Basın İlan Kurumu 2023 Yılı 20. Toplantısı yapıldı

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun 2023 Yılı 20. Toplantısı 10 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu toplantısında resmi ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemler, basın çalışanlarının borç para talepleri ile gazetelerin isim değişikliği talepleri görüşülerek karara bağlandı.

195 Sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun ve Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne Dair Kararlar

Resmi ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

Ardahan’da yayımlanan bir gazetenin İçerik Şartını, Balıkesir ve Giresun’da yayımlanan 1’er gazetenin Sayfa Düzeni Şartını, Balıkesir’de yayımlanan 1 gazetenin İçerik, Sayfa Düzeni ve Baskı Esasları Şartlarını, Diyarbakır’da yayımlanan bir gazetenin Yayında Süreklilik ve Teslim Yükümlülüğü Şartlarını, Hakkâri’de yayımlanan bir gazetenin Sayfa Düzeni ve Baskı Esasları Şartlarını, İstanbul’da yayımlanan bir gazetenin Defter Tutma Şartını, İstanbul’da yayımlanan bir gazetenin Defter Tutma ve Sayfa Düzeni Şartlarını, İstanbul’da yayımlanan bir gazetenin Sayfa Düzeni, Baskı Esasları ve Asgari Fiili Satış Şartlarını, İzmir’de yayımlanan bir gazetenin Künye ve Zorunlu Bilgiler Şartını, Kırıkkale’de yayımlanan bir gazetenin Baskı Esasları Şartını, Uşak’ta bulunan bir internet haber sitesinin ise Yayında Süreklilik Şartını ihlal etmeleri sebebiyle, 195 sayılı Kanun’un 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca Ardahan, Balıkesir, Giresun ve İzmir’deki 1’er gazeteye 1’er gün, Diyarbakır, İstanbul ve Kırıkkale’deki 1’er gazete ile Uşak’ta bulunan internet haber sitesine 3’er gün, Hakkâri ve İstanbul’daki 1’er gazeteye 4’er gün, Balıkesir’deki 1 gazeteye 5 gün, İstanbul’daki 1 gazeteye de 7 gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

Süreli yayınların haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazların değerlendirilmesi sonucunda;

Edirne’de yayımlanan 1 gazetenin Defter Tutma Şartını, Hakkâri’de yayımlanan 1 gazetenin ise Sayfa Düzeni ve Baskı Esasları Şartlarını ihlal etmeleri sebebiyle haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazlar reddedilerek, Hakkâri’de yayımlanan gazeteye 4, Edirne’de yayımlanan gazeteye ise 3 gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

İsim Değişikliği Kararları

Kütahya’da yayımlanan 2 gazetenin isim değişikliği talepleri uygun görüldü.

Borç para ve yardımlar

Basın İlan Kurumu, basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında, Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun’un 2. maddesinin üçüncü ve beşinci fıkraları ile Basın İlan Kurumu Yönetmeliği ve 68 Sayılı Genel Kurul Kararının ilgili hükümleri uyarınca, basında fikren ve bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermekte ve yardıma muhtaç basın mensupları ile vefat edenlerin ihtiyaç sahibi ailelerine de maddi yardımlar yapmaktadır.

Bu kapsamda resmi ilan yayımlama hakkını haiz gazetelerde fikren veya bedenen çalışan 26 kişinin borç talepleri kabul edilerek; 26 basın mensubunun her birine 6.000 Türk Lirası faizsiz ve 6/12/18/24 ay geri ödemeli toplam 156.000 Türk Lirası borç para yardımı yapılmasına karar verildi.

10 Eki 2023 - 15:17 - Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 87.540 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.