TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Mamülleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu “HER ŞEYE RAĞMEN İHRACAT HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ”

TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Mamülleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu konuk olduğu bir televizyon programında, ihracatı değerlendirdi. Tiryakioğlu “Hedefimiz 15 milyar dolar ve bunu tutturacağımıza eminim” diye konuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

  TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Mamülleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu konuk olduğu bir televizyon programında, Kabine toplantısı sonrasında Başkan Erdoğan’ın açıkladığı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Bereketli bir yıl yaşandığını ifade eden Tiryakioğlu, “Hedefimiz 15 milyar dolar ve bunu tutturacağımıza eminim” dedi.

BEREKETLİ BİR YIL YAŞIYORUZ

Tiryakioğlu, “Biz bereketli bir yıl yaşıyoruz. Yağışın bol olduğu bir yıldan bahsediyorum.  İnşallah bunun ihracatımıza yansıması da çok olacak. İhracat rakamları biz de aylık bazda 1 milyar dolara yaklaştı şu anda. İnşallah önümüzdeki aylarda bunu da geçeceğimizi umuyorum. İlk 5 aya baktığımızda 4.7 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Geçen yıla göre ilk 5 ayın ortalamasına baktığımızda 7.6’lık bir artış gerçekleştirmiş durumdayız. İlk 3 ülkeye baktığımızda Irak ihracatımızda bu depremin etkisinden dolayı 3.9 bir eksideyiz.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde çok sevindirici bir durum 15.6 bir artış, Rusya’da ise neredeyse 2 buçuk  katına yaklaşan bir artış söz konusu. Yıllık bazda ihracatımıza baktığımızda da hedefimiz inşallah 15 milyar dolar ve bunu tutturacağımıza eminim.”

PİYASA CİDDİ ANLAMDA RAHATLADI

Yaş sebze, meyve ve süs bitkileri aynı zamanda diğer alanlardaki artışları değerlendiren Tiryakioğlu, “Yaş meyve ve sebze bütün ürünlerimizde şu anda bir artış var. Türkiye’deki tüm tarım ürünlerinde bu yıl içerisinde gerçekten ihracat patlaması yaşayacağımızı umuyoruz. Çünkü yeni bir hasat sezonuna başladık. Ve gerçekten hasatın ortasına girdik öncelikle ben tüm çiftçilerimize bereketli bir hasat yılı diliyorum.  Ama maalesef şu anda bazı bölgelerimizde yağmurların yağışı olumsuz etkiliyor diyebiliriz. Ama inşallah birçok bölgede bunu kurtardık. Açıklanan fiyatlara geldiğimizde ise sayın Cumhurbaşkanımız aslında müjde niteliğinde bir açıklama yaptı. Yani hem üreticinin mutlu olduğu hem de toprak mahsulleri ofislerinin görmüş olduğu regresyona göre bir noktasında da ciddi bir sevinç var. Alım fiyatlarına baktığımızda da ekmeklik buğday da 8 bin 250 TL, Arpada ise 7 bin TL, Makarna ve Buğday da ise 9 bin TL olarak açıklandı. Bunları desteklenmesine baktığımızda buğday için 1000 TL, Arpa içinse 500 TL. Makarnalık buğday için de 1000 TL. Geçtiğimiz yıla nazaran en önemli faktörlerden birisi çiftçi geçtiğimiz yılda sadece Toprak Mahsulleri Ofisine verilen üründen destek alabiliyordu. Şimdi ise çiftçi kayıt sistemi ile borsa tescili ile birlikte sanayiciye ve pazarda sattığı bir ürüne destekleme alabiliyor. Aslında bu piyasayı ciddi anlamda rahatlatmış oldu diyebiliriz” dedi.

