Gaziantep'i siyasete alet etmeyin
Tarih:27.9.2020

Gaziantep'i siyasete alet etmeyin 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından  açılışı yapılan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 300 fabrika, Gaziantep’te gündem oldu.  Gaziantep'teki iş dünyasının temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün toplu açılışı yapılan 300 fabrikanın daha önce açıldığına yönelik eleştiriler üzerine açıklama yaptı. OSB Başkanı Cengiz Şimşek, "Gaziantep'i siyasete alet etmeyin" dedi.

Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Güneydoğu İhracatçılar Birliği Başkanı Fikret Kileci ve Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, ortak basın toplantısı düzenleyerek ortaya atılan iddiaya tepki gösterdi.

İş dünyasının temsilcileri adına konuşan Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile gerçekleşen toplu açılış töreninin bazı medya organları tarafından gerçeklikten uzak ve yanıltıcı şekilde gündeme getirilmesi iyi niyetli değildir ve siyasi rant devşirmeye yöneliktir" dedi.

ŞİMŞEK: "OSB'MİZDEKİ 300 YENİ YATIRIMI ÖRTMEYE ÇALIŞMA HAMLELERİNİ ÜZÜLEREK TAKİP ETMEKTEYİZ"

Bu girişimlerin iyi niyetli olmadığını ve siyasi rant devşirmeye yönelik olduğunu dile getiren Şimşek, şöyle konuştu:
"OSB'mizdeki 300 yeni yatırımı örtmeye çalışma hamlelerini üzülerek takip etmekteyiz. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi 5 sanayi bölgesi ile Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi olup 1100 tesis, aktif olarak üretim yapmaktadır. Gaziantep sanayisi güven ortamının ve müteşebbis ruhunun olmasıyla yeni yatırımlar yapmaya ve büyümeye devam etmektedir. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nin 2018 yılı ağustos ayı elektrik tüketimi 330 milyon kwh/saat iken 2020 yılı ağustos ayında 453 milyon kwh/saat elektrik tüketimine ulaşmıştır. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde 2018 yılında 165 bin kişi istihdam edilirken 2020 yılında 210 bin kişi istihdam edilmektedir."

Gaziantep'ten 175 ülkeye 8 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirildiğini anlatan Şimşek, "Pandemi nedeniyle tüm dünya ülke ekonomilerinin küçüldüğü bir ortamda, Gaziantep firmalarının bünyesinde veya bağımsız olarak 300 sanayi tesisi kurulmuştur." ifadelerini kullandı.

 

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ


 

Sadece elektrik tüketimindeki yüzde 37'lik ve istihdamdaki 45 bin kişilik artışın Gaziantep sanayisinin hangi noktaya ulaştığının göstergesi olduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: "Bu tür algı operasyonları, içinde bulunduğumuz kritik süreçte kent ve ülke ekonomisine hasar oluşturma ve direncini kırmaya yönelik yapılmaktadır. Biz Gaziantep sanayisi olarak hiçbir algı operasyonundan etkilenmeden büyümeye, üretmeye ve ihracata devam edeceğiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bu yatırımlara ilişkin tüm bilgi ve belgeler bölgemizde mevcut olup, her şey resmi kayıtlarla sabittir. Hiçbir şekilde şüpheye yer bırakmayacak resmi kayıtlar ortada iken bu tür algı çalışmaları iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Söz konusu törenimizde 300 firma içerisinde telaffuz edilen ilk kez yatırım yapan firmalarla birlikte ilave yatırım yapan firmalar da bulunmaktadır. Medyada daha önce açılışı yapıldığı belirtilen Barem Ambalaj 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde ilave yatırım yapmış olup açılış listesinde yazılma nedeni yapılan yeni yatırımıdır. Yine medyada yer alan Çiltuğ firmasının 5. Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırımı bulunmamaktadır. Sehven yazılmıştır. Çağsan Ambalaj firması yeni yatırım yapmış olup, listede olması gereken isim Çağsan Ambalaj'dır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, Sayın Bakanımızın destekleriyle üretimimizi, büyümemizi ve ihracatımızı arttırmaya devam edeceğiz. 300 yeni sanayi tesisimizi ve inşaatı devam eden 50 fabrikamızı görmek isteyen tüm vatandaşlarımıza kapımız sonuna kadar açıktır."

YILDIRIM: "YATIRIMLAR BİTMEYECEK DEVAM EDECEK"

