SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ
Tarih:13.8.2020

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

İlk 500’de 26 firma ile yer alan Gaziantep böylece Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında 61 firma ile yer aldı. Geçen yıl ilk 1000’de 57 firma ile listede yer alan Gaziantep’in dünyada yaşanan salgın ve krize rağmen çıtasını yükselterek bu yıl 61 firma ile yer alması kentte büyük memnuniyet yarattı.

ÜNVERDİ: “BAHANE DEĞİL ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE VE İHRACATA DEVAM EDİYORUZ”

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019 Araştırması’nda 2018 yılında 33 olan firma sayısının 35’e çıkmasının sevindirici olduğunu söyledi. Gaziantep’in her türlü koşulda bahane üretmeden çalışmaya, üretmeye ve ihracata devam ettiğine vurgu yapan Adnan Ünverdi, listeye girme başarısı gösteren firmaları kutlayarak, "Bize bu gururu yaşatan tüm sanayicilerimize, çalışanlarımıza ve emeği olan herkese teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı. Gaziantep’ten ikinci 500 listesinde yer alan sanayi kuruluşlarının toplam üretimden satışının 10 milyar 317 milyon TL olduğunu ifade eden Adnan Ünverdi, “İSO İlk 500’de Gaziantep’ten 26 firmamız yer almıştı. Bugün açıklanan İSO İkinci 500’deki 35 firma ile birlikte ilk 1000'de Gaziantep'ten toplam 61 firmamız yer aldı. İnşallah önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğimiz yeni ve katma değeri yüksek üretimlerle firma sayılarımızı daha da artıracağız. Bu noktada Gaziantep Sanayi Odası olarak yaptığımız projelerle firmalarımıza bugüne kadar nasıl destek olduysak bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz” dedi. Adnan Ünverdi, günümüzde dünyanın tek gündem maddesinin Covid-19 salgını olduğuna işaret ederek, “Yaşanılan büyük sıkıntılara rağmen kentimizin üretim, ihracat ve istihdam başarısı ile bugün açıklanan İSO ikinci 500 sonuçları bize büyük moral oldu. Emeği geçen bütün sanayicilerimizi canı gönülden kutluyorum. Biz üreten bir şehiriz ve bundan sonra da ülkemiz ve dünya için üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Açıklamasının son bölümünde Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin önemine vurgu yapan Adnan Ünverdi, sözlerini şöyle tamamladı: "Tüm dünyada olduğu gibi ülke olarak Covid-19 salgınına karşı  büyük bir mücadele yürütüyoruz. Bu mücadelede başarılı olabilmemiz de tüm kurallara titizlikle uyumaktan geçiyor. Hepimizin ailemize ve çevremize karşı sorumlulukları var. Başımıza gelmeden maske, mesafe, hijyen ve 14 kurala lütfen uyalım. Hiçbir şey yaşamımızdan daha değerli değil. Alınan önlemlere uyarak kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım. Kurallara uymayanları da lütfen uyaralım."

YILDIRIM: “HER ŞEYE RAĞMEN HER GEÇEN YIL YÜKSELİŞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu gururu bizlere yaşatan, şehrimizin ticari anlayışını, azmini ve üretkenliğini örnek kılan, ülke ekonomimize büyük katkı sağlayan tüm iş insanlarımızı ve ekip arkadaşlarını yürekten tebrik ediyorum.” dedi. Covid-19 salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerinin giderek azalacağını ve normalleşmeyle birlikte Gaziantep’in gelecek hedeflerine çok daha sıkı adımlarla ilerleyeceğini vurgulayan Yıldırım, “Şehrimizin yükselişi ve gelecek için verdiği parlak sinyaller gün geçtikçe daha da belirginleşecek. Tüm rakamlardan okuduğumuz bu.” dedi. Geçtiğimiz yıl açıklanan verilere göre ilk 1000 arasında 57 firmamızın yer aldığını hatırlatan Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti: “Çok şükür ki her şeye rağmen her geçen yıl yükselişimizi sürdürüyoruz. İhracatımızı artırıyor, Türkiye ortalamasının üzerine çıkıyoruz. Şehrimizin bu yükselişinde de en önemli pay sahipleri iftiharla bahsettiğimiz firmalarımız.  Geçtiğimiz yıl ilk 1000 arasında 57 firmamız vardı. Bu yıl bu sayıyı artırarak 61’e çıkarttık. İnancımız odur ki gelecek yıl da bu sayı artacak ve Türkiye ekonomisindeki önemimizi hızla artıracağız. Gaziantep Ticaret Odası olarak hedeflerimiz, hayallerimiz var. Şehrimizi ekonomik anlamda ülkemizin ilk 4 ilden biri yapmak istiyoruz. Yürüdüğümüz bu yolda da tüm imkânlarımızı iş insanlarımız için seferber ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz projeler ve ticari hayatta yaşanan sorunlara ürettiğimiz çözümlerle güçlü bir biçimde iş insanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

