Türkiye’nin sarımsağı Araban’dan
Tarih:22.5.2020

Araban ilçesinde 16 yıldan bu yana üretimi yapılan ve ekim alanı her geçen yıl artan sarımsak, bölgenin ‘Yeşil Altın’ı olarak adlandırılan Antep Fıstığı’nın ardından ‘Beyaz Altın’ olarak nitelendiriliyor. Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan,  ilçede 22 bin dekar alanda 25 bin ton sarımsak olduğunu söyledi.

KARAYILAN: “HER TÜRLÜ ÖNLEMLERİ ALDIK”

Ülkenin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyen Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan,  “Her sıkıntıda bir bereket vardır. Gaziantep deyince hep bereket hep bereket diyoruz. Yeşil altınımız olduğu gibi şu anda da beyaz altınımız var. Yeşil altınımız olan fıstığımızla ne kadar gurur duyuyorsak beyaz altınımız olan sarımsağımızla bir o kadar gurur duyuyoruz. Her 4 evden bir tanesinde Araban sarımsağımız var. Kovid-19 salgının olduğu dönemde de Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin himayelerinde Valimiz Davut Gül’ün liderliğinde her türlü önlemlerimizi aldık.

İŞÇİLERİMİZİN HİÇBİRİSİNDE KORONAVİRÜS VAKASI YOK  

Gaziantep’te 10 bine yakın mevsimlik tarım işçimiz var. Bu işçilerimizin hiçbirinde şu anda koronavirüs ile ilgili bir vaka söz konusu değil. Bu bizim için çok büyük bir nimet. Değişik illerden mevsimlik tarım işçilerimiz gelmiş olmasına ve burada kaynaşmış olmalarına rağmen hiçbir şekilde salgınla ilgili bir durum söz konusu değil. Ayrıca bulundukları yerlerde 14 gün karantina süreci uyguluyoruz. Yani kentimize gelen mevsimlik tarım işçi kardeşlerimizin hiçbirisini şehirlere ya da köylere göndermiyoruz. Bizde kendilerine Gaziantep İl Tarım Müdürlüğü olarak yardımcı oluyoruz ve ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz.

İŞÇİLERE BAKLAVA İKRAMINDA BULUNDU

Tatlı yiyip tatlı konuşacağız diyen Karayılan, beyaz altını toplayan mevsimlik işçilere baklava ikram ederek bayramlarını kutladı.

ALTUN: “SARIMSAKLARIMIZ BU YIL KALİTELİ”

Sarımsakların bu yıl kalite olduğunu söyleyen Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun da, yaklaşık 15 bin dönüm tarlada sarımsak ekili olduğunu ve dönümünde 1 ile 1,5 ton arasında sarımsak aldıklarını ifade etti.  

MEHMET İSKENDER KARACA