Nihat Hatipoğlu'ndan yeni tıp fakültesi müjdesi

Bir buçuk yıl önce Gaziantep'te kurulan Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne kurucu rektör olarak atandım.

Öğrencisi, akademisyen ve personeli olmayan bu devlet üniversitesinde hızlı bir şekilde ülkemize hizmet edecek ekibimizi akademisyenleri ve eğitim faaliyetlerini işlevlendirmeye başladım.

Daha ilk aylarda İslami İlimler Fakültesi'ni ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nin Elektrik Elektronik bölümüne öğrenci aldım.

Birinci yıl dolarken üniversitemize bağlı fakülte ve meslek yüksek okullarına da öğrenci kontenjanı aldık. Bu alandaki akademisyenlerimizi tamamladık.

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarına da öğrenci alacağız. Bu yıl İslami İlimler Fakültesi'nde toplam 255; yüzde yüz Arapça bölümüne 60; Fizyoterapiye 90; Yaşlı bakıma 60; Bilgisayara 60; Endüstri Mühendisliğine 60;

Elektrik Elektroniğe 105; Hemşireliğe 90; Ebeliğe 40; toplam 900'e yakın öğrenci alacağız.

Kadınlarımızın problemlerini giderecek doğum öncesi ve sonrasında hizmetlerini düzenleyecek birimleri öncelemeye çalıştık.

Tıp fakültesi önümüzdeki yıl

Tıp fakültemizi açabilmek için afiliasyon anlaşmamızı 767 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yaptık. Akademisyenlerimizi tamamlayıp Tıp fakültemize öğrencilerimizi alacağız.

Günlük 300 PCR testi

Gaziantep'te Covid-19 araştırma ve testlerine katkı için ilgili birimlerle protokol imzalayıp üniversitemizdeki laboratuvarda günlük 300'e yakın hasta numunesi ile tanı laboratuvarımıza transfer yapıp bakanlık onaylı Real-Time PCR testi gerçekleştirdik.

Çalışılmış test sayımız 7 bin civarındadır.

TÜBİTAK projeleri, kongreler

Üniversitemizin öğretim üyeleri TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK);

TÜBİTAK projeleri, uluslararası kongreler, aile, kadın, sağlık ve sosyal politikalar konularında aktif çalışıyor ve raporlar hazırlıyor.

Önümüzdeki yıl öğrenci alımı

Önümüzdeki yıl; Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği, Radyo ve TV programlarına öğrenci almayı tasarlıyoruz.

AR-GE (Eğitim, Bilim Teknoloji)

GIBTV Stratejik Araştırma Merkezi ile Eğitim Bilim ve Teknoloji FAB-LAB bu merkez bünyesinde kuruluyor. Bu anlamda da ilk olacağız.

Din, bilim ve teknoloji beraberce yürüyor

Üniversitemiz 'İslam' adına layık bir sorumluluk, bilinç ve bilimsel donanımla din, bilim, teknoloji ve aklın nasıl beraberce muasır medeniyete insanımızı taşıyabileceğimize bir örneklik oluşturmaktadır.

İslami ilimlerde daha güçlü bir program

İslami ilimlerde 'Kuran-Sünnet-Akıl-Hikmet' prensipli öğrenci yerleştirme ve ülkenin moral dünyasına, inancına ve birliğine katkıda bulunacak güçlü, genç ve dinamik donanımlı öğrenci ve öğretim üyeleri istihdam edeceğiz.

Bu konudaki hamlemiz meyvesini verecek. Bu hususta da İslami İlimler Fakültemiz bir örneklik oluşturacak diye temenni ediyoruz.

Öğrencilerimizin çoğunluğu kızlarımız

Önemli bir ayrıntı ise şu anki öğrenci yoğunluğunda kız evlatlarımızın üniversitemizi tercih etmeleri bizi ayrıca gururlandırıyor.

Yerel medya ve Gaziantep halkı

Daha ilk günde bizleri bağrına basan yerel medyamıza ve Gaziantep'in güzel insanlarına da özellikle teşekkür ederiz. Biz bu üniversitede az yükümlülük ve az yükle çok iş yapmayı hedefledik.

Şeffaflık, hassasiyet, adalet, hakkaniyet, yeterlilik, ehliyet herkesin de şahit olduğu gibi şiarımız oldu.

İki yıl bittiğinde

Bir yıl sonra inşallah bütün fakültemizi açmış hastaneyi ve kliniklerimizi tam faaliyet içinde ülkemizin hizmetine adamış olacağız demek ki, az yük, yükümlülük ve devasa harcamalar olmadan da büyük hizmetler yapılıyor.

Fedakarlık ve iman önemli

Üniversitemizde ilk göreve başladığımda -henüz çalışanımız, personelimiz olmadığı dönemde- az sayıdaki arkadaşlarımızla gerektiğinde elimize süpürgemizi alıp odalarımızı temizledik. Çayımızı misafirlerimize biz elimizle ikram ettik ve bundan da asla yüksünmedik.

Sevgi, kardeşlik, inanç ve gayret

Sevmezseniz hizmet edemezseniz. Samimi olmanız lazım. Doğruyu ve vicdanın gerektiğini yaptığınızda hiçbir sözü veya boş lafı takmazsınız.

Zira bir beklentiniz yoktur.

Öğrencilerimize kapılarımız açık

Donanımlı akademisyenleri istihdam edebilmek için düşünce tarzlarına bakmadan yetenek, kabiliyet ve hakkaniyet ölçüsü içinde bilim merkezlerimizi ehil ellere teslim ediyoruz. Öğrencilerimize de bu sıkıntılı dönemde en hızlı erişimi sağladık.

İnanıyorum ki, üniversitemizin İslami İlimler Fakültesi ileride uluslararası bir nitelik kazanıp eş değer programlara öncülük edecektir. Kuran'a, sünnete, vicdana, hikmete, akla, tecrübeye ve İslam'ın kadim mirasındaki muhteşem geçmişe dayanarak güçlü ilahiyatçılar yetiştireceğimize inanıyorum.

#

17 Tem 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 315.059 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.