AKINCI: “TEMENNİMİZ GELECEK DÖNEMLERDE BU RAKAMIN ÇOK ÜST NOKTALARA TAŞINMASI”

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019 Araştırması” sonuçlarına göre Gaziantep’ten 35 firmanın listede yer aldığını ifade etti. 2019 yılının zor ekonomik şartlarına rağmen Gaziantepli sanayicilerin üretmeye ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ettiğini kaydeden Akıncı, “İSO’nun Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu araştırmasında şehrimizi 61 firmayla temsil etme başarısı gösteren Gaziantepli sanayicilerimizi ve çalışanlarını gönülden tebrik ediyorum” dedi. İSO’nun sanayi kuruluşlarının 2019 yılı verilerini baz alarak hazırladığı ikinci 500 listesini değerlendiren GTB Başkanı Akıncı, “İSO tarafından temmuz ayı içerisinde açıklanan ilk 500 araştırmasında 26 Gaziantepli firmamız listede yer almıştı. Bugün açıklanan ikinci 500 listesinde ise 35 firmamız listede kendine yer buldu. Böylece ilk bindeki toplam firma sayımız 61’e yükselmiş oldu. Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında Gaziantep’i 61 firma ile temsil eden sanayicilerimizin başarılarının devamını diliyorum. Gaziantep, üreten ve ürettiğine değer katan marka bir şehir. Temennimiz gelecek dönemlerde bu rakamın çok üst noktalara taşınması” diye konuştu. 2019 yılının küresel ticaretteki yavaşlama ve korumacılık anlayışından dolayı gümrük duvarlarının hızla yükseldiği zor bir sene olarak geride kaldığını anımsatan Akıncı, “Buna rağmen sanayicilerimiz bu zor koşullarda 2019 yılında  önemli bir performans sergileyerek Türkiye ekonomisinin yanında güçlü ve kararlı bir şekilde yer aldıklarını göstermiştir. Pandemi sürecinde tüm zorluklara rağmen üretime ve istihdama katkı sunmaya devam eden Gaziantep sanayisi, inşallah salgının tamamen sona ermesi ile birlikte katma değeri yüksek üretimlerle ülkemiz ekonomisi değer katmaya ve yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

KAPLAN: “LİSTEDE 12 HALI FİRMASININ OLMASI MEMNUNİYET VERİCİ”

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019 araştırmasında listeye giren firmaları tebrik etti. Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019 araştırmasında listeye giren 35 firmadan 12'sinin halı firması olduğuna dikkat çeken TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, "Bugün İstanbul Sanayi Odası’nın 2019 yılı İkinci 500 Büyük Firması içinde bulunan 35 Gaziantep Firmasını ve bu firmalar içindeki 12 halı firmamızı tebrik ederim" ifadelerini kullandı.

ÇELENK: “GAZİANTEP, ÜRETEN VE ÜRETMEYİ SEVEN BİR ŞEHİR”

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye'nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gaziantep, Üreten ve üretmeyi seven, ihracatını sürekli artıran bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Çelenk, "Gaziantepli Sanayicilerimiz, Ülkemiz ve Şehrimizin başarısı için gece gündüz demeden gayret göstermeye devam ediyor. Açıklanan ilk ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer alan Gaziantep firmaları içerisinde çok sayıda üyemizin yer alması da bizlere ayrıca gurur vermektedir. İSO ilk ve ikinci 500 listesine girerek şehrimizi başarıyla temsil eden firma sayısının önümüzdeki yıllarda katlanarak artması en büyük arzumuzdur. Bu aşamada sanayicisinden mühendisine, ustasından işçisine Gaziantep'i oluşturan herkese büyük sorumluluklar düşmektedir. Gaziantep iş dünyasının temsilcileri olarak bizler, Gaziantep sanayisinin bunu başarabilecek güce ve altyapıya sahip olduğuna inanıyor, bu doğrultuda elimizi taşın altına koymaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğimizi özellikle belirtmek istiyoruz. Bu vesileyle daha önce açıklanan İlk 500 Sanayi Kuruluşu listesinde yer alan sanayi kuruluşlarının yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

MEHMET İSKENDER KARACA