Corona yok, paniği var!
Tarih:25.2.2020
TEST YAPTIRMAK İSTEYENLER ARTTI
 
Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Doç. Dr. Vuslat Boşnak Corona Virüsü hakkında konuştu. Doç. Dr. Vuslat Boşnak, “Ülkemizin etrafındaki komşu ülkeler bu virüsten etkilenmeye başladı. O yüzden ülkemizde bundan etkilenecek diyerek herkeste bir panik havası oluştu. Bizim hastanemize yansıyan bir vaka olmadı. Normal bir soğuk algınlığı vakasıyla gelen hastalar Corona Virüs testi yaptırmak istiyor. Hastane olarak Corona Virüse karşı koruyucu gerekli ekipmanların siparişlerini verdik. Bununla ilgili bir hazırlık yapıyoruz” dedi. 
 
CORONANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?
 
Doç. Dr. Boşnak, şöyle devam etti: “Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, kuru öksürük, halsizlik ve dispnedir. Daha ciddi vakalarda özellikle yaşlılarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalığı olanlar, kronik akciğer hastalığı bulunanlarda; pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir. Yeni Coronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin çoğunda altta yatan hastalıkların varlığı bildirilmektedir. Asemptomatik kişiler solunum yolunda virus taşıyabilir. Bu virüsün insandan insana da bulaştığı düşünülmektedir.
 
EL HİJYENİ ÇOK ÖNEMLİ 
 
Hem Coronavirüs gibi viral infeksiyonlar hem de diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmada el hijyeninin sağlanması son derece önemlidir. Eller her zaman temiz tutulmalıdır. Ellerin tüm yüzeyleri su ve sabunla yıkanmalıdır. El hijyeninde alkol bazlı el antiseptiklerinden de faydalanmak mümkündür.
 
ÖKSÜRÜRKEN AĞZINIZI KAPATIN
 
Öksürürken ya da aksırırken ağız ve burun elle değil tek kullanımlık bir kağıt mendille kapatılmalıdır. Mendil bulunamıyorsa, kolun iç tarafı ile ağız ve burun kapatılarak çıkacak damlacıkların havaya yayılması ve başkalarına hastalık bulaşması engellenebilir.
 
MASKE KULLANIMI ÖNEMLİ 
 
Maske kullanımı, solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanması bu hastalığın başkalarına bulaşma olasılığını azaltır. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak, düzenli uyku hastalıklardan korunmak için alınacak önlemlerdendir.
 
HANGİ DURUMLARDA HASTANEYE BAŞVURULMALI?
 
Yeni Coronavirüs infeksiyonunun bulunduğu bölgeden gelenler; ateş, kuru öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Başkalarına bulaşmasını engellemek için sağlık kuruluşuna ulaşana kadar ağız ve burun mutlaka bir maskeyle kapatılmalı, eller her zaman temiz tutulmalıdır.
2019-nCoV hastalığı tanımlandıktan sonra bulunduğu bölgeyle sınırlı kalmamış ve vaka sayısı giderek artarak kıtalar arası bildirimler olmuştur. Çin’e gidecek kişilerin ve sağlık çalışanlarının dikkatli olması, gerekli önlemleri alması, yolculuk dönüşü 14 gün içinde hastalananların doktora başvurması ve seyahat öykülerini bildirmesi ile birlikte hastalara multidisipliner yaklaşım önemlidir.
DEMİRCİ: “MASKE KARABORSA OLDU”
Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, maske sıkıntısına dikkat çekti. Demirci, şunları söyledi: “Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan corona virüsü nedeniyle tüm dünyada maske satışları arttı. Şu an depolarda olmadığı için Gaziantep’teki eczanelerde de maske bulunmuyor. Ama her gün tedarikçilerle konuşuyoruz. Bu maske sorununun en kısa zamanda çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Maske karaborsaya düştü. Maske soranların sayısı her geçen gün artıyor. Tanesini 40 kuruşa sattığımız maskenin fiyatı şu anda 10 kat arttı. Bu fiyat önümüzdeki günlerde daha da artacağını düşünüyoruz.  Türkiye’de şu anda bir corona virüsü salgını yok ama gene de tedbirli olmak lazım.”
 
ÇETİN KARABIYIK