FINANSMANA NOKTASINDA SIKINTI YAŞANIYOR

Tiryakioğlu, “İhracat rakamlarının geç açıklandığını ben düşünmüyorum. Hasatta gecikme oldu. Geçtiğimiz yılların ortalamasına baktığımızda da açıklama dönemi aslında bu yıl ile aynı döneme denk geliyor. Dolayısıyla bu konuda hassasiyet gösterildi. Buğday rekoltemize baktığımızda buğday rekoltemizde gerçekten rekor bir artış yani son uzun yıllara baktığımızda 21 milyon tona yaklaşan bir rekolteden bahsediyoruz.  Bu çok sevindirici bir durum yani hem cari açığımızın düşüşünde faydası olacak hem de ihracat artışında faydası olacak. Onun dışında gıda enflasyonuna faydası olacak. Arpaya baktığımızda 8.6 milyar ton. Arpa demek mısır demek, ekmek demek, süt demek, yumurta demek. Yani kısacası protein demek. Dolayısıyla mutfaklarımıza yansıyan bir unsurdan bahsediyoruz. Bunun tabi çeşitli yansımaları var. Buradaki en büyük sorunlarımızdan da bahsedelim.  Finansmana erişim noktasında bir şu anda sıkıntı var. Çünkü çiftçi malını çıkardı bir şekilde satmak zorunda ve bu malların bir şekilde depolanması lazım. Dolayısıyla da özel temel gıda ürünlerinde finansman noktasında belki bu pozitif ayrımcılık noktasında bir teşvik sistemi geliştirilebilir.  Yetkililerimize buradan bir çağrıda bulunuyorum. Çünkü çok ürünümüz var. Hasat mevsimi ile karşı karşıyayız. Bu ürünlerinde depolanmasında biraz sorunlarımızın olacağını düşünüyorum. Ama Toprak Mahsulleri Ofisi bu duruma gördüğüm kadarıyla tedbir alıyor. Çünkü mevcut lisans depolara baktığımızda lisanslı depolarımızın yüzde 60’nın hasata girerken dolu olduğunu görüyoruz.  Hem Toprak Mahsulleri Ofisinin elinde hem de tüccarın ve sanayicinin elinde devir stoklarının olduğunu görüyoruz. Ve yine ben bir çağrıda bulanacağım. Toprak Mahsulleri Ofisi gerçekten bu işi çok iyi yönetiyor. Alım politikalarıyla birlikte şu anda en kısa zamanda satış politikasının da satış fiyatlarının da açıklanmasını açıkçası umuyoruz. “

2023 YILI POZITIF VE OLUMLU  BİR YIL

Tiryakioğlu, “Dünya geneline baktığımızda da ciddi bir artış olduğunu görebiliyoruz. Özellikle de Karadeniz hattında. Bizi ilgilendiren Rusya bizim tahıl ambarı diye nitelendirdiğimiz bölgede ciddi bir artış var. Ukrayna’da yine aynı şekilde. Moldovya sonra Kazakistan ve bu bölgelerdeki Özbekistan gibi bölgelerde ciddi bir artış olduğunu görebiliriz.  Tüm dünyada aslında küresel bazda baktığımızda 2023 yılı pozitif ve olumlu olduğunu değerlendirebiliriz. Bununda tabi dünya ticaretine milyarlarca dolar yansıması ve etkileşimi olacağını söyleyebiliriz.”

“AKLIN YOLU BİRDİR”

Tiryakioğlu, “Gelişmiş ülkelerde aklın yolu birdir. Gelişmiş ülkelerde uygulanan model bu ve birçok ülke kooperatif modeli ile bu uygulamayı yapıyor. Biz de aslında parçalı arazilerle olan bir coğrafyada yaşadığımız için bizim de kendimize özel bir model geliştirmemiz gerekir. Tabi ki sözleşmeli üretim ama birlikte yönetim modelini mutlaka oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum.  Çünkü bir köye girdiğinizde 200 tane traktör var. 15 tane traktörün yapacağı işi 200 tane traktör ile çiftçi onu yatırım aracı olarak görüyor ve arazisi küçük olduğu için bilimi de uygulayamıyor orada. Dolayısıyla tabiri caizse tarım TOKİ’sini oluşturmamız lazım. Yönetimde birleşmeyi, tek akıldan tek elden yönetim şeklini oluşturup hem rekolte artışını hem verim artışını hem de kalite artışına ve en önemlisi de maliyet avantajını yüzde 40 oranında bir hesaplama yapmıştık daha önce yüzde 40 oranında bir maliyet azalması ve ürünün kalite artışından kaynaklı dünya pazarlarına girebiliyorsunuz ve orada yüzde 20-30 bir fark alabiliyorsunuz. Yine bilimi işin içerisinde kattığınız da yüzde 30-40 hatta 50’ye varan bir verim artışıyla profesyonel tarım yapıyorsunuz” dedi.

GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ

Tiryakioğlu, “Birçok ülkede hasat yeni başladı, çünkü biz Karadeniz hattında özellikle Rusya ve o bölgelerde hasat 3 ay sonra başlıyor ve iyi bir rekolte bekliyoruz. Aslında her yıl yeni tarım alanları yeni ekili ekim alanları pazara giriyor. Dolayısıyla bununla birlikte önümüzdeki yıllara baktığımızda ciddi anlamda verim artışı.  Birleşmiş Milletlerin geçmiş yıllarda yaptığı bir araştırma var. Bu çok önemli aslında. Son 50 yılda üretilen ürün dünyadaki kuruluş tüm zamanlara bedel bir rekolte üretildi. Çünkü her geçen gün bilim artıyor, her geçen yıl bilmişler işin içerisine giriyor. Yapay zeka son zamanlarda çok konuşmaya başladı.  Şu anda Türkiye’de de bazı bölgelerde bunun uygulandığını görüyoruz. Dünyada yine uygulamalar var. Çünkü artık uçakla. Dronla ilaçlamaların olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Bu bağlamda da geleceğe umutla bakmamız gerektiğini söyleyebilirim” dedi.

14 Haz 2023 - 21:26 - Ekonomi

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 56.924 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.