Eğitimde OSB modeli!
Tarih:13.2.2020

OSB 101 HEKTAR DAHA BÜYÜYECEK

 

Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin 101 hektarlık genişleme alanının planlama çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, 43 milyon 250 bin metrekare alana sahip olan OSB'nin, 101 hektarlık genişleme alanında yeşil alan, sosyal donatı alanları, rekreasyon alanları, eğitim kampüsü, Meslek Yüksek Okulu, Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesinin yer alacağını söyledi.
 

EĞİTİM KAMPÜSÜ KURULACAK
 

Yeni genişleme alanında bir de eğitim kampüsü kurulmasının planlandığını ifade eden Şimşek, OSB olarak eğitime büyük önem verdiklerini kaydetti.

Şimşek, proje çalışmaları devam eden 101 hektarlık alanı büyük ölçüde eğitim kurumları için tahsis edeceklerini belirterek, Türkiye'de işsizlikten çok yetişmiş, kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını belirtti.

 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK EĞİTİM MODELİ

Şimşek, “Bugün dünyanın en müreffeh ülkelerine baktığımızda hepsinin eğitim sorununu çözdüğünü görüyoruz. Diğer taraftan eğitim sorununu çözmeyen hiçbir ülkenin dünyada söz sahibi olamadığını da görüyoruz. Bu nedenle herkesin eğitime katkı sunması gerekiyor. Organize Sanayi Bölgemiz içerisinde yer alan Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu ve Özel Gaziantep OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, bugün Türkiye'ye örnek olacak bir eğitim modeli ile hizmet veriyor. Çünkü bu okullarda eğitim gören gençlerimiz, teorik derslerinin yanında OSB'deki fabrikalarda uygulamalı eğitim yaparak teori ve pratiği birleştiriyorlar. Böylece mezun olduklarında kalifiye eleman olarak işe başlıyorlar.” dedi.

 

EKONOMİK KALKINMAYA İVME KATACAK


10 bölümden oluşan ve 2013-2014 eğitim öğretim yılında açılan okulda bu güne kadar 900 öğrencinin mezun olduğunu anımsatan Şimşek, “Bu eğitim modelini daha da genişletmek istiyoruz.  Sanayiciler ve iş dünyası olarak, donanımