Altın fren tutmuyor
Tarih:7.8.2020

Altın fren tutmuyor     

Son bir haftada 445 liradan 500 liraya yükselen altın son günlerde dengesiz yükseliş yaşıyor. Altındaki bu hareketlilik hem kuyumcuları hem de vatandaşları tedirgin ederken, kuyumcular altının yarınını kestiremiyor. Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç, her gün rekor tazeleyen altının pandeminin artış göstermesi ve dünyadaki olumsuz gelişmelerin devam etmesi halinde yıl sonuna kadar 600 lirayı bulabileceği söyledi.

UZUN VADEDE 600-650 LİRAYI GÖRECEK

Altının gram fiyatının yıl sonuna kadar pandeminin artış göstermesi ve dünyadaki olumsuz gelişmelerin devam etmesi halinde 600 lira seviyelerine ulaşmasını beklediklerini vurgulayan Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç, “Buna paralel olarak Türkiye'de de aynı hareket ve ivmeyi görmekteyiz. İster istemez Türkiye'de de altın fiyatları yukarı doğru hareketlendi. Dün 475 lira olan gram altın fiyatı bugün 500 lira oldu. Gramda 25 lira artış gösterdi. Uzun vadede 600-650 lirayı görecek gibi altın. Yılbaşına da altın 550'in üzerinde 600 liraya yakın bir rakamda olması beklenmekte” ifadelerini kullandı. 

ŞU ANDA DÜŞME İHTİMALİ ÇOK ZAYIF

Özdinç, vatandaşların evlenirken aldığı altın miktarını azalttığını ifade ederek, "Altın sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada yükseliyor. Eskiden altın sadece Türkiye'deki krizlerden dolayı yükselirdi, şimdi tüm dünyada yükseliyor. Çok kısa bir dönemde çok kısa bir düşüş olabilir. Şu anda altının gramı 500 TL, çeyrek altında 834 TL.

KUYUMCULAR BU İŞTEN PARA KAZANMIYOR

Yatırımcı için bu yıl altın altını yılını yaşıyor ama kuyumcu ise vitrinindeki altını satamadığından dolayı zarar ediyor ve elindeki sermayesini yiyor. Şu anda vatandaşlar yatırım amaçlı çeyrek, yarım altın alıyor. Yatırım amaçlı altın alındığı zaman çeyrekte 2 lira, tüm de 5-6 lira gibi kuyumcu para kazanıyor. Evlenenler gelipte yüklü miktarda altın almıyor. Satış olmayınca kuyumcu dükkan kirası, işçi gideri, vergisi, sigortasını ödemekte zorlanıyor. Altın yükseldiği zaman kuyumcuların para kazandıklarını sanıyorlar ama yanlış. Kuyumcular bu işten para kazanmıyor satamadıkları için ellerindeki sermaye eriyor.”

UZUN VADEDE ALTINA YATIRIM YAPSINLAR

Yatırım aracı olarak altın tercih edenlere de seslenen Özdinç, "Halkımız uzun vadede altına yatırım yapsınlar lütfen. Bir de en önemli nokta anne ve babasının alışveriş yaptığı kuyumcuyu terk etmesinler. Onun için güvendikleri kuyumcularla devamlı alışveriş yapsınlar." diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK