fk
Sanayide Gaziantep mucizesi!
Tarih:30.9.2020

Sanayide Gaziantep mucizesi!

Gaziantep protokolü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan 300 fabrikayı basın mensupları ile birlikte gezdi. Gaziantep Valisi Davut Gül, açılış tartışmaları ile ilgili olarak, “Gaziantep’te iki yılda 300 fabrika açıldı. İmkansız başarıldığı için insanlar inanamıyor” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, başta Kılıçdaroğlu olmak üzere liderleri sanayideki Gaziantep mucizesini görmeye davet etti. OSB Başkanı Cengiz Şimşek de, “Gaziantep her zaman ülkenin iki katı büyüyor. Kapımız açık. Yeni açılan 300 fabrika ile ilgili bilgileri isteyen herkese verebiliriz” diye konuştu.

DÜNYA DURDU GAZİANTEP KOŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Gaziantep OSB’deki 300 fabrika, tartışmalara neden olurken,  olayın ardından kent protokolü basın mensuplarıyla birlikte fabrikalara gezi düzenledi. Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, OSB Başkanı Cengiz Şimşek, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, GSO Başkanı Adnan Ünverdi ve basın mensupların katılımı ile yapılan gezide yeni faaliyete geçen fabrikalar tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Gaziantep OSB’deki 300 fabrika ülke gündemine oturdu.  Çeşitli tartışmalara neden olan fabrika açılışlarını yerinde görmek üzere kent protokolü basın mensuplarıyla birlikte 5. OSB’ye gezi düzenledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, OSB Başkanı Cengiz Şimşek, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ve GSO Başkanı Adnan Ünverdi fabrika açılışları konusunda söyledikleri her şeyin arkasında olduklarını dile getirdiler.

GÜL: “GAZİANTEP'TE, 300 FABRİKANIN ÇOK KISA BİR SÜRECE FAALİYETE GEÇTİĞİNİ GÖRDÜK”

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep’in farklı bir kent olduğunu belirterek  “Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız Gaziantep’e geldi, Teknofest etkinlerine katıldı. Aynı zamanda 300 fabrikanın toplu resmi açılışı gerçekleştirildi. Kamuoyunda ve sosyal medyada konuşuluyor. Bunu hep birlikte gezip sizlere göstermek istedik. Bu eleştirilerin hiçbirinde bir art niyet aramıyorum. İki yılda 300 fabrikanın üretime geçmesi imkansız gibi görünüyor. İşte bu noktada Gaziantep’in farkı ortaya çıkıyor. Gaziantep üreten bir şehir, 300 fabrikanın çok kısa bir sürece faaliyete geçtiğini gördük. Bunun da temelinde Gaziantepli müteşebbislerin girişimci olması, cesaretli olmaları, ticari anlamda potansiyelleri olması ve Türkiye’deki olumu yatırım ikliminin olmasıdır. Fırat Kalkanı’ndan önce Gaziantep’e füzeler düşüyordu. Operasyonla birlikte huzur geldi.’’ Dedi.

GAZİANTEP ÜRETİM VE İSTİHDAM KENTİDİR

Firmaların isimlerine bakılarak yorumlar yapıldığını belirten Vali Gül ‘’İnternetten araştırma yapılıyor. Eski dönemde kurulan firmaların açılışı yapıldı gibi görülüyor. Sizlerle birlikte gezdik, biz 300 yeni tesis açtık. Bunların arasında eski firmalarda var. İnsanlar işlerini büyüterek gidiyorlar. Tüm OSB’ler yan yana. OSB’de eczane ve lokantanın açıldığı söylendi. Gastonomi ile beraber kentin ürünlerin çok fazla talep oldu. Bu talep kendi sanayisini üretti. Hazır dondurulmuş gıda olarak ihraç ediliyor. 100 milyon TL cirosu olan bir şirketten bahsediyoruz. Eczacı olarak bahsedilen firmada çocuk bezi üretiliyor. 300 fabrika içerisinde bir fabrikanın adı yanlış yazıldı, bir fabrikanın ise daha önce Adalet ve İçişleri Bakanlarımızın katılımıyla açılışı yapıldı. Fabrika yeni makineler alarak kapasite artırdı. Yatırım yapması ve üretimidir. İlçelerimizde henüz açılışı yapılmayan, ruhsatını almayan fabrikalar var. Gaziantep’in fabrika açamama gibi bir derdi yok. Gaziantep bir üretim şehri,  istihdam şehri. Üretimi de sanayicilerimiz yapıyor. Aynı sanayicimizin birden fazla fabrikaları var. 2019 yılına oranlar yüzde 14 oranında daha fazla enerji kullanmışız.  ‘’diye konuştu

