parçası, yaşamın her alanında var. Tarım alanında, enerjide, barajda, ulaşımda, barınmada müteahhite ihtiyaç var. Sektörün istihdam ve ekonomik anlamda çok fazla katkısı var. Biz bu kadar önemli bir kurumun ve sektörün sorunlarını dile getirmek istiyoruz. Çünkü bizlerin pek çok sorunu var. Bu sorunları biliyoruz çözüm önerilerini de biliyoruz. Meslektaşlarımıza katkı koymakta ve bu kenti daha ileriye nasıl götürürüz anlamında paydaşlarla, idarelerle, paydaş STK’larla, meslektaşlarımızla el birliği içerisinde mesleğimizi daha nasıl ileriye götürürüz onun mücadelesini vermek için aday olduk.” dedi.

‘HASILAT PAYLAŞIM MODELİ’NDE HERKES KAZANIYOR

Seçildikleri takdirde ‘Hasılat Paylaşım Modeli’ni uygulamaya çalışacaklarını anlatan Kanevetçi, “Gaziantep’te arsa fiyatları yüksek. Hasılat Paylaşım Modeli aslında tüm Türkiye’de uygulanan ama Gaziantep’te model olarak pek tanınmadığından daha uygulamaya geçilmemiş bir model. Hasılat Paylaşımı ile ilgili en son Şahinbey Belediyesi’nin bir ihalesi vardı bu Gaziantep’te ilk örnek oldu. Büyükşehir belediyemiz bu konuda çok istekli ve hazırlık içerisinde. Hasılat Paylaşımı Modeli’nde müteahhit, arsa sahibi, vatandaş ve ilgili kurum kazanıyor. Bir nevi ortaklık modeli olarak düşünelim. Kat karşılığı yerine ortadaki hasılatı hem arsa sahibi hem müteahhit bölüşmüş oluyor. İster istemez maliyeti etkilediği için sonuç olarak vatandaşın lehine bir sonuç çıkmış oluyor” dedi.

TÜRKİYE’DE ARTIK BİR DEPREM GERÇEĞİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Özel sektörün mutlaka kentsel dönüşümde yer alması gerektiğini vurgulayan Kanevetçi, “Çünkü kentsel dönüşümde alanlar geniş. Özellikle Türkiye’de artık bir deprem gerçeği ile karşı karşıyayız. Özellikle kent merkezimizde daha önce yapılan binalarımızın pek çoğu o dönemin şartlarına göre yapılmış. Hazır beton yokken, nervürlü demir yokken yapılmış binalar. İster istemez risk oluşturuyor. Kentsel dönüşüm hem bina niteliğinin arttırılması, riskli binaların ortadan kaldırılmasını sağlayacak. Bir de tek başına bunun devlet eliyle yapılması hakikaten çok zor. Büyük bir bütçe gerektiriyor. O yüzden özel sektöründe işi içerisinde olmasıyla bu iş daha kolay yürüyecek. Kentsel dönüşümde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta özellikle eski mahallerde insanlarda mahalle ve aidiyet duygusu oluşmuş. Bu aidiyet duygusundan ötürü insanları özel sektörü eliyle yapılırken kendi bulunduğu yerde daha nitelikli bir şekilde barındırmayı sağlayarak bir dönüşüm olursa hem o kültür kaybolmamış olacak hem de bu modelleme daha kolay olacak” dedi.

YÜKSEK YÜZDELİKLE KAT KARŞILIĞI İŞLER ALINMAZSA MALİYET AŞAĞIYA DÜŞECEKTİR

Gaziantep’teki kira ve ev fiyatlarının neden yüksek olduğu ve bununla ilgili yapacak oldukları çalışmalardan da bahseden Kanavetçi, “Hasılat Paylaşım Modeli ve Kentsel Dönüşüm Modeli ile bu soruna çözüm bulmuş olacağız. Arsa fiyatlarının yüksek olması direkt inşaat maliyetine yansıyor. Bu da haliyle kira fiyatlarına yansıyor. Kentsel Dönüşüm yapılacak alanların zaten pek çoğunun alt yapısı hazır. İnsanlar yeni açılan imar bölgelerine bölgenin yapılaşması tamamlanana kadar gitmek istemiyor. Kent merkezinde kentsel dönüşüme açık olan alanlarda zaten alt yapının pek çoğu hazır. Özellikle kentsel dönüşüm olan yerlerde hasılat paylaşım modellemesi yapılırsa direkt olarak konut fiyatlarına yansıyacağını düşünüyorum. Özellikle bizim müteahhit arkadaşlarımız kendi içerisinde birlik olurlarsa arsa yüzdeliklerini düşürmek nihayetinde bizim elimizde. Özellikle yüksek yüzdelikle kat karşılığı işler alınmazsa maliyet de aşağıya düşecektir. Bu konuda ben belediyelerden talepte bulunacağım. Yüzde 90-95’i yapılmış yerlerde boş arazilerimiz var. Bu yerler ya çok hisseli ya da arsa sahibi yapılaşmasını istemiyor. Ama en azından kentin içerisinde görsel olarak bunlara müdahale edilip de yapılaşma sağlanabilirse arsa fiyatlarının yükselmesinin önüne geçilecektir” dedi.

