fk
Kriz üstüne kriz yaşıyoruz
Tarih:30.9.2020

Kriz üstüne kriz yaşıyoruz

Gelecek Partisi Gaziantep İl Başkanı Bekir Öztekin iktidara sert bir dille yüklendi. Gelecek Partisi Gaziantep İl Başkanı Bekir Öztekin, ülkede kriz üstüne kriz yaşandığını belirterek, ‘’Vatandaşın alım gücü düştü, esnaf kepenk kapattı. Sanayiciler, aldıkları kredileri ödeyemez duruma geldi.‘’ diye konuştu

Yeni kurulan Gelecek Partisi’nin  Gaziantep İl Başkanı Bekir Öztekin, kente yönelik zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Kentin konut mezarlığına dönüştüğünü kaydeden Öztekin, belediyelerin vatandaşların arsalarında parselizasyon işlemini yapmak için yüzde 40 imar payının yanı sıra yüzde 20 hibe aldıklarını ileri sürdü.Gelecek Partisi Gaziantep İl Başkanı Bekir Öztekin, basın mensupları ile bir araya gelerek  kent gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

EKİM SONUNDA SAHADA OLACAĞIZ

Öztekin, “İl Başkanlığı görevine gelmemizin ardından teşkilatlanma çalışmalarına hız verdik. 5 ilçe başkanımızın atamasını yaptık, üç ilçemizde ise kongreleri tamamladık. Üç ilçenin tamamlanmasının ardından İl Kongresini yapma hakkımız doğdu, 3 Ekim tarihinde İl Kongremizi yapacağız. Genel Başkanımız, kongreye katılım konusunda söz vermişti ancak Pandemi nedeniyle bu konu gerçekleştirilemedi. Ekim’in sonuna doğru da Genel Kongremiz tamamlanacak, böylece Türkiye genelinde sahaya ineceğiz.” diye konuştu

İHTİYAÇTAN DOĞDUK

Türkiye’nin ciddi sorunları olduğunu söyleyen Öztekin, “Gelecek Partisi, ihtiyaçtan doğdu. Bugün 2001 yılında olduğu gibi krizler üzerine kriz yaşanıyor. Döviz ve altın fiyatları arttı, vatandaşın alım gücü düştü, esnaf kepenk kapattı. Sanayiciler, aldıkları kredileri ödeyemez duruma geldi. Biz memleket, vatan, devlet, millet, ezan, bayrak için varız. Geleceğimiz için ayakta olmaya, sahada olmaya mecburuz. Hep birlikte kendimizi ortaya koyduk.”

DİN VE KUTSİ DEĞERLER SİYASETTE KULLANILMAMALI

Türkiye’nin fildişi kulelerden yönetilemeyeceğinin altını çizen Öztekin, “Biz memleketin sorunlarını biliyoruz, yakından takip ediyoruz. O nedenle her daim sahadayız. Yıllardır Ortadoğu için üzülüyorduk, bugün ise Laik ve Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Ortadoğu’nun yönetim şekline benzemeye başladı. Dini değerlerimiz, siyasete alet ediliyor. İktidarın bundan vazgeçmesi, dini ve kutsi değerlerin siyasetten kullanılmaması gerekiyor.” şeklinde konuştu

DEVLET GÜNEŞ GİBİ HERKESE EŞİT DOĞMALI

Ekonomide kötü gidişatın devam ettiğini söyleyen Öztekin, “Güneş, balçıkla sıvanmaz. Devletin güneş gibi herkesin üzerine doğması gerekir. Birilerinin olduğu gibi birilerinin üzerine ışık veriyor diğerlerini karartıyorsa, böyle bir devlet anlayışı olamaz. Bu olsa olsa çıkar anlayışıdır. Devletin vazifesi can kayıplarını korumaktır. Bugün ülkemiz kadın cinayetleri ile sarsılıyor. Her yıl yüzlerce kadınımız şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu olayların devam etmesi, vatandaşın hayatının korunamadığını gösterir. Bir hükümet, modern hapishane yapmakla neden övünür? Adliye binaları, hapishaneler yapmakla övünülemez.”dedi

ADLİYE BİNASINDA OTOPARK YOK

Adliye Binasına giden vatandaşların otopark sorunu yaşadığını kaydeden Öztekin, “Gaziantep’e yeni adliye binası yapıldı. Ancak yeni yapılan adliye binalarında otopark yok. Yeni yapılan binaların altına otopark yapılamaz mıydı? Adliyelerde doğru düzgün temizlik görevlisi bulunmuyor. İçinde hukuk yoksa adliye binalarının hiçbir anlamı yoktur. İstediğiniz kadar adliye binası, cezaevi yapın. Canları koruyamıyorsanız, çıkıp konuşmaya hakkınız yoktur.”

Çocukların ve gençlerin hayatlarının tehlike altında olduğunu söyleyen Öztekin, “Ülkemizde uyuşturucu kullanım yaşı 10 yaşının altına geriledi. Uyuşturucu kullanımı pik yaptı. Genç nesillerimizi uyuşturucuya karşı korunması gerekiyor.”

Uzaktan eğitim konusunda eleştirilerde bulunan Öztekin, “Bugün 700 bin öğrencimizin evinde televizyon bulunmadığını öğrendim. Yüzbinlerce öğrencinin ise evinde internet bulunmuyor. Bu çocukların eğitimini en iyi şekilde almasını sağlamak devletin görevidir.”

Aile ilişkilerinin de korunması gerektiğini söyleyen Öztekin, “Aile bağlarının sıkı şekilde korunması gerekiyor. Aile müessesinin korunması için kanunlar çıkarılmalı. Gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi için ailenin korunması önemli. Bu memlekette 10 tane Aile Mahkemesi var. Evlenen her üç kişiden bir tanesi boşanıyor.”

 Eleştirilerini sürdüren Öztekin, “Belediye Başkanlığı ve Başkanvekilliği yapmış biri olarak, kentte yapılan imar işlerinin nasıl yürütüldüğünü biliyorum. Belediyeler, vatandaşlardan resmi olarak yüzde 40 imar payı alıyor. Devlet bu kanunu koymuş, bununla yollar, parklar ve sosyal donatı alanları yapılır. Gaziantep’te yüzde 40 imar payı alan belediye duydunuz mu? Oğuzeli Belediye Başkanlığım döneminde ben yüzde 30 imar payı ile işlemleri yaptım. Vatandaşın malında yüzde 40 imar payı alıp, üzerine bir de yüzde 20 hibe almadan parselizasyonu yapılmıyor. Hodri meydan ispat etsinler. Belediye Başkanı, vatandaşın malından şahsi insiyatif kullanmasın. Hibe eden vatandaşın parselizasyonunu yaparım, hibe etmeyenin parselizasyonunu yapmam diyemez. Belediye başkanları inisiyatif kullanmadan vatandaşın parselizasyonunu yapsın.”

Kentin bina mezarlığına dönüştüğünü aktaran Öztekin, “Modern binalar ile kent mezarlığa dönüştürüldü. Kente marka şehir deniliyor ancak marka şehir değil. Yatay mimariden bahsediliyor ama kentte yatay mimariden eser yok. Her yerde yüksek katlı binalar yapıldı.  Gaziantep’te alt yapısı olan ve imarlı bölgeler bulunuyor. 3 milyon insanın yerleşeceği imarlı arsa var memlekette.  Tüm bunlar varken, kentin 35 kilometre ötesine Kuzeyşehir yapmak ne kadar doğru? Bal gibi memlekete ihanettir” diye konuştu.


 

ÇETİN KARABIYIK