Kurbanlık hayvan sayısı yeterli
Tarih:29.7.2020

KURBANLIK HAYVAN SAYISINDA HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞANMAZ

 

Gaziantep'te küçükbaş ve büyükbaş kurban sayısının yeterli miktarda olduğunu belirten Türkman, “Gaziantep hayvan hareket merkezi olduğundan dolayı hem kurbanlık hem de kesimlik hayvanlar çevre illerden geliyor. Hem Sinan Bölgesi’ndeki ahırlarımızda hem de üyelerimizle ve üreticilerimizdeki hayvan sayısı Gaziantep'teki kurban ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak kadar var. Allah’ın izniyle kurbanlık hayvan sayısında herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.” dedi.

 

KURBANLIK FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE 4 TL ARTTI

 

Kurbanlık fiyatları belirlenirken tüketicinin azalan alım gücünü ve pandemi salgınını da göz önünde bulundurduklarını ifade eden Türkman, geçen seneye oranla kurbanlık fiyatlarında 4 TL’lik bir artışın olduğunu belirterek, “Buna göre Hallik (ivesi) erkek koyun kilogram fiyatı 27 TL, diğer ırklardan olan erkek koyun fiyatları 26 TL, erkek çebiş (keçi) kilogram fiyatı 25 TL, dananın kilogram fiyatı 23 TL ve düve kilogram fiyatının ise 22.5 TL olmasına karar verilmiştir.” diye konuştu.

 

KÜPE NUMARALARINI KONTROL ETSİNLER

 

Kurbanlık alacak olan vatandaşlara uyarılarda bulunan Türkman, “Kurbanlık alacakların kurbanlık hayvanların kulaklarında bulunan küpe numaralarını ‘https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr’ adresine yazarak hayvanın kime ait olduğunu, nereden geldiğini, türünü, ırkını, yaşını ve yapılan aşıları detaylı olarak görebilirler. Kurbanlık alacakların bizzat gidip kurbanlıklarını görerek almalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

BELİRLENEN FİYATLAR ÇOK DÜŞÜK

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl vekalet yoluyla belirlenen kurban kesim bedeli ile ilgili de bir değerlendirme yapan Türkman, belirlenen fiyatların çok düşük olduğunu ifade ederek, “Diyanet ve Kızılay gibi benzeri kurumların vekalet yolu ile yurt içinde kesmeleri gereken kurbanlıkları yurt içinde temin edip kesmelerini bekliyoruz. Bu ülkede toplamış oldukları kurban paraları ile yurtdışından kesim yaparak etlerini Türkiye’ye getirmelerini doğru bulmuyoruz. Bu kurumlarımızın kendi üreticilerimize destek olmasını bekliyoruz.” dedi.

 

GAZİANTEP’TE KURBAN PAZARLARINDA SATIŞLAR DÜŞMEDİ

 

Gaziantep’te kurban pazarlarında, yeni tip koronavirüs nedeniyle yoğunluk, önceki yıllara göre az olsa da hayvanların büyük bölümü satıldı. Koronavirüs salgınına rağmen kurbanlıkları yerinde görüp almaktan vazgeçmedik. Bayramın yaklaşmasıyla pazarlardaki hareketlilik arttı. Maske, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat eden vatandaşlar, pazarın yolunu tuttu. Üretici ilgiden memnun. Gaziantep’te kurbanlık pazarında fiyatlar, büyükbaşta kilosu 22,5 lira, küçükbaşta kilosu 26 ile 27 lira arasında değişiyor.

 

FİYATLARLARDAN MEMNUNUZ

 

Alıcı Hasan Açık ise, "Bu sene kurbanlık fiyatları geçen seneye göre çok uygun. Geçen sene 23.5 liraya aldık bu sene de 25 ile 26 lira arasında değişiyor. Fiyatlar normal. Piyasada hayvan çok. Sosyal mesafemizi koruyarak pazarlığımızı yaptık. Tokalaşmadık. Maskemizi taktık. Kurbanlığımızı aldık."

 

FİYATLAR GEÇEN SENEYE GÖRE ÇOK İYİ

 

Alıcı Ali Bozkurt: "Fiyatlar hayvan pazarlarında geçen seneye göre çok iyi. Pazarda pandemi kurallarına da uyum sağlanıyor. Bu da çok güzel bir şey. Kilosu 25 liradan bu yıl kurbanlığımızı aldık."

 

ALICI FİYATLARDAN BİZ DE SATIŞTAN MEMNUNUZ

 

Satıcı Vakkas Özdemir, "Adıyaman'ın Besni ilçesinden kurbanlık satmak için geldim. 26 ile 27 lira arasında satıyoruz. Alıcı fiyatlardan biz de satışlardan memnunuz. Satışlarımız geçen seneye göre çok çok iyi. Bu yıl hayvanımız bol. Bu yıl hayvan sayısı fazla değil. Vatandaşlarımız son dakikalara kalmasınlar. Biz şu ana kadar hayvanlarımızın yüzde 70'ini sattık. Pandemi bu sene bizlere yaradı."

 

SATIŞLARIMIZ GAYET GÜZEL GİDİYOR

 

Satıcı İdris Orhan, "Satışlarımız gayet güzel gidiyor. Saman fiyatları arttı. Buna bağlı olarak kurbanlık fiyatları da arttı. Geçen seneye göre fiyatlar 2 lira arttı. Geçen sene 24 liraya satılıyordu bu yıl 26 liraya satıyoruz. Hem alıcı hem de satıcı memnun. Pandemi süreci olduğu için pazarda çok fazla bir hareketlilik yok. Normalde bugün pazar kalabalık olması lazım ama pek fazla kimseyi göremiyoruz."

 

BIÇAKÇILARDA YOĞUN MESAİ

 

Gaziantep’te, Kurban Bayramı'na bir gün kala bıçak ustaları, çarklarını döndürerek hummalı bir çalışma yürütüyor. Vatandaşlar da kurban kesiminde kullanacakları bıçaklarını keskinleştirmek ya da bakımını yaptırmak için işin uzmanı bıçakçılara gidiyor. Kentte bıçak üretimi ve bileyicilik yapan esnaf, Kurban Bayramı öncesinde yoğun mesai yapıyor.

 

Kurban Bayramı'na bir gün kala kentteki bıçakçılarda hareketlilik yaşanıyor. Kurban kesecek vatandaşlar, bıçakları hazırlama telaşına düştü. Yeni bıçak alanların yanı sıra kimi vatandaşlar da eski bıçaklarını keskinleterek bayrama hazırlanıyor. Kentte bıçak bileme esnafı, bayrama bir gün kala kurban bıçağı taleplerini karşılamak için yoğun bir mesai harcıyor. Kurban Bayramı için üretilen yeni bıçakların tezgâhlardaki yerini aldığı dükkânlarda birçok vatandaş da getirdikleri bıçakları keskinleştiriyor.

 

ÇETİN KARABIYIK