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, “Oda Başkanları olarak bizim işimiz, üyelerimizin önündeki taşları temizleyerek, yatırımın artırılmasıdır. Hükümet ile yatırımcı arasında köprü vazifesi görerek, şehrin gelişmesine katkı sağlamaktır. Biz bu kentte siyasetin dışında kalarak gelişimimizi tamamlamak istedik. Bu şehrin en güzel özelliği konu Gaziantep olduğunda tüm paydaşların bir araya gelmesidir. Bugüne kadar bunu başardık ve devam ettiriyoruz. 300 Fabrikanın açılışı yapılırken, bu fabrikalar içerisinde kapasite artırımı yapan fabrikalar da var iken, bunun gururunu yaşarken, böyle bir şey ile gündeme gelmek hepimizi yaraladı. Eğer bu listede art niyet olsaydı, hiç kimse bu şehirde 45 yıldır üretim yapan Çiltuğ’u bu listeye yazmaz, kimsenin bilmediği bir ismi yazardı. Bu şehirde  300 fabrika yapılıyor, savaş döneminde yatırımlar aldıysa, operasyonlar yapılırken 5. OSB’yi kuruyorsa, bizlerin bununla anılması gerekirdi. Biz dünkü toplantıda şehir için isteklerimizi sayın Cumhurbaşkanına ilettik. Tüm paydaşlarımız birlikte bu kent için yapılması gerekenleri istedik ve olumlu sonuçlar aldık. Bu kente yatırım ve yatırımcılar gelsin derken, küçük hatalar nedeniyle şehrin bu şekilde anılması bizleri üzdü.  Biz kendi içimizdeki huzur ortamını devam ettirerek, engel olmadan siyasetçiler siyasetini yapsın. Biz doğruyu yaparız. Hiç kimse bu kenti aşağılara çekmemeli. Daha güzel şeylerle anılmalıyız. Yatırımlar bitmeyecek devam edecek. Olumsuzlukla anılmaya devam edersek sıkıntı olacaktır. Bu şehirde işsizlik deniliyor ancak bu şehirde herkes işe girebiliyor. Tüm ilçelerde OSB’ye işçi geliyor. Çalışmak isteyene iş var. Biz siyasetin dışında bu şehrin gelişmesi ile ilgili olan kurumlarız. Bu dönemde yatırım yapılıyor, pandemi sürecinde çalışılıyor, tüm ihtiyaçlar karşılanıyor ise  ufak hatalarla önümüze engel konulmasın. Yatırım iklimi, huzur iklimi olduğu sürece bu şehir gelişecektir.”

ÜNVERDİ: "GAZİANTEP'İN BAŞARISI GÖLGELENMEYE ÇALIŞILIYOR"


GSO Başkanı Adnan Ünverdi, “Gaziantep başarısı gölgelenmeye çalışılıyor. Bir oda başkanı olarak, Antep sevdalısı olarak buna çok üzüldüm. Gerçekleri anlatarak bunlara izin vermeyeceğiz. Dünyanın hiçbir şehri bu kadar olumsuzluklar içerisinde iken, bu kadar  yatırımın yapıldığı, ekonomik krizin var olduğu, Pandeminin dünyayı titrettiği bir süreçte yatırım yapan bir şehiriz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kent bulamazsınız. O nedenle biz dünyanın en rekabetçi şehirleri arasında yer alıyoruz. Resmi kayıtlarda tüm bilgiler yer alıyor. 232 bin çalışan sayısına ulaştıysanız bunu kimse gölgeleyemez. Bu şehirde 300 tane yatırım nasıl yok? Bizim burada anlatmak istediğimiz ek yatırımlardır. Örneğin Adnan Ünverdi’nin 1. OSB’de yeri var, 5. OSB’de yer açtı. Yeni ya da ek yatırım değil midir?  5. OSB’de yapılan yeni ya da ek yatırım ile kentin istihdamı artmıştır. Bugün Gaziantep’in  İlk 1000 içerisinde toplamda 61 firması var. İlk 1000 İhracatçı içerisinde 70 firmamız var. Bir tane dahi devlet yatırımı yok, hepsi özel sektörün yatırımıdır. Bizim kendi gücümüz” dedi.

KİLECİ: "GAZİANTEP TÜRKİYE'NİN PARLAYAN BİR YILDIZIDIR"

GAİB Başkanı Fikret Kileci, “Gaziantep, Türkiye’nin parlayan bir yıldızıdır. Bugün 80 vilayet eksiye düşerken Gaziantep, tüm şartlara rağmen artıya geçmiştir. En iddialı olduğu pazarlarda her sene güç kaybetmesine rağmen böyle. Birçok pazarımız ile problemlerimiz var. Ancak Gaziantep’in kapasitesi yükseliyor. Verilerle bu durum sabit. Sanayi Odamızdan alınan kapasite raporları, işletme ruhsatları, elektrik tüketimi, inşaat ruhsatları, işçi sayısı gibi konuları alt alta koyduğunuzda tüm gerçekler ortaya çıkıyor. Bizler iş  insanlarıyız, işimize bakmak durumdayız. 40-50 yıldır Gaziantep kendi beşeri sermayesiyle her zaman söz sahibi oldu. Bunu da kimse engelleyemedi. Hiçbir resmi dayanağı olmadan söylenen sözlerle bir şehri yargılayamazsınız. Hiç kimsenin buna hakkı yoktur. Hatalı bir durum varsa bunu düzeltelim” dedi.

AKINCI: "BAZI KESİMLER BİZİM YOL ALMAMIZA İZİN VERMEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

GTB Başkanı Mehmet Akıncı, "Başkanların söylenecek her şeyi söyledi. OSB’nin sehven yapmış olduğu isim benzerliğinden dolayı sosyal medyada bazı paylaşımlar oldu. Bu da bizi derinden rahatsız etti. Bugün Gaziantep’te un ve bulgur sanayisinde ciddi bir yere gelmişiz. Dünya’nın en büyük makarna fabrikaları şehrimizde yer almakta. Bu 300 fabrika da olur 1300 fabrika da olur. Bunu bazı kesimler hasetliyorlar mı ne yapıyorlarsa bizim yol almamıza izin vermemeye çalışıyorlar. Bunu şiddetle kınıyoruz" diye konuştu. 

MEHMET İSKENDER KARACA