“11 BİN KONUT TESLİMAT AŞAMASINDA”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 25 bin deprem konutundan  11 bin tanesinin teslimat aşamasında olduğunu ve  bunların önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı bir törenle hak sahiplerine verileceğini söyledi

Büyütmek için resme tıklayın

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından yapımı tamamlanan Nizip İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi açılışına  katıldıktan sonra Gaziantep’te il genel koordinasyon kurulu toplantısına katıldı.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından yapımı tamamlanan Nizip İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla açıldı.

Bakan Özhaseki, açılışta yaptığı konuşmada, belediyelerin altyapı çalışmalarının üst yapıda yapılan faaliyetlere göre daha az görünür olduğunu aktararak, “Şehircilik yapacaksanız, ciddi bir Belediye Başkanlığı yapıyorsanız önceliğinizi böyle altyapı çalışmalarına verirsiniz. Çünkü bu çevreyle ilgili bir konu” diyerek projenin önemine vurgu yaptı.

 ATIKSULAR ARITILACAK

 Hem evsel hem de endüstriyel atıksuların birlikte arıtıldığı prosese sahip Türkiye’nin en gelişmiş ve çevreci atıksu arıtma tesislerinden biri olan Nizip İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, nüfusu ile sanayisi hızla yükselen Nizip ilçesine hizmet verecek. 2 yıl gibi rekor bir sürede 36 dönümlük alana inşa edilerek tamamlanan tesis, fiziksel, kimyasal, biyolojik sistemlerin birbirine entegresi ile günde 30 bin 500 metreküp evsel ve 7 bin metreküp endüstriyel olmak üzere toplamda 37 bin 500 metreküp atıksu arıtma kapasitesiyle çalışacak.   

 DOĞAYA ZARAR VERMEYEN SU KALİTESİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK  

 Tesis, arıtma aşamasında atıksuyun içerisindeki katı maddeler, biyolojik olarak parçalanabilen organik maddeler, patojenik organizmalar ile azot ve fosfor temizlenecek. Arıtma tesisi atıksuda yaptığı işlemle Nizip Çayı’nın kirlenmesinin önüne geçecek, nehirde yaşayan canlıların yaşam koşullarını tehdit eden su kirliliğini azaltacak. Arıtma tesisi ayrıca çevre kirliliğini, yer altı sularının kirlenme riskini en az seviyeye indirecek. Tesisten arıtılan su doğaya zarar vermeyen su kalitesine getirilecek.  

 Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü, Nizip Çayı Eylem Planı kapsamında finansmanı JİCA ve İLBANK iş birliğiyle tamamlanan Nizip İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 2050 yılına kadar 210 bin eşdeğer nüfusa hizmet edebilecek.

 ÖZHASEKİ: DÜNYAYI KİRLETMEYE DEVAM EDERSEK YAŞAYAMAZ HALE GELİRİZ

 Açılış töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, tesisin Nizip ve Gaziantep için önemli olduğunu aktararak şunları söyledi:

 “Başkan Fatma Şahin bölgenin durumunu anlattığında bu projeyi öne aldık. Altyapı projesi nankör olur. Şehircilik yapacaksanız, ciddi bir Belediye Başkanlığı yapıyorsanız önceliğinizi böyle altyapı çalışmalarına verirsiniz. Çünkü bu çevreyle ilgili bir konu. Son dönemlerde dünyanın dört bir yanında kirliliğin arttığı, atmosferin zarar gördüğü bir ortamda büyük bir tehlike insanoğlunu bekliyor. Dünyayı kirletmeye devam edersek bu bölgelerde yaşayamaz hale geliriz. Bundan dolayı bu tesisler önemli ve bunun için elimizden gelen bütün faaliyeti göstermeliyiz. Bu projenin devreye alınması benim için önemli.”

ÖZHASEKİ:  DEPREMLERİN SAYISI 7 BİN 500'Ü BULDU.