4 YILDA 70 BİN SİGORTALI ARTIŞI VAR

Gül ‘’Gaziantep’te son 4 yılda, 70 bin sigortalı artışı var. Pandemiden dolayı hizmet sektörünün azaldığını görüyoruz. Buna rağmen 45 bini Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 70 bin istihdamın oluştuğunu görüyoruz. Pandeminin negatif etkisini ortadan kaldırdığımızda imalat sektöründe 100 bin üzerinde artı bir istihdam olduğunu görüyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

FATMA ŞAHİN: ‘’AŞK VE HEYECANLA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ’’

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in istihdam şehri olduğunu belirterek ‘’Bu şehrin sanayicileriyle de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak gurur duyuyorum. Küresel bir sorun var. Dünya durduğu yerde Gaziantep koştu. Bunu anlamaları için aslında Gaziantep modelini anlamaları gerekiyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ankara’da masaları başında Gaziantep’le ilgili yorum yapanları ben Gaziantep'e davet ediyorum gelsinler buradaki üretim ve ihracatı görsünler. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta içinde 300 fabrikanın açılışını yaptığı gibi yeni 300 fabrika açmak için sanayicilerimizin dağları nasıl deldiklerini görsünler. Bu sevdayı yüreğinde hissetmeyenler bunu anlayamıyorlar. Bu şehrin iklimi bunu gerektiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 140 ülkeye sağlık setleri göndermesinde 90’lı yıllarda şehrimizde açılan sanayicilerimizin desteği var. Kumaşçılarımız büyük bir istihdamla yollarına devam ediyor. Gıdaya dayalı sektör çok hızlı büyüdü. Gıda ve ambalaj sektörümüz Türkiye rakamlarının iki katı üç katı büyüdü. ihracat yapma kapasitesini sanayicilerimiz öğrendi. Biz bu aşk ve heyecanla büyümeye devam edeceğiz.’’ diye konuştu

AÇILAN FABRİKALARDAN RAHATSIZLIK DUYULUYORSA RAHATSIZLIK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

 Büyükşehir Belediyesi olarak da organizeyi merkeze aldık. Üretimin olduğu yerde sanayicilerimiz bizim başımızın tacıdır dedik. Şehir trafikte rahatlasın diye 5 buçuk milyon metrekareye 50 bin konutlu yeni bir şehir kurduk. 12 kavşak yaptık. Bir yıl sonra tamamlanmak üzere GAZİRAY’ı tamamlıyoruz ve günde 100 bin yolcu taşıyacağız. Biz sanayimizin ve sanayicimizin emrindeyiz. Yatırım ortamını iyileştirerek yeni fabrikalar açılması için çalışacağız. Bundan dolayı bir rahatsızlık duyuluyorsa da onları rahatsız etmeye devam edeceğiz. Organize çok iyi çalışıyor. Gaziantep modeli çalışmaya devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bütün genel başkanları ve ekonomi kurultaylarını Gaziantep’e davet ediyoruz gelsinler görsünler. Şehrimizde onları ağırlamaktan da çok mutlu olacağımızı belirtmek isterim.

ŞİMŞEK: ‘’GAZİANTEP HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN İKİ KATI BÜYÜMÜŞTÜR’’

OSB Başkanı Cengiz Şimşek, söyledikleri her şeyin arkasında olduklarını dile getirerek ‘’Cumhurbaşkanımızın şehrimize gelmesi dolayısıyla bir açılış programımız vardı. Burada bizim bir hatamız firmamızın isminin yanlış yazılmasının buralara kadar geleceğini tahmin edemedik bunun için öncelikle özür dilerim kendi adıma. Araziyi de gezdik. Yaptığımız organize bölgesinde son bir buçuk iki yılda enerji tüketiminin yüzde 37 arttığını istihdamın 45 olduğunu ve 2023’te bin 100 olan tesis sayımızı bin 500’e çıkaracağımızı istihdamımızı da 250 bine çıkaracağımızı söylemiştik. Bu söylediklerimizin arkasındayız. Beşinci Organize Sanayi bölgesi bundan iki yıl önce yolu, suyu, elektriği olmayan bir alandı. Biz burada altyapı ve kesintisiz elektrik sağlayarak sanayicimizin önünü açtık. Bunun üzerine yatırımlar arttı. Pandemi dolayısıyla da ülkemizdeki diğer OSB’lerden farkımız şu. Karma bir OSB olmamız sebebiyle gıda sektörüne, ambalaj sektörüne ve kumaş sektörüne aşırı bir  talep olması dolayısıyla yatırımlar hız kazandı. Gaziantep her zaman Türkiye’nin iki katı büyümüştür.  Türkiye’nin en büyük OSB’siyiz. Bu yatırımlar dolayısıyla da gurur duyuyoruz. Bir firmanın ismi A olmuş, B olmuş bunun bir önemi var mı. bu yatırımlar burada var mı? Görmek isteyenlere kapımız sonuna kadar açık. Tüm bilgileri verebiliriz. Yatırımlar yapıldı mı bu istihdam var mı diye bakılması gerek. Su sıkıntımız vardı onu gidereceğiz ve yatırımlar yapacağız. Yine GAZİRAY’ın yapılması ile ulaşım sorunu çözülecek.’’diye konuştu

