Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: YARGI EN DOĞRU KARARI VERİR

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem bölgesi değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, adil ve bağımsız yargının bilirkişi raporları doğrultusunda en doğru kararları vereceklerini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir dizi ziyaret ve toplantı için Gaziantep’e geldi. Bakan Tunç, bir otelde düzenlenen Deprem Bölgesi Değerlendirme Toplantısına katıldı. Delil tespitleri yaptıklarını belirten Bakan Tunç, "Cezai soruşturmaların hızlı bir şekilde başlaması sağlandı. Sorumlular kimse bu noktada adil yargı, bağımsız yargı gerekli kararları verecektir düşüncesiyle 984 bilirkişi bölgeye görevlendirildi. 538 adli tıp personeline o dönem ihtiyaç oldu ve bölgede çalışmaların aksamadan sürmesini sağlamaya çalıştılar. Tabii Kardeş Adliye projesiyle Türkiye'nin değişik il ve ilçelerini bölgedeki il ve ilçelerle kardeş adliye ilan ederek o adliyelerimiz de bölgeye destek sağladılar." dedi.

BİLİRKİŞİ RAPORLARI DOĞRULTUSUNDA EN DOĞRU KARAR VERİLECEKTİR

Süreç içerisinde tutuklama ve adli kontrol kararları verildiğini anlatan Bakan Tunç, "Dosyalardaki değerlendirmeleri elbette ki bağımsız yargımız, savcılarımız, hâkimlerimizin bilirkişi raporları doğrultusunda kusur durumuna göre elbette ki en doğru kararları vereceklerdir. Süreç içerisinde o tutuklamayla ilgili değerlendirmeler de gerçekleştirilecektir. Adliye hizmet binalarımız, cezaevleri ağır hasar görmüştü. Hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarını yaptık. Bölgede 108 hizmet binamız ve 89 yerde adliye konutlarımız vardı. 15 adliye binamızın ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Bunun 2'si müstakil adliye, 13 tanesi de hükümet konakları içerisinde faaliyet gösteriyordu ve bunların oraların ağır hasarlı olması nedeniyle hemen bu hizmetin aksamaması için konteynerlerde ve devletin diğer kurumlarında okullarda geçici şekilde adli hizmetlerin sürmesini sağladık. Orta ve az hasarlı olan 49 binamız vardı hizmet binası. 520 milyon lirayla o binaların onarımını gerçekleştirdik." dedi.

GAZİANTEP ADLİ TIP BÖLGE BAŞKANLIĞI BİNASI YAPILACAK

Gaziantep Adli Tıp Bölge Başkanlığının da yapım sürecinin başlayacağını bildiren Bakan Tunç, " 2023 Ekim ayında ihalesini gerçekleştireceğiz. Gaziantep Adli Tıp Bölge Başkanlığımız, Şehitkâmil ilçesi, Beylerbeyi Mahallesi'nde 7 bin 67 metrekare yüz ölçümlü taşınmaz üzerinde inşa edilecek. Nizip'te 2012'de adliye binasını tamamlamıştık. Bu kapsamda mevcut Nizip Adliyesi'nin yanına 22 bin 479 metrekare büyüklüğünde iki tane ek blok yapmayı planladık. 2023'ün sonuna doğru yapım ihalesini inşallah gerçekleştireceğiz. Gaziantep'e personel eğitim merkezi yakışır. Büyükşehir Belediye Başkanımızın da önemli katkılarının olduğu personel eğitim merkezinin de inşallah 2023 sonuna kadar yapım ihalesi sürecini takip ediyoruz. Bu bölgeye hizmet edebilecek özellikle yargı mensupları, hâkim, savcılarımızın bu bölgede eğitim, hizmet içi eğitim çalışmalarını gerçekleştirebileceği, Gaziantep Personel Eğitim Merkezinin inşallah ihale sürecini de takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ŞAHİN: BU ŞEHİRDE  BİRLEŞTİRİCİ RUH VAR.

Açılışta sunumuyla beraber açıklamalarda bulunan Başkan Fatma Şahin ise deprem afeti sonrası liderlik ve ekip çalışmasının önemini vurgulayarak  “6 Şubat günü biz bir deprem değil küçük kıyameti yaşadık. Öncesi, sırası ve sonrası için aklı kullanmak önemli. Biz dirençli şehir için kurumsal kapasitemizi sürekli geliştiriyoruz. Öncelikle su yönetimi çok önemli. Depremde de gördük ki ekiplerimizin yoğun çalışmasıyla afet sonrası kısa sürede suyu şehre ulaştırdık. Ortak evimiz dünya çok stresli. Önleyici tedbirler için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak dünyada örnekleri inceledik. Bunun için kurumsal altyapımızı değiştirdik. Biz iyileştirme dönemindeyiz. Bu şehirde güçlü bir birleştirici ruh var. Hayırda yarışılıyor. Bizim en büyük gücümüz çalışmak. Daha çok çalışmalı, üretmeli, ihracat yapmalıyız. İyileşiyoruz. Okullar açıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak deprem bölgelerinde öğrencilerimizin bütün eğitim masraflarını karşıladık. “ dedi.