Özhaseki, "Türkiye, bir deprem ülkesi. Geçtiğimiz yüz yıl içerisinde deniz ve karalarımızda meydana gelen 6 ve üzeri şiddeti yıkıcı deprem sayısı 230. Her sene 2 veya 3 yıkıcı deprem yaşıyoruz. Geçtiğimiz sene bu depremlerin sayısı 7 bin 500'ü buldu. Geçmiş senelere oranla 3 kat arttı. Şu anda Türkiye'de hareketli 485 fay hattı var. Böyle olduğu için tedbir almamız gerekiyor. Buna uygun şekilde konut ve evlerimizi inşa etmemiz icap ediyor. Eskiden alışılan, 'Ek kat, üstte bir tane daha koy, kenara biraz daha çek' gibi adımlara asla ve asla izin vermememiz icap ediyor. Biz, bunca olaydan sonra artık geçmişten ders almalıyız. Geçmişte olan her neyse bitti. Bundan sonra sıfır toleransla bütün binalarımızı yapmalıyız, ev ve konutlarımızı güvenli hale getirmeliyiz. Deprem olduğunda emin bir vaziyette oturalım, bunun için de çırpınıyoruz, uğraşıyoruz. Son depremde 850 bin bağımsız birim hasar gördü." diye konuştu.

ÖZHASEKİ: GEÇMİŞTEN DERS ALMALIYIZ

 Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu ve yakın zamanda bölgenin ciddi bir deprem yaşandığını aktaran Bakan Özhaseki depremler hakkında bilgi verdi. Özhaseki konuşmasının devamında depreme karşı tedbirlerin önemli olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

 “Geçmişten ders almalıyız.  Geçmişte olan her neyse bitti artık. Evlerimizi ve konutlarımızı daha güvenli yaparak devam etmeliyiz. Son depremlerde 850 bin bağımsız birim hasar gördü. 18 il etkilendi. Gaziantep’te 20 binden fazla konut yapıyoruz. Bizim amacımız hizmet. Biz hizmet etmek istiyoruz. Gece gündüz demeden çalışıyoruz. Buradaki tesisimiz hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

ŞAHİN: DAĞLARI DELEREK ŞEHRE SU GETİRDİK

Açılışta konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Bakan Özhaseki’nin kent için talepleri geri çevirmediğini belirterek şunları söyledi:

 “Bizde bir Gaziantep Modeli var. Birlikte çalışarak projeleri hayata geçiriyoruz. Bugün açtığımız proje bölge için çok önemliydi. ‘Kim ne yapacak?’ diyerek görevlerimizi aldık ve çalışmaya başladık. Nizip’te özellikle zeytin ve fıstık endüstrisinden gelen atıklarla ilgili yapılması gerekenler vardı. Gaziantep olarak ise biz 135 kilometreden dağları delerek şehre su getirdik. Bunun ne anlama geldiğini asrın felaketinde gördük. 48 saat içerisinde şehre su vermeye başladık. Doğru adamı doğru yere koyunca Rabbimiz de yardım ediyor.” Dedi.

 ŞAHİN: HER ŞEY FISTIK GİBİ OLACAK

Tesis hakkında bilgi veren Başkan Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı:

 “Bu tesiste yüksek mühendislik ve teknoloji var. Artık bundan sonra balıkların ölmediği, ağaçların kurumadığı, insanların hasta olmadığı Nizip’te her şey fıstık gibi olacak. Fıstığın, zeytinin memleketinde çok özel çalışmalar yapıyoruz. Fıstık Kent kuruyoruz. Fırat manzaralı yeni Nizip kurulana kadar durmak yok yola devam ediyoruz.”  

GÜL: ÇALIŞMALARI TAKİP EDİYORUZ

Programda AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül  ise Bakan Mehmet Özhaseki’nin Türkiye ve Kayseri’de aldığı görevlerde her alanda başarılı olduğunu aktararak, “Bakanımızın Nizip’e Gaziantep’e hem TOKİ Konutları ile hem de atıksuyun arıtılması konusunda önemli çalışmaları var. Nizip Çayı ile ilgili çalışmaları da takip ediyoruz. Bugün konutları, arıtmasıyla verdiği destekler için bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapılarak tesis hizmete açıldı.

GAZİANTEP’TE İL GENEL KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesinde, Vali Kemal Çeber, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ve diğer ilgililerle basına kapalı toplantıda bir araya geldi.