 ÜNVERDİ: ‘’DÜNYANIN  EN REKABETÇİ KENTLERİ ARASINDAYIZ’’

GSO Başkanı Adnan Ünverdi,  Gaziantep’in başarısına gölge düşürmeye çalışanların olduğunu belirterek  “Gaziantep’i çekemiyorlar, başarısını gölgelemeye çalışıyorlar. Hep birlikte alanda dolaştık ve birlikte gördük ki Gaziantep Sanayisinin gücü ortada. Bizler bu kentin Valisi, Belediye Başkanları, Oda Başkanları olarak sanayimizi nasıl daha rekabetçi yapabiliriz noktasında çalışıyoruz. Yakın zamanda açılışını gerçekleştireceğimiz model fabrika ile Gaziantep'i daha rekabetçi hale getireceğiz. Zaten Gaziantep, dünyanın en rekabetçi şehirleri arasında yer alıyor. Birçok noktada derecelerimiz var, biz bunları daha da yukarılara taşıyacağız. Türkiye ortalamasının 2-3 katı büyüyen bir Gaziantep'i hep birlikte göreceğiz. Başarımızın devamı gelecek. Sanayicilerimiz ile birlikte Gaziantep'i çok daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

 YILDIRIM : ‘’MATEMATİK HAYATTA ŞAŞMAZ’’

OSB’deki fabrika açılışlarının birkaç gündür gündem oluşturduğu anlatan GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, ’’Birkaç gündür gündemi meşgul eden konu 300 fabrika. Bugün de hep beraber gezdik gördük. 300 fabrika burada var mı var. Birkaç isim yanlış yazıldı diye buna takılmamak gerekiyor. Biz oda başkanları olarak burada neden bulunuyoruz. Bu 300 firma odalarımızın üyesi. Sanayicimizin önündeki taşların temizlenmesi için çaba sarfediyoruz. Matematik hayatta şaşmaz. Elektrik rakamlarına bakıldığında, istihdam rakamlarına bakıldığında, istihdam rakamlarına bakıldığında zaten bu artış çok rahat görülmektedir. Art niyet aramıyoruz ancak biz yine söylüyoruz Gaziantep sanayicisi siyasetin dışında üretimini yapar. Yanı başında savaş varken istihdam sağlayan iş adamı işine bakar. Türkiye için üretmeye devam edeceğiz. Geri kalan şeyler bizim dışımızda. Biz işimize bakacağız.’’ dedi.

5. OSB’DEKİ FABRİKA SAHİPLERİ NE DEDİ?

GÜMÜŞOĞLU: “BEŞİNCİ BÖLGEYE ÇOK CİDDİ YATIRIMLAR YAPTIK”

Gümüşoğlu Halı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gümüşoğlu, “İkinci ve üçüncü bölgede fabrikalarımız vardı. Artık ileri ihracat seviyelerine ulaştık. Bundan dolayı yeni yatırım yapmamız şart olmuştu. 2016 yılı itibariyle yeni yatırım kararı aldık ve beşinci bölgeye çok ciddi yatırımlar yaptık. Geçen yıl ki verilere göre yapmış olduğumuz yatırımların meyvesi olarak Gaziantep'te halı ihracatında ilk 15 inci sıraya ilerledik. TİM’in yaptığı açıklamalara göre ihracat alanında ilk bin firmanın içinde bulunuyoruz ve 35 ülkeye aktif olarak ihracat yapmaktayız. Devletimizin verdiği destek hibeler sayesinde 2020 yılı içerisinde ciddi bir yatırım gerçekleştirdik. Bunların ileriki yıllar içerisinde de devam ettireceğiz. Personel sayımız 130 kişiden 420 kişiye ulaştı. Fabrikamızın tamamı üretimde. 60 bin metrekare kapalı alanda çalışıyoruz.”

DURUR: “500 KİŞİ İSTİHDAM EDİYORUZ”

Durkar Halı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Durur, “500 kişi istihdam ediyoruz. Şu an burada yaptığımız yatırım 50 bin metrekare üzerinde 24 halı makinasının yatırımlarını 5. Organize Sanayide devam ettiriyoruz. Yeni yatırımlarımızı buraya taşıyoruz.”

