Geleceğe yön verecekler
Tarih:27.2.2020

Turkcell Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı.

Erkan, Gaziantep’le beraber toplamda 33 ilde 45 "Zeka Gücü Sınıfı" açtıklarını, buradaki öğrencilerin katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 266 farklı ödül kazandığını aktardı.
 

TEKNOLOJİ ÜRETEN NESİLLER YETİŞTİRECEĞİZ

 

Kurumsal sosyal sorumluk alanında 4 konuya odaklandıklarını ifade eden Erkan, şunları kaydetti: "Biri, çocukların, gençlerin teknoloji kullanarak eğitimlerini geliştirmesi. Diğeri engelli kardeşlerimizin engellerini ortadan kaldırmak. Bu kapsamda, otizmliler için 'İçimdeki Hazine,' duyma engelliler için 'işaret dili' uygulaması, diğer engelli kardeşlerimiz için 'Merhaba Umut' projesini geliştirdik. Diğer odak noktamız kadınlar için 'Geleceği Yazan Kadınlar' projesini yaptık. Onlara kod yazmayı öğretiyoruz. Her yıl 1500 kadın bu projeye katılıyor. Mültecileri sisteme dahil etmek adına da birçok çalışma yapıyoruz. Bu konuda Birleşmiş Milletler'den ödül alma fırsatımız oldu. Zeka Gücü programı kapsamında da 33 ilde 45 Zeka Gücü Sınıfı ile geleceğin teknoloji üreten nesillerini yetiştirmeye devam edeceğiz."
 

50 BİN ÖĞRENCİYE ERİŞTİK

 

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen Zeka Gücü Projesi'yle Türkiye’nin özel öğrencilerini teknolojiyle tanıştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Erkan, çocukların yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik eğitim ve projelerle kendilerini geliştirdiklerine dikkati çekti.Bugüne kadar bu sınıflarda 20 bin maker kit dağıttıklarını aktaran Erkan, "5 bini yüz yüze eğitimlerle olmak üzere toplam 50 bin öğrenciye eriştik. Proje sayesinde çocuklarımızın, Türkiye’yi her alanda daha iyi noktalara taşıyacağına inanıyorum. Program kapsamında görme engelliler için özel olarak hazırlanan robotik kodlama setleri, tüm Türkiye genelindeki engelsiz eğitim sınıflarında kullanılmaya başlanacak. Yıl sonuna kadar setlerle bine yakın öğrenci kodlama eğitimi alacak." diye konuştu.Erkan, konuşması sırasında BiP’in görüntülü grup görüşme özelliğini kullanarak İstanbul, Ankara, Artvin, Kayseri ve Ordu’daki Zeka Gücü sınıflarına eş zamanlı olarak bağlandı.

 

KOÇ: “İLİM NEREDEYSE BİZ ORADAYIZ”

 

TurkcellYönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç, “Turkcell hayatın her alanında daha faal olabilmeleri için engellilere tüm imkanlarını seferber ediyor. Engelli evlatlarını yetiştirmek için canla başla çalışan anne ve babaları tebrik ediyorum, onlara yardımcı olmak Turkcell için bir vazife niteliğindedir. Biz ilim nerede ise oradan olan bir medeniyetin mensubuyuz. Bugün de Gaziantep’ten alıyoruz. Geleceğe yön verecek kocaman zihinlerin, büyük beyinlerinin burada yetişeceğine inanıyorum” dedi.

 

GÜL: “YENİ AZİZ SANCARLAR YETİŞTİRECEĞİZ”


Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Nezir Gül de Turkcell'in eğitime yaptığı katkılara değindi. Bu tür çalışmaların gelecek dönemde de artmasını dileyen Gül, "Yeni Farabiler, Fuat Sezginler, Aziz Sancarlar yetiştirmek için cevherleri ortaya çıkarmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

 

GÜL: “BİLSEM ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ”

Gaziantep Valisi Davut Gül ise Türkiye ve dünyanın değiştiğini, BİLSEM gibi eğitim merkezlerinin çocukların yeteneklerini erkenden belirleyip, onları doğru yönlendirmek için çok önemli olduğunu vurguladı. Gül şunları kaydetti: “Türkiye değişiyor, dünya değişiyor. BİLSEM’ler gibi eğitim merkezleri, çocukların yeteneklerini erken belirleyip onları doğru yönlendirmek için çok önemli. Bu bilim merkezini hayırseverimiz Kara ailesi yaptı. Buna benzer Gaziantep'te 300'e yakın irili ufaklı okulu Gaziantepli hayırseverlerimiz yaptırdılar. Turkcell’in de büyük katkıları var. Ben aynı zamanda 23 yıllık müşterisiyim ve Turkcell’in hem bireysel hizmet anlamında hem de sosyal sorumluluk alanında yaptıkları bana gurur veriyor. Milletin değerleriyle uygun biçimde, ihtiyaç duyulan her noktada bulunmaları mutluluk verici” dedi.

ŞAHİN: “YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de 15 yıl önce engelliler için eğitim ve istihdam konusunda büyük çalışmalar başlattıklarını anımsatarak, o günlerde de en büyük paydaşlarının Turkcell olduğunu belirtti.Dünya değişirken başta akıllı şehirler olmak üzere pek çok konuda çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Şahin, "Tarih boyunca bilimi kim ürettiyse sözü de o söylüyor. Bugün de Silikon Vadilerini kim kurarsa güç ondadır. Yapacak çok işimiz var, aşkla çalışan yorulmaz." dedi.

Konuşmaların ardından heyet  Zeka Gücü Sınıfı'nı gezerek, öğrencilerden çalışmaları hakkında bilgi aldı. Program için özel olarak hazırlanan Braille alfabesi ile etiketlenmiş robotik kodlama setleri de ilk grup engelsiz eğitim öğrencisine dağıtıldı. 

MEHMET İSKENDER KARACA