KANSER İLAÇLARI GAÜN’DE ÜRETİLECEK
Tarih:15.9.2020

KANSER İLAÇLARI GAÜN’DE ÜRETİLECEK

 Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, İpekyolu Kalkınma Ajansı desteğiyle Gaziantep Üniversitesi’nde 50 Milyon TL yatırım bedelli kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan Radyofarmasötik İlaçların Üretim Tesisinin temel atma töreninin çok yakında gerçekleştirileceğinin müjdesini verdi.

Türkiye’nin en başarılı üniversiteler, arasında bulunan Gaziantep Üniversitesi başarılarıyla göz dolduruyor. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, kanser ilaçları üreten tesisin yakında temelini atacaklarını söyledi.

YATIRIM BEDELİ 50 MİLYON

Rektör Gür, İpekyolu Kalkınma Ajansı desteğiyle Gaziantep Üniversitesi’nde 50 Milyon TL yatırım bedelli kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan Radyofarmasötik İlaçların Üretim Tesisinin temel atma töreninin çok yakında gerçekleştirileceğinin müjdesini verdi.

13 KRİTER BELİRLEDİ

İngiltere'de yüksek öğrenim konusunda yayın yapan Times Higher Education (THE) dergisinin, 2021 Dünya Üniversite sıralamaları sonuçlarını açıkladı. 93 ülkeden 1.500'den fazla üniversiteyi içeren Dünya Üniversite sıralamaları 2021 listesinde Türkiye'den 44 üniversite arasında Gaziantep Üniversitesi’de yer aldı. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, THE, 'Dünya Üniversite Sıralamaları'nı yaparken öğretim kurumunun öğretim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası bakış gibi dört alan üzerinden 13 performans göstergesini göz önünde bulundurulduğunu söyledi.

HEDEF İLK 1000’E GİRMEK

Gazetemize özel açıklamada bulunan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Üniversitemiz son 2 yıldır bu dünya sıralamasında yer alıyor. Daha önce 23 üniversite içerisindeydi bu yılda yeni eklenen üniversiteler ile birlikte 43 üniversite arasında yer aldı. Üniversitemiz sıralamada 1001+ dediğimiz yani 12. sırada diğer üniversitelerle beraber yer alıyor. Çünkü puan sıralaması olmadığı için 1001+ sırası içerisinde yer alıyor. Şu an yeni kayıtlarla birlikte üniversitemizde 50 bin civarında öğrencimiz var. Üniversitemizin bu yılki tercih sırlamasında da doluluk oranı yüzde 100 oldu. Üniversitemizin son 2 yıldır bu sıralamaya girmesi büyük başarı ancak bizim hedefimiz 2 yıl içerisinde ilk 1000’nin içerisine girerek daha iyi bir sıralamaya girmek istiyoruz. Gaziantep Üniversitesi büyük potansiyeli olan bir üniversite. Kaliteli öğretim üyeleri üniversitemize dahil oldukça yeni programlar açıldıkça daha fazla araştırma, geliştirme fırsatı tanınıyor ve öğretim üyeleri daha fazla imkan buluyorlar. Daha kaliteli hocalar üniversitemize geldiği için de endekslerde güzel çalışmaların neticesini almış oluyoruz. Kaliteli hocalarımızla birlikte bu işin meyvelerini topluyoruz. Şimdiye kadar mühendislik ve tıp alanında kaliteli ve iyi çalışmalar yapan üniversiteydik bununla birlikte şimdi artık sosyal bilimlerde de büyük bir başarı sağlıyoruz. Yabancı öğrenci açısından da özellikle ülke çeşitliliği açısından Türkiye’de 2. sıradayız. Üniversitemizde 107 ülkeden öğrencimiz var. Sayısal olarak baktığımızda da Suriye bölgesi de dahil edildiği zaman ilk 5 içerisindeyiz” dedi.

ÇETİN KARABIYIK