YÜKSELEN KONUT FİYATLARI MESLEKTAŞLARIMIZIN CEBİNE YANSIMADI

Konut kredilerinin düşüşe geçtiğinde ev fiyatlarının neden yükseldiğine de açıklık getiren Kanevetçi, “Faizler düşmeden çok kısa bir süre önce müteahhit arkadaşlarımızın pek çoğu konutları maliyetine ye da zararına satıyordu. Müteahhit arkadaşlarımızın pek çoğunun elinde konut stoğu yoktu. Genelde müteahhitten daire alan vatandaşlarımız ve arsa sahiplerinin elindeki konut stokları bir anda talep gelince onların fiyatları yükseltmesiyle doğal olarak müteahhit arkadaşlarımız da fiyatları yükseltmek durumunda kaldı. Faizlerin düşmesiyle bir anda talep gelince bu sefer maliyetlerde yükselmeye başladı. Tedarikçilerde fiyatları yükseltti. Müteahhit arkadaşlarımızın o süreç içerisinde çok da fazla bir kazanç elde ettiklerini düşünmüyorum. Yükselen fiyatlar meslektaşımızın cebine çok yansımadı” dedi.

FİYATLARLA İLGİLİ BİR GEVŞEME OLACAĞI ÖNGÖRÜSÜNDEYİM

Son zamanlarda demir, çimento ve tuğla fiyatlarında fahiş artışı da değerlendiren Kanevetçi, “Biz GAİMDER olarak bununla ilgili elimizden geleni yaptık. Sağolsun GTO Başkanımız Tuncay Yıldırım da bu konuda çok aracılık etti. İlgili kurumlar ve firmalarla görüşüldüğünde en azından fiyatların geriye gelmesinin önüne geçilemedi ama tedarikte olan sıkıntıların önüne geçilmiş oldu. Mesela bir demir fiyatı dünyadaki hurda fiyatına, dolara bağlı olduğu için bir yaptırım gücümüz olmadı ama görülen noktada da fark ediliyor ki demir fiyatları geri düşmeye başladı. Nihayetinde biz kurumsal anlamda çok da kavgacı bir politika izlemeden ikili diyaloglarla görüşüldüğü zaman ve meslektaşlarda derneğimizin arkasında durduğu zaman bazı sorunlar kendiliğinden çözüldüğü zaten görülüyor, beton örneğinde olduğu gibi. Ama fiyatlarla ilgili bundan sonraki süreçte mutlaka ben bir gevşeme olacağı öngörüsündeyim” diye konuştu.

TÜRKİYE’ DE KENDİ İMAR YÖNETMELİĞİNİ YAYINLAYAN 4 TANE İL VAR

Mevcut yönetimde Genel Sekreter olması dolayısıyla bir çok önemli çalışmanın içerisinde aktif olarak rol aldığını da hatırlatan Bora Kanevetçi, İmar Yönetmeliği’nin yasasında eksiklikleri olduğunu belirterek, “Türkiye’ de kendi imar yönetmeliğini yayınlayan 4 tane il var. Bunlar Gaziantep, İstanbul, Bursa ve Ankara. Diğer iller planlı alanlara tabi. Biz 3 belediyemizin tamamının destekleriyle bir komisyonumuz vardı komisyonun içerisinde bende vardım. Düzeltebildiğimiz kadar en azından planlı alanlar yönetmeliğinin Gaziantep ölçeğinde elimizden geldiği kadar yapmaya çalıştık. Tabi ki bazı eksiklikler var. Meslektaşlarımızın beklentileri var. Bu tabi tek Gaziantep ölçeğinde değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da desteğiyle olacak bir şey. Bu konuda da girişimlerimiz var. Meslektaşlarımızın bir beklentisi özellikle binaların zemin katlarının emsal ve yüzde otuz hesabına dahil edilmeden sosyal ve ortak yaşam mekanları olarak düzenlenebilmesi için hem belediyeler hem de bakanlık nezdinde girişimlerde bulunacağız. Böylece balkon alanlarımız azalmadan yapılarda yaşam kalitesini artırmak hedefindeyiz” dedi.

DERNEĞİN YAPISINI GÜÇLENDİREREK, ÇITAYI YUKARILARA ÇIKARTMAK İSTİYORUZ

Mevcut Başkan ve yönetimin yanı sıra Derneğin kuruluşundan bugüne kadar emek veren herkese yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden Bora Kanevetçi, derneğin kurumsal yapısını güçlendirerek, çıtayı daha da yukarılara çıkartmak adına ekip ruhu içerisinde bir icraat dönemi sergileyeceklerini ifade etti. Kanevetçi, koşulların el vermesi halinde Mart ayında yapılması beklenen, ama pandemi koşullarına göre tarihi değişkenlik gösterebilecek genel kurulun, öncelikle sağlık ve hijyen koşullarına uygun olarak, hiç kimsenin sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde yapılmasını dileyerek, sektör adına bol kazanımların sağlanacağı bir icraat dönemi olması temennisinde bulundu.

ÜYELER MUTLAKA GENEL KURULA KATILARAK DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANMALI

1300 civarında üyelerinin olduğunu belirten Kanevetçi, üyelerin mutlaka genel kurula katılarak demokratik haklarını kullanmalarını istedi. Kanevetçi, belediyeler ve ilgili meslek odalarıyla istişare ederek ruhsatlandırma sürecinin asgari ölçüye çekilmesi hususunda da çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ziyarette Bora Kanevetçi'nin aynı sıra çalışma arkadaşları, Turgay Hoylu, Tahir Meral, Seyfettin Coşar, Ali Kılınç, Cihan Çelenk, Bayram Doğan, İbrahim Altunova, İsa Ensari, İbrahim Güngör ve Halil Durmaz da hazırda bulundu.

ÇETİN KARABIYIK

#

22 Şub 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 157.851 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.