KİMİNE ABİ, KİMİNE KARDEŞ KİMİNE BABA, KİMİNE EVLAT OLDU.

Afetzedelerin yaralarına merhem olmak için  bölgeden ayrılmayan ve afetzedelerin gönlünde taht kuran Gaziantep Valisi Davut Gül,

Büyütmek için resme tıklayın

Devletin bütün imkanlarını  afetzedelere sunan Gaziantep  Valisi Davut Gül, mesaisinin büyük bir bölümünü  depremzedelere ayırıyor.  Deprem bölgesindekilere abi, kardeş, baba, olan Vali Gül, devletin şefkat elini herkese uzatmaya çalışıyor. Yaptığı çalışmalarla afetzedelerden  bol bol hayır duasını alan Gül,  son depremzedenin ihtiyacını çözene kadar bölgeden ayrılmayacağını dile getiriyor.

Afetzedelerin gönlünde taht kuran Vali Gül, deprem bölgesinde  en çok sevilen isimlerden birisi oldu. Vatandaşları  pür dikkat dinleyen ve onların sorunlarını çözmek için gecesini gündüzüne katan Vali  Gül’e, bölgede  7’den 77’ye herkes sevgi gösterisinde  bulunuyor. Makam odasını neredeyse deprem bölgesine taşıyan Gül,  onların acısına ve  sevinçlerine ortak olmaya çalışıyor. 

Gaziantep Valisi Davut Gül, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından şehirdeki evleri yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasar alan hak sahibi tüm depremzedelere konteynerlerinin teslim edildiğini  bu konuda seferber olunduğunu  söyledi.

KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDİK

Gül, Nurdağı ilçesindeki Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, depremlerin ilk gününden itibaren devletin afetzedelerin yanında olduğunu belirtti.

Kimseyi mağdur etmediklerini ve kentte çalışmaların sürdüğünü anlatan Gül, "Şu an itibarıyla Gaziantep'in bütün ilçelerinde yıkık, ağır hasarlı, acil yıkılacak veya orta hasarlı binası olan hak sahibi diyebileceğimiz bütün vatandaşlarımıza konteynerleri teslim ettik. Konteynerleri teslim edilip kurulmayan yüzde 1'lik bir kesim var. Önümüzdeki hafta içerisinde onlar da tamamlanmış olacak." dedi.

Gül, kentte ticari hayatın canlanması ve kamu hizmetlerinin verilmesiyle ilgili çalışmaların da aksamadan devam ettiğini ifade etti.

TOKİ'NİN KONUT YAPIMINI HIZLI BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Kırsalda Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, şehir merkezlerinde ise TOKİ'nin konut yapımını sürdürdüğünü aktaran Gül, şöyle konuştu:

"Depremin 16. gününde kalıcı konutların hızla ihalesi yapılmaya başlandı. Şu an itibarıyla Gaziantep'te 16 bin 500 kalıcı konutun ihalesi yapılmış oldu. Bunlar bir yıl içerisinde tamamlanacak. Aynı şekilde Nurdağı, İslahiye ve Araban'ın yatırımlardan daha fazla yararlanabilmesi için 6. bölge teşvik kapsamına alındı. Bununla birlikte hem Araban'a hem de Nurdağı'na yeni organize sanayi kurulması süreci başladı. İslahiye'ye mevcut 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin kapasitesi üç kat artarak 10 bin dekardan daha büyük bir alan oluşturuldu."

İslahiye ilçesinde depremlerde hasar gören yerlerin ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yapıldığını dile getiren Gül, ilçede sanayinin ihtiyaçlarının da giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ İHALE EDİLDİ.

Esnaf için projelerin yapıldığını ifade eden Gül, şöyle devam etti:

"İlçede küçük sanayi sitesinin ihtiyaçlarını gidermek için 200 dükkanlık küçük sanayi sitesi ihale edildi. Vatandaşlarımıza dükkanı yıkılan daha önce sanayi sitesinde yeri olup yeni dükkan talep eden, aynı şekilde geçmişte olmayıp şimdi dükkan talep eden vatandaşlarımızı bir yıl içerisinde dükkan sahibi olabilecekleri bir çalışmanın olduğunu söyledik."

ENKAZLAR KISA SÜREDE KALKACAK

Gül, daha önce yıkık binaların enkazlarının kaldırıldığını belirtti.

Depremden zarar gören yerlerin enkazlarının kaldırılması için de çalışmaların sürdüğünü aktaran Gül, şunları kaydetti:

"Ağır hasarlıların enkazlarının kaldırılması süreci başladı. İnşallah onlar da kalktıktan sonra şehir bu anlamda depremin izlerini biraz daha silmiş olacak. Şu an çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık olarak Nurdağı'nda on farklı ekip çalışıyor. Hedefimiz 45 gün içerisinde enkazların kırsal mahalleler de dahil olmak üzere kaldırılmasıdır."

