2 gün sürecek olan Deprem Çalıştayı Gaziantep'te başladı!

2 gün sürecek olan, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen Deprem Çalıştayı Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde açılış konuşmaları ile başladı.

DEPREM ÇALIŞTAYI BAŞLADI!

2 gün sürecek olan, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen Deprem Çalıştayı Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde açılış konuşmaları ile başladı.

Çalıştay saygı duruşu ve istiklal marşının ardından başladı. Çalıştayda kürsüye ilk çıkan kişi İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez oldu. Güçyetmez konuşmasında şunları söyledi:

“Güçyetmez: Rant odaklı imar politikaları son bulmalı”

“6 Şubat depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve meslektaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. 6 Şubat depremlerinin sonucunda resmi rakamlara göre elli binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Çok zor süreçler geçirdik. Etkisi belki yıllarca sürecek çok zor süreçlerden geçtik.

Türkiye bir deprem ülkesidir. Kentlerimizin deprem tehlikesine göre planlandığını söylemek maalesef mümkün değil. Afetlere hazırlık çalışmaları kaynak ve zaman gerektiren uzun soluklu çalışmalardır. Dolayısıyla gerek merkezi gerekse yerel yönetimlerin esnetip gevşetemeyeceği yasal düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır.

Sorunlar bellidir ve çözüm önerileri de açıktır. Hiç kimse bir mucizeden söz edemez. Kent ve imar planları ranttan uzak, toplumsal fayda gözetilerek yapılmalı ve uygulanmalıdır.” Dedi.

2 gün sürecek olan Deprem Çalıştayı Gaziantep'te başladı!


Güçyetmez’in ardından ise kürsüye Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Akgün çıktı. Akgün ise şunları söyledi:

“Akgün: 20 Yılı aşkın süredir aynı şeyleri konuşuyoruz”

“Bizler 17 Ağustos 1999 depremini yaşamış bir şehir olarak 6 Şubat depremleri sonrasında inanların yaşadığı içimizde hissederek bölgeye geldik. Arama kurtarma insani yardım ve deprem sonrası şehrin altyapısının düzenlenmesi için çalışmalar yaptık. Yaşadığımız şeyler artık kayıt altında. Yaşadıklarımızdan ders çıkarmak zorundayız. Yapılan bu çalıştayın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.


Ali Akgün’ün ardından ise kürsüye KKTC İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu çıktı. Yağcıoğlu konuşmalarında şunları söyledi:

2 gün sürecek olan Deprem Çalıştayı Gaziantep'te başladı!

“Yağcıoğlu: Her şeyin affı olur ama imar affı olamaz”

“Artık eğitim ve bilim konuşmanın yeri değil. Bizzat her şeyi yaşıyoruz, görüyoruz. Bizde depremden çok etkilendik KKTC olarak. Her şeyin affı olur ama imarın affı olmaz. Kaçak yapılanmanın affedilmesi diye bir şey olamaz. Sonrasında ne oluyor peki, işte gördüğümüz gibi depremlerden sonra bizim meslektaşlarımız birer birer hapse girmiş. Asıl yapı denetimini yapmayan yaptırmayan kimlerse onlar ceza almalı. Dolayısıyla artık biraz daha radikal kararlar almamız gerekiyor.” Dedi.

2 gün sürecek olan Deprem Çalıştayı Gaziantep'te başladı!


Ali Akgün’ün konuşması bittikten sonra ise kürsüye Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım çıktı. Yıldırım konuşmasında şunları söyledi:

“Yıldırım: Tek yol gösterici pozitif bilimlerdir”

“Öncelikle 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. 6 şubatta en yıkıcı doğal afetlerden birisini yaşadık. Her ne kadar önceden tahmin edemesek de beklemediğimiz bir anda gelen bu felaketlere karşı önlemler almak zorundayız. Zararları en aza indirme ve toparlama süreçlerini hızlandırmak hayati önem arz etmektedir. Burada ki değerli konuşmacılarında söylediği gibi düzenli kentsel yapılanma hayati önem arz etmektedir.” Dedi.

2 gün sürecek olan Deprem Çalıştayı Gaziantep'te başladı!


Çalıştayda kürsüye son çıkan isim ise Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi oldu. Ünverdi konuşmasında şunları söyledi:

“Ünverdi: İnşaat mühendisliğine gereken önem verilmeli”

“6 Şubat depremini hep birlikte maalesef yaşadık. Allah bir daha böyle şeyler bize yaşatmasın. Bitmeyen saniyelerdi. Ekmek bulamıyorsunuz su bulamıyorsunuz. O günün ertesinde biz hemen çalışmalara başladık. Koordinasyon merkezinde hep birlikte önce kendi şehrimizde daha sonra diğer şehirlerde ne yapabiliriz diye konuştuk. Herkes elinden ne geliyorsa yapmaya çalıştı. Burada hepimiz suçluyuz. İnşaata izin verende suçlu, inşaatı yapanda suçlu. Artık bunları aşmamız ve ne yapacağız diye düşünmemiz gerekiyor.” Dedi.

2 gün sürecek olan Deprem Çalıştayı Gaziantep'te başladı!


HABER MERKEZİ

01 Ara 2023 - 13:54 - Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 79.567 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.