VALİ ÇEBER :  AĞIR HASARLI YIKILACAK 14 BİN BİNAMIZ VAR

 Gaziantep Valisi Kemal Çeber, toplantıda Gaziantep’in artık sadece bölgenin değil Mezopotamya coğrafyasının önder şehri, cazibe merkezi olduğunu belirterek  “Yaşadığımız afet öyle büyüktü ki il merkezinde 399 vefat eden vatandaşımız ve bugün itibariyle 3 bin 900 yıkılması gereken ağır hasarlı binamız var. Şehir genelinde 26 bin toplamda yıkık, acil yıkılması gereken ya da ağır hasarlı binamız var. Bugün itibariyle 14 bin bina yıkmamız gerekiyor ağır hasarlı olarak. Bunları yıkarken bütün iş kaymakamlıkların üzerinde. Şehir merkezinde büyük bir uğraş veriliyor, trafik, elektrik kesiliyor, tozla mücadele ediliyor. Bu çalıştayda çıkacak kararlar bizim için çok önemli. Herkes yoğun bir tereddüt yaşıyor, tedirginlik içerisinde. Bizim buradaki en büyük şansımız uyumumuz. Ortak çalışabiliyoruz uyumlu bir şekilde. Buradan çıkacak kararla çok seri bir şekilde bu süreci işleteceğiz.” dedi. 

 BAŞSAVCI KARATAŞ: DEPREMİN HEMEN SONRASINDA SORUŞTURMA İŞLEMLERİNE BAŞLADIK

 Deprem değerlendirme  toplantısında konuşan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş, 6 Şubat tarihinde yaşanan asrın felaketinin hemen ardından soruşturma işlemlerine başlanıldığını söyledi. Karataş ‘’Yargı Teşkilatı olarak depremin hemen sonrasında soruşturma işlemlerine başladık. Tutuklamalar, adli kontrol şartıyla serbest bırakılma gibi tedbirler uyguladık. Bu kapsamda, afet anında adli hizmetlerin kesintisiz yürütülebilmesi ve makul sürede tamamlanması, uygulamada birliğin sağlanması, yaşanabilecek krizlerin çözüme kavuşturulması açısından bakanlığımızca düzenlenen bu toplantının çok değerli ve verimli olacağını düşünüyorum. Toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum’’ diye konuştu.

Karataş  ‘’Doğal afet kavramı ülkemizin yabancısı olmadığı bir kavramdır. Ülkemizde en başta deprem olmak üzere sel, heyelan ve orman yangınları gibi doğal afetler sıkça görülmektedir.  Bu nedenle, yakın zamanda yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli olarak gerçekleşen ve 10 ilimizi yakından etkileyen 6 Şubat depremi, İstanbul ve Karadeniz bölgesinde yaşanan sel olayları ve Çanakkale’deki orman yangınları nedeniyle afet bilincinin en üst seviyede olduğu bugünlerde bu toplantının gerçekleştirilmesi ayrı bir anlam ifade etmektedir. Çünkü adli hizmetin yürütülmesine engel olabilecek doğal afetler ile her zaman karşılaşılabilir. Afet durumunda her seferinde ayrı tedbirler almak farklı sonuçlar ve çeşitli sorunlar doğurabilmektedir’’ diye konuştu

Toplantıya, Bakan Yardımcıları Ramazan Can ile Akın Gürlek, AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Milletvekilleri, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş, çevre illerden başsavcılar, hakim ve savcılar katıldı

BAKAN TUNÇ BAŞKAN ŞAHİN VE VALİ ÇEBER’İ ZİYARET ETTİ

Program sonrası Adalet Bakanı İsmail Tunç, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Kemal Çeber’i makamlarında ziyaret ederek çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler aldı.

AK PARTİ 'YE ZİYARET

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, beraberinde bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, GBB Başkanı Fatma Şahin ve milletvekilleri ile birlikte AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

Burada konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ‘’Gazişehir'deyiz, Şehitkamil'in Şahinbey'in, buraları bizlere vatan yapan kahramanların diyarındayız. Bugün Gaziantep'te bulunmaktan duyduğum memnuniyeti öncelikle belirtmek istiyorum. Biz bugün Gaziantep'imizde sabahtan itibaren sayın bakanlarımız, başkanlarımızla beraber yoğun bir program gerçekleştirdik. Yarın da devam edecek ama biz bugünkü bölümüne katıldık. Depremle ilgili, deprem bölgesindeki hukuki sorunlar, karşılaşılan arazide karşılaşılan problemlerin ortaya konulması ve çözüm önerileriyle ilgili yargı mensuplarımızın da katıldığı çalıştaylar, özellikle on bir vilayetimizden gelen hem uygulayıcılar hem de hizmeti sunan hakim ve savcılarımızın da katıldığı çalıştaylar yapılıyor. Biz açılışına katıldık. Onları baş başa bıraktık. İki gün sürecek ve oradan çıkacak olan sonuçlar ışığında da önümüzdeki süreçte daha ne yapılabilir? Bu noktada çalışmanın gayreti içerisinde olacağız.’’ dedi

14 Eyl 2023 - 21:12 - Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 88.391 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.