Gaziantep elini uzattı
Tarih:1.4.2020

Gaziantep elini uzattı

Bir günde 6 Milyon TL bağış !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" diyerek başlattığı Milli Dayanışma Kampanyasına Gaziantep’ten toplumun her kesiminden destek yağdı. Vali Davut Gül, bir gün içerisinde kampanyaya Gaziantep’ten 5 Milyon lira yardım yapıldığını açıkladı. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) yönetimi de kampanyaya 1 Milyon lira destek vereceklerini duyurdu.

VALİLİK O İDDİALARI YALANLADI

Gaziantep Valiliği SYDV bünyesinde başlatılan “Gönül Seferberliği Yardımlaşma ve Dayanışma Kampanyası” hakkında bazı sosyal medya platformlarında çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Gönül Seferberliği Kampanyası 22 Mart 2020 Tarihinde Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile ilimizdeki bütün belediyeler, odalar, borsalar ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfının destekleri ile başlatılmıştır. Gaziantep Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın kullanılma sebebi 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanuni ile 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun ilgili maddelerine uygun olmasıdır. Yardım kampanyasının yapılma amacı belediyelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının STK’ların ve hayırseverlerin münferit olarak verdikleri yardımların mükerrerliğe sebep oluşturmasını engellemektir. Gerek salgın hastalık dolayısıyla gerekse de mübarek üç ayların başlamasıyla hayırseverlerin, yardımlaşma duyguların üst seviyede olduğu bu dönemde, şehrin kaynaklarının tek elde toplanması, ihtiyaç sahiplerine adaletli bir şekilde ve kendilerini rencide etmeden dağıtılması planlanmıştır.

GAZİANTEP GIDA ÜRETİMİNİN GÜÇLÜ OLDUĞU ŞEHİRLERDEN BİRİDİR

Gaziantep, gıda üretiminin güçlü olduğu şehirlerden bir tanesidir; bundan dolayı yukarıda bahsettiğimiz proje ortaklarının telkinleri, tanıtımları ve destekleri ile hayırsever işadamları imal ettikleri ürünlerden valiliğimize ayni olarak bağışlamaktadırlar. Ayrıca; buna ilave olarak SYDV tarafından Tarım Kredi Kooperatifinden satın alınan 200 TL tutarındaki gıda kolileri İçişleri Bakanlığınca illerde kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

HESABA 5 MİLYON YATIRILDI

Nakdi olarak aldığımız bağışlar Sayın Cumhurbaşkanımızın “Biz Bize Yeteriz Türkiye” sloganı ile başlatılan Milli Birlik ve Dayanışma kampanyasından sonra sonlandırılmış olup, bu bağışlar Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın Ankara merkezli ilgili hesaplarına yönlendirilmektedir. Proje ortaklarımız ile 31 Mart 2020 tarihinde yapılan toplantıda alınan kararla harekete geçilerek bir gün içerisinde yaklaşık 5 Milyon lira ilgili hesaba yatırtılmıştır.

NAKDİ BAĞIŞ YAPMAK İSTEYENLER MİLLİ BİRLİK KAMPANYASINA YÖNLENDİRİLMEKTEDİR

Bundan sonraki süreçte fabrikaların kendi ürettikleri ve hayırseverlerin ayni bağışları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca kabule devam edilecek olup, nakdi bağış yapmak isteyenler ve kişisel bağışlarımız Milli Birlik kampanyasına yönlendirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.

OSB'DEN REKOR BAĞIŞ

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) yönetimi "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasına 1 milyon lira destek verecek. GAOSB Başkanı Cengiz Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" Milli Dayanışma Kampanyası'na GAOSB olarak 1 milyon lira destek sağlayacaklarını açıkladı.

ŞİMŞEK: “GÜN BİRLİK İÇİNDE HAREKET ETME GÜNÜDÜR”

Gaziantep OSB olarak bu kampanyaya destek vermekten büyük onur ve gurur duyduklarını belirten Şimşek, "Elimizden geldiği kadar destek olmaya çalıştık. Gün birlik ve beraberlik içinde hareket etme günüdür. Bir ve beraber olarak bu badireyi de atlatacağımıza yürekten inanıyorum" dedi.

Sanayiciyi rahatlatan erteleme

Koronavirüs salgını sanayi ve ticaret hayatını olumsuz yönde etkilerken Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, yaşanan sıkıntılı süreçte sanayicilere destek olmak amacıyla, mart ayına ait elektrik, su ve doğal gaz faturalarının bir ay süreyle ertelendiğini açıkladı.

ŞİMŞEK: “VADE FARKI OLMAYACAK”

Koronavirüs salgınının hayatın her alanını olumsuz şekilde etkilediğine dikkat çeken Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek,"Dünyada ve ülkemizde yaşanan Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik olarak siz sanayicilerimize olan etkilerini hafifletmek ve süreci daha kolay atlatabilmek için Müteşebbis Heyetimiz tarafından alınan karar neticesinde, talep etmeniz halinde Mart-2020 Dönemine ait olan elektrik, doğal gaz ve su faturaları vade farkı olmaksızın bir sonraki döneme kadar ertelenecektir.

İŞTE ERTELENEN TARİHLER

Bu kapsamda fatura ertelenmesini talep etmeniz durumunda Mart dönemi; elektrik faturaları için 10.04.2020 olan son ödeme tarihi 05.05.2020, doğal gaz faturaları için 15.04.2020 olan son ödeme tarihi 08.05.2020, su faturaları için 15.04.2020 olan son ödeme tarihi 15.05.2020 tarihine kadar ertelenecektir” dedi.

 ÇETİN KARABIYIK