KOSGEB’DEN CAN SUYU KREDİSİ

Gaziantep KOSGEB il Müdürü Muhammed Paksoy, salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmelere destek sağlanacağını, bu kapsamda da mikro işletmelere 30. 000 TL’ye kadar, küçük işletmelere ise 75.000 TL’ye kadar kredi verileceğini söyledi

Gaziantep KOSGEB il Müdürü Muhammed Paksoy, salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmelere destek sağlanacağını, bu kapsamda da mikro işletmelere 30. 000 TL’ye kadar, küçük işletmelere ise 75.000 TL’ye kadar kredi verileceğini söyledi

Destek kredileri için başvurular 3 – 21 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılabilecek. Kullanılan destek kredileri işletmeler tarafından 3 yılı ödemesiz, dönemi takip eden 4’er aylık dönemlerde ise 6 eşit taksitte toplam 5 yıl vade geri ödenecek.

Gaziantep KOSGEB il Müdürü Muhammed Paksoy, salgından etkilenen imalat sektörüne ‘’Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında destek verileceğini söyledi. Paksoy ‘’ Mikro işletmelere 30. 000 TL’ye kadar, küçük işletmelere ise 75.000 TL’ye kadar destek verilecek’’ dedi.

FAALİYETLERİN SÜRMESİ SAĞLANACAK

Mikro ve Küçük İşletmelerin faaliyetlerinin devamını sağlamak için, destek verildiğinin belirten Paksoy ‘’Gaziantep’teki Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında sermaye desteği sağlanacaktır. Desteğin amacı, öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin (MKİ’ler) salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamaktır.’’ dedi.

DESTEK BAŞVURU KRİTERLERİ:

Ölçek kriteri: Mikro ve küçük ölçekli işletmeler (MKİ’ler) başvurabilecektir. Sektör kriteri: Aşağıdaki sektörlerde faaliyet gösteren MKİ’ler ilgili bileşene başvurabilecektir: İmalat sektörü (NACE Rev 2 - Kısım C), Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler sektörü (NACE Rev 2 - Bölüm 62), Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sektörü (NACE Rev 2 - Bölüm 72). 2019 yılında asgari gelir hacmine ulaşmış olma kriteri: Covid-19'dan önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ'ler başvuru yapabilecektir. 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır.

2020 yılında 2019 yılına göre gelir kaybına uğramış olma kriteri: 2020'de 2019'a kıyasla en az %25 oranında gelir kaybına uğrayan işletmeler pandemiden etkilenmiş olarak kabul edilecek ve başvuru yapabilecektir. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır.

İLK 5 AYLIK KDV BEYANNAMELERİ DİKKATE ALINACAK

2020 yılı Ocak ayından Mayıs ayı sonuna, yani ilk normalleşme dönemine kadar geçen zamandaki toplam gelir, 2019’un aynı dönemindeki geliri ile mukayese edilerek her işletmenin gelir kaybı oranı hesaplanacaktır. Gelir kaybı oranının hesaplanmasında, işletmelerin Gelir İdaresi Başkanlığında kayıtlı 2020 ve 2019 yılları ilk 5 aylık KDV beyannameleri dikkate alınacaktır.

FAİZSİZ GERİ ÖDEMELİ

Destek türü ve miktarı: Destek türü, “teminatsız ve faizsiz geri ödemeli destek” olacaktır. Ölçeğe göre geri ödemeli destek üst limitleri: Mikro işletmeler: 30. 000 TL, Küçük işletmeler: 75.000 TL, Bileşen 2 kapsamında yenilikçi genç MKİ’lere 2021 yılında gerçekleşen veya gerçekleşmesi öngörülen teknolojik faaliyetleri için 25.000 TL’ye kadar ilave destek verilecektir. TEKMER / teknopark işletmeleri, Kamu kurumları tarafından desteklenen Ar-Ge projesi başarı ile tamamlanmış veya projesinin süresi devam etmekte olan işletmeler, 2017 ve sonrasında patent belgesi almış olan işletmeler, 2017 ve sonrasında TÜR deneyim belgesi almış olan işletmeler.

Destek uygulama süreci: Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veri tabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır.

BAŞVURU TAKVİMİ: İşletme başvurusu: 3 – 21 Mayıs 2021 saat 23:59 (19 gün), Sonucun bildirilmesi (planlanan): 17 Haziran 2021, Desteğin işletmeler tarafından geri ödenmesi süreci (5 yıl vade), Kullanılan destek işletmeler tarafından 3 yılı ödemesiz dönemi takip eden 4’er aylık dönemlerde 6 eşit taksitte (toplam 5 yıl vade) geri ödenecektir.

#

04 May 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 313.618 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.