GÜL: “BU MODELDEN ÇOK YAPMAK LAZIM”


Gaziantep Nurdağı’nda bulunan Millet Kıraathanesi ile ilgili bilgi veren Gaziantep Valisi Davut Gül, “Burada ortada bir mutfak bulunuyor. Burada bir taraf yaşlılarımıza hizmet veriyor bir tarafta gençlerimize hizmet veriyor. İçerisinde kitap okuyabileceği, bilgisayara girebileceği, televizyon izleyebileceği, arkadaşları ile sohbet edebilecekleri bir ortam var.   Ulaşılabilir bir ortam.  Burayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Valilik olarak birlikte işletiyoruz.  Bu modelden çok yapmak lazım. İslahiye’de bir tanesi daha tamamlanmak üzere  ve bu alanlara memnuniyet arttıkça ve vatandaşlarımız kullanmaya başladıkça sayılarını arttıracağız. Vatandaşlarda çok memnun. Çünkü bu çok önemli bir ihtiyaç. Konteynerler 21 metrekarede yaşıyorlar. Evet birçok ihtiyaca karşılık veriyor ama onun dışında ders çalışabilecekleri, birlikte oturabilecekleri alanların olması gerekiyor. Bizim isteğimiz şu, buraya gelsinler ders çalışsınlar, bilgisayara girsinler, çocuklar kreşe gitsin, anneleri üretime katkı sunsun. Her yaşa hitap edecek bir ihtiyaç tesbit ettik” dedi.


Toplantıya, İslahiye'de Koordinatör Vali olarak görev yapan Kastamonu Valisi Avni Çakır, Nurdağı'nda Koordinatör Vali olarak görev yapan Ahmet Ümit ile kaymakamlar da katıldı.


ÜSSÜN: “ZOR GÜNLER YAŞADIK, BUNUN TARİFİ YOK”

Tuana Üssün, “Burası bizler için çok güzel oldu. Çünkü konteynerler küçük ve içerisinde ders çalışma imkanımız olmuyor. Burası sayesinde ders çalışabiliyoruz, bilgisayara girebiliyoruz, arkadaşlarımız ile sohbet edebiliyoruz. Deprem sürecinde çok zor günler yaşadık ve hala yaşıyoruz. Depremin ilk 4 günü enkaz altında kalan akrabalarımızın çıkmasını bekledik. Zor günler yaşadık. Bunun tarifi yok. Şimdi ise devletimize teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde kalabilecek yerlerimiz var. Devletimiz bize her daim yardımcı oldu. Yanımızda oldu” dedi.


KORKMAZ: “BİZE BEDDUA EDENLERE BİZ BEDDUA ETMİYORUZ”

Semra Korkmaz, “6 Şubat günü çok kayıplarımız oldu. Onlarla beraber her şeyimiz alt üst oldu. İlk zamanlar çadırlarda yaşıyorduk ama sonrasında devletimiz el uzattı konteyner da yaşıyoruz.  Her konuda, tüm ihtiyaçlarımızda devletimiz bize yardımcı oldu. Sosyal hayatımız içinde bizi düşündüler ve psikolojimizi düzeltmek adına birçok çalışma yaptılar. Yapmaya da devam ediyorlar. Allah onlardan razı olsun. Fakat özellikle seçimden sonra bizi depremzedelere karşı çok ağır sözler kullandılar. CHP’liler bizlere büyük tepkiler verdiler. Biz buna çok üzüldüm. Sonuçta yardımın Allah için yapılması gerekiyor en başta. Aynı durumda onlarda olabilirdi. Tabiki biz onlar bize böyle söylediler diye bizde onların da başına böyle şeyler gelsin diye beddualar etmiyoruz. Allah bu durumu düşmanıma bile yaşatmasın. Çünkü çok kötü bir durumdu. Bir yardım ediyorsan bir elin verdiğini diğer el görmemesi gerekiyor. Bunlar ise yaptıkları yardımları paylaşıp haram olsun dediler. Zaten depremzedeyiz, yıkık, bitik durumdayız birde üstüne bu yorumları görünce çok üzüldük. Oylarımızda her zaman olduğu gibi yine Recep Tayyip Erdoğan’a” dedi.


TOPAL :“DEVLETİMİZ HER ZAMAN YANIMIZDA OLDU”

Hatice Topal, “Sıfırdan bir hayata başladık. Çok zor bir durum. Benim 18 yaşındaki oğlum öldü. O durumu anlatmak çok zor. Anlatılacak bir durum değil, Allah kimsenin başına böyle şeyler vermesin. Ben gencecik evladımı kaybettim. Yaşadığım, yaşadığımız acının tarifi yok.  Eski durumlarımıza göre yine şükür iyi durumdayız. Devletimiz sayesinde kalacak yerlerimiz var. Enkazın altından çıktığım andan itibaren devletimiz her zaman yanımızda oldu. Ama insanlar verdiği iyiliği bugün başımıza kalmak için yapıyorlarsa yapmasınlar. Sadece CHP’liler değil herkes bize yardımcı oldu. Seçimden sonra bize karşı uyguladıkları bu tepkiler bizleri çok üzüyor. Devletimiz hep yanımızda oldu bizim” dedi. 


CANBİK: “ALLAH DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN”

Sude Naz Canbik, “Deprem sürecinde çok zor zamanlar geçirdik. Ailem ve ben zor zamanlardan geçtik. Allah devletimizden razı olsun bize çok yardımcı oldular. Sosyalleşmemiz için böyle bir ortam hazırladılar. Devletimiz sayesinde ders çalışabiliyoruz, arkadaşlarımızla sohbet edebiliyoruz” dedi.


BAHAR: “OKUMAK İSTİYORUZ, BİZİM HAYALLERİMİZ VAR” 

İkra Bahar, “Konteynerlar küçük olduğu için ders çalışamıyoruz. Ama Millet Kıraathanesi bizim için çok büyük bir imkan sağladı. Çok teşekkür ediyoruz emeği geçen herkese. Bizim kitaplarımız enkazda gitti. Eğitim için destek istiyoruz. Okumak istiyoruz, bizim hayallerimiz var. Depremden sonra da karar verdim ben hemşire olmak istiyorum, herkese yardımcı olmak istiyorum” dedi.

18 May 2023 - 20:31 - Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 56.325 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.