KAPLAN: “5. OSB’YE 55 MİLYON EUROLUK BİR YATIRIM YAPTIK”

Biska Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaplan, “Gaziantep 5. Bölgede 150 bin metrekare arsa üzerine 50 bin metrekare kapalı alan yaptık. Burada pamuk ipliği üretiyoruz. Yaklaşık 250 kişi istihdam ediyoruz. 55 milyon euroluk bir yatırım yaptık. Ürettiğimiz ürünün tamamını % 100’ünü ihracata gönderiyoruz. 2019 yılında faaliyete girdi gayet te başarılı bir çalışma.  25 milyon eurolukta yeni yatırım yapacağız inşallah. 3. Bölgedeki fabrikamız çalışıyor onu %50 ihracat %50 iç piyasa çalışıyorduk şimdi onu %100 iç piyasa bunu da %100 ihracata çalışıyoruz.2 fabrikamızda %10 çalışıyor hiç işçi çıkarmadık hatta 250 kişide aldık.”

SAYIN: “ÜRETİMİMİZİN YÜZDE 35’İNİ İHRACATA GÖNDERİYORUZ”

Sayın Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Sayın, “2’nci yatırımımız buradaki fabrika. Kendi ipliğimizi üretiyoruz. 3. Bölgedeki fabrikamızı dokumada kullanıyoruz. 50 dönüm arsa üzerine 32 dönümlük bir kapalı alana sahibiz. Üretimimizin yüzde 35’ini ihracata gönderiyoruz.195 çalışanımız mevcut.”

GÖYMEN: “MUTLU MAKARNA ÇOK ESKİ FİRMA AMA 5. OSB’DEKİ YERİMİZ BİR YIL ÖNCE FAALİYETE GEÇTİ”

Mutlu Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Göymen: “ Burada hepimiz bir aileyiz. Mutlu makarna 2.OSB’de 28 yıldır faaliyet gösteriyor ancak 1972 yılında kurulmuş bir tesis. 5. OSB’deki yerimiz 150 bin metrekarelik bir alan. Bu alanda günlük 500 ton makarna üretimi yapılıyor. Bunun yüzde 80’i ihracata gidiyor. Bu tesis son bir yıl içerisinde faaliyete geçmiş bir tesis. Basında çıkan haberler kesinlikle doğruyu yansıtmıyor. Mutlu makarna çok eski firma.”

ÖZKİRİŞÇİ: “BU YENİ FABRİKADA İLAVE İSTİHDAM SAĞLIYORUZ”

Zeki Mensucat Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özkirişçi, “Biz 1973 yılından beri Gaziantep’te faaliyet gösteriyoruz. İlk fabrikamız 1’nci organizede açtık. Sonrasında 3’üncü ve 4’üncü organizede fabrikalarımızı kurduk ve en sonunda 5’inci organizede faaliyet göstermekteyiz. Toplamda bin 300 kişiyi istihdam etmekteyiz. Gündemdeki konularla ilgili olarak ta son bir buçuk seneden bu yana pandemi sürecinde biraz yavaşlamış olsak ta faaliyet gösteriyoruz. 2002 yılında yetersizlikten 1’inci organizeyi kapattık daha sonrasında ise herhangi bir fabrikayı kapatıp yeni açmadık. Bu yeni fabrikada ilave istihdam sağlıyor. Üretimimizin yüzde 35’i ihracat geri kalan iç piyasaya sürülüyor. Bizim iç piyasada ki müşterilerimizin de yüzde 80’i yurt dışına mal satıyor.”

ÖZALKAN: “2019 YILINDA 5. OSB’DE YATIRMA BAŞLADIK”

End Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özalkan, “2019 yılında 5. OSB’de yatırma başladık. Yaklaşık 8 bin metrekare kapalı alanda 200 çalışanımızla hizmet veriyoruz. Grup ciromuz 100 milyonu geçti. Yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

SUBAŞI: “5. OSB’DEKİ BU TESİSİMİZ DEVREYE DAHA YENİ GİRDİ”

İlkas Sağlık Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İlker Akın Subaşı: “Tamamiyle ihracata çalışıyoruz. Bu yıl yatırım teşvik belgesini aldık. OSB’den bu yerimizi satın aldık. Memleket için çalışıyoruz. 5. OSB’deki bu tesisimiz devreye daha yeni girdi. İşletmemizde 100 kişiyi istihdam ediyoruz.”

ŞİRECİ: “YATIRIMLARIMIZA 5. OSB’DE DEVAM ETTİK”

Şireci Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Şireci, “Yatırımlarımıza 5. OSB’de devam ettik. Buradaki yerimiz 50 bin metrekare. 21 bin metrekarelik alana pamuk ring ipliği tesisi kurduk. Şu anda inşaatı devam eden 10 bin metrekarelik bir yerimiz daha var. Burası da ring ipliği tesisi olacak. Burada toplamda 4 tane fabrikamız var. Yatırımlarımız devam etmektedir. 2018 yılında burada yatırımlara başladık ve halen devam ediyor. Şu anda toplamda 3 binin üzerinde çalışanımız var.”

 ÇETİN KARABIYIK