Cuma Camisi’nin yeri belli oldu
Tarih:14.8.2020

Gaziantep Valiliği’nin yerine yapılması düşünülen Cuma Cami projesinde değişiklik yapılmasının ardından caminin yapılacağı yeni yer belli oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen toplantıda caminin 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı Bölgesi’nde yapılacağı öğrenildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı 2. Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak Başkanlığından gerçekleştirildi. Toplantıda 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı Bölgesi’nde yapılması planlanan Medeniyet Şehri Projesi ve Cuma Camii Projesi gündeme geldi.

AĞAÇLARIN SEYREK OLDUĞU BÖLGEYE YAPILACAK

Toplam 43 maddenin görüşüldüğü toplantıda, 5.Zırhlı Tugay Bölgesi’nde yapılması planlanan Medeniyet Şehri Projesi ve Cuma Camii Projeleri gündeme geldi. Maddeye ilişkin söz alan CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi, 80 bin metrekarelik alana yapılması planlanan Cuma Camii Projesi’nin ağaçların seyrek olduğu bir bölgeye yapılması gerektiğini belirtti.

CAMİ KENTİN HER YERİNDEN GÖRÜNECEK

Gündem maddesini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “İlgili maddenin oy birliği ile kabul edilmesinden dolayı memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim. Gündemde oylamış olduğumuz madde, Demokrasi Meydanı alanına yapılacağı duyurulan Cuma Camii Projesi ile ilgili gündem maddesidir. Uzun süreden beri gündemde tutuyorduk. 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Gaziantep Valiliği ve Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde, kentin her yerinden görülebilecek, hem büyüklük hem de mimarisi anlamında Türkiye’ye örnek teşkil edebilecek güzel bir camii hayırseverimiz şehrimize kazandırmış olacak.”

Projeye ilişkin açıklamalarını sürdüren Toprak, “Demokrasi Meydanı alanına yapılmak istenen cami, sığmıyordu. Meclis üyelerimizin hassasiyetine bizler de sonuna kadar katılıyoruz. Çevreye duyarlı bir belediyeyiz. Bizlerde ağaçların en az kesilebileceği şekilde projenin oturtulacağını düşünüyoruz. Alan geniş belirlendi ancak camii projenin ortasında olacak” diye konuştu.

OĞUZELİ ORGANİZE BESİ BÖLGESİ’NDE İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

Gündemin 22.maddesinde Oğuzeli İlçesi Çaybaşı Mahallesi’nde uygulama ve nazım imar değişikliği gündeme geldi. Maddeye ilişkin açıklamalarda bulunan Toprak, “Oğuzeli Organize Besi Bölgesi’nde bulunan adakçıların ve saman satan esnafımızın taşınması için imar değişikliği yapıyoruz. Şehir merkezinde kaçak kesim yapan adakçılarla ilgili gerekli kontrolleri yapıyoruz. Daha hijyenik bir ortamda satış ve kesim yapmaları için yapıyoruz” dedi.CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi karara tepki göstererek, “Burada imar değişikliği yapılırken, ağaçlandırılacak alanların dönüştürülmesine karşı çıkıyoruz” dedi. İlgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.

MAHKEME KARARIYLA İPTAL EDİLDİ

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, 1/100 Binlik Planı gündeme taşıdılar. Meclis üyeleri, “1/100 Binlik Plan mahkeme kararıyla iptal edildi, planın 3 ay içerisinde meclis gündemine gelmesi gerekiyordu. Ancak halen plan meclis gündemine gelmedi” diye konuştu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Toprak, “1/100 Binlik Plan, mahkeme kararıyla iptal edildi. Geçen ay yeniden 1/100 binlik plan yapılması ile ilgili karar alındı. Kararın ardından yeni planlama kısa süre içerisinde meclis gündemine gelecek” diye konuştu.

 ÇETİN KARABIYIK