TAHMAZOĞLU'NA YAMAÇTEPE DERT OLDU
Tarih:3.8.2020

VATANDAŞI DÜŞÜNEN YOK!

Şahinbey Belediyesi’ne tepki gösteren vatandaşlar ‘Belediye’nin görevi lüks konut yapmak değil, dar gelirli vatandaşlara konut yapmak. Onu da maliyetine satmak. Ama  yargı mensuplarının talebi olmadan yağcılık için yapılan bu konutlar şimdi ekonomisi iyi olan vatandaşa satılmaya çalışılıyor. Burada vatandaşı değil kendilerini düşünüyorlar.Çünkü bu bölgede de büyük imar rantları var’’ diye konuştular.

 Şahinbey Belediyesi  tarafından Yamaçtepe Mahallesi’nde imar rantı yüksek bir bölgede yargı mensuplarının talebi olmadan  yargı mensupları için  için yaptırılan konutlar, belediyenin elinde patladı. Belediye bu konutları satabilmek ve bölge rantını yükseltebilmek için bu konutları sahibinden.com' da satışa çıkardı.

SAHİBİNDEN.COM’DA SATIŞA ÇIKARDI

Şahinbey Belediyesi tarafından yargı mensupları için  yaptırılan 6 bloktan oluşan 150 adet 3+1 ve 2 adet 1+1 daireden oluşan lojmanlar,  yargı mensuplarının talebi olmadığı için geri çevrildi. Elinde patlayan bu daireleri satmak için değişik formüller üzerinde çalışan Şahinbey, sonunda burayı vatandaşa satmaya karar verdi. Sahibinden.com’a bu dairelerin satışı için ilan koyan belediyeye vatandaşlar tepki gösterdi.

 

DAR GELİRLİYE KONUT YAPIP MALİYETİNE SATSIN

Şahinbey Belediyesi’nin lüks değil, dar gelirli insanlar için ev yapması gerektiğini belirten vatandaşlar, "Şahinbey, belediyecilik dışında her şeyi yapıyor. Dar gelirli vatandaşları düşünüyorsa  onların ödeyebileceği şekilde konutlar yapsın. Ve maliyetine vatandaşa versin. Ama nerede öyle belediye. Belediyenin bütün imkanlarını kullanıyor. Çok ucuza daire yapıyor ama  sanki inşaat firmasıymış gibi daire satıyor. 70-80 bin liraya mal ettiği iş yeri ve daireleri  iki misline satıyor. Sonrada sosyal belediyecilikten bahsediyor.Bizce bu sosyal değil rantsal belediyecilik" şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

 

ŞİMDİLİK BURADA OTURMAK CESARET İSTER

Sahibinden.com’da satışa çıkan daireler hakkında konuşan vatandaşlar, "Sahibinden değil, Tahmazoğlu.com’dan. Burada yapılan daireleri gidip bir çevresine bakın çevresinde hiçbir yerleşim yok. Burada oturmak şimdilik cesaret işi. Dar gelirli vatandaş zaten oturamaz, Otomobili olması gerekir. Burada dolmuş, otobüs yok, bakkal, kasap, fırın, market yok, güvenlik yok. Yeterli alt yapı yok.Burayı dar gelirli değil ancak parası olan alır. O da  burada oturabilmek için bir süre beklemesi gerekir" dediler.

 

İMAR ÖNCESİ VE SONRASI KİMLER ARSA ALDI

Yamaçtepe Mahallesi’nin imara açılmazdan önce ve açıldıktan sonra kimlerin o bölgeden arsa alarak rant sağladığı kentte merak konusu oldu. Buralardan kimlerin veya kimler adına arsa aldığının ve ortaya çıkarılıp kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, "Bu kentte bu ilçede zengin olmak çok kolay yeter ki bir dayın olsun. Sana imara açılacak bölgeler için tiyo versin. Sende git buradan köylünün elinden ucuza arazi al. Sonra imara açılsın zengin ol.Buradaki en önemli nokta ise başkana yakın olmak" şeklinde konuştular.

 HABER MERKEZİ