"YAKINDA TESLİMATLARINI YAPACAĞIZ"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Gaziantep’te katıldığı "Koordinasyon Toplantısı" programı sonrası basın açıklamasında bulundu. Bakan Özhaseki, "25 bin kadar konutun inşaatına 8-10 ay kadar öncesinde başladık. Bunların bir kısmı bitti. 11 bin tanesinin inşaatı kesin kabul aşamasında, birkaç gün içerisinde veya 10-15 gün içerisinde Cumhurbaşkanımız geldiğinde bunların teslimatlarını yapacağız" diyerek, geriye kalanları da 3-5 ay içerisinde bitireceklerini söyledi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ

Bugün Gaziantep'te depremden bu tarafa yapılan işleri bir kez daha gözden geçirmek, eksikler varsa onları giderebilmek amacıyla toplantı tertip ettiklerini belirten Bakan Özhaseki, "Sabah Nizip için önemli olan, birkaç yıldır emek verdiğimiz, finansını temin ettiğimiz, projeleri üzerinde çalıştığımız atık su arıtma tesisinin de açılışını gerçekleştirdik. İnşallah çevreyi kirletmeden bütün Gaziantep'imizin her bir köşesinde cennet gibi bir ortam oluşturmanın da gayret içerisindeyiz. Onun mutluluğunu yaşadık. Tabii ki şimdi de burada gerek köy muhtarlarımızla, gerek sivil toplum örgütümüzün ileri gelenleriyle bir toplantı gerçekleştirdik. Özetle Gaziantep için söylenecek olursa toplamda 25 bin kadar konutun inşaatına 8-10 ay kadar öncesinde başladık. Bunların bir kısmı bitti. 11 bin tanesinin inşaatı kesin kabul aşamasında. Birkaç gün içerisinde veya 10-15 gün içerisinde Cumhurbaşkanımız geldiğinde bunların teslimatlarını yapacağız. Geriye kalanları da 3-5 ay içerisinde bitireceğiz. Köylerde de çelik evlere başlıyoruz. Eksik olan ilçelerimizin sayıları tek tek belirleniyor, yer tespitleri yapılıyor. Buralarda çelik karkas üzerine daha önce standardını belirlediğimiz köylerimizin de inşaatına başlıyoruz. Onlar da 6-8 ay gibi bir süre içerisinde tamamıyla bitmiş olacak. Yani özetle şunu söylemek istiyorum, burada hasar büyüktü. Yıkılan ne kadar evimiz, dükkanımız, iş yerimiz varsa bunların hepsini gerek şu önümüzdeki bir ay içerisinde yapacağımız teslimatta gerekse 2024 yılı içerisinde bitecek olan tüm inşaatlarımızla hak sahiplerimizin tamamının hakkını vermeyi düşünüyoruz. İnşallah bunları da bitirmiş oluruz. Şimdi içeride ara ara arkadaşlarımızın gerek hak sahipliği ile ilgili gerekse başka türlü söyleyecekleri vardı, itirazları vardı, onları dinledik. O konuda üzerimize düşeni yapacağız zaten ama şunun altını bir kere çizelim, büyük bir afetle karşı karşıya kaldık. AFAD Başkanımızın sözü dünya üzerindeki en büyük depremde evet ikiz bir depremde bu naçizane tarih okumaları yapan bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Bin yıllık Anadolu medeniyetimizde karşımıza gelebilecek ve gelmiş olan en büyük felaketle karşılaştık ve hasarda çok fazlaydı. 850 bin bağımsız birim kolay değil ve muhatap olduğumuz tüm yabancı misyon şeflerinin tamamı bu hasarların yarısı veyahut da dörtte biri bizde olsaydı altından kalkamazdık diye ifade ettiler. Hepsi de Avrupa'nın ileri, büyük, güçlü gelişmiş ülkeler olarak nam yapan ülkelerin sahipleri, bunları söylediler. Çok şükür. Biz şu anda 307 bin konutun, iş yerinin işlerine başladık, yolunda gidiyor, geriye kalanlar da zaten yerinde yaparım diyenlerin müracaatıyla tamamlanacak konutlar. Çok kısa süre içerisinde birçok şehrimizde hayat yeniden başlayacak. O ekonomik canlılık olacak, sokaklarda cıvıl cıvıl çocuklar da koşacak bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Bugün de burada yaptığımız toplantıda biz kendi eksiklerimizi gördük. Arkadaşlarımızın eleştirilerinden çok istifade ettik. Onlar da gidermek için gayret edeceğiz. Dersimize çalışacağız ve en son hak sahibi olan vatandaş da 'hakkımız size helal olsun devletimize' deyinceye kadar buralardan çıkmayacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın arkadaşlar" ifadelerine yer verdi.

05 Oca 2024 - 20:48 - Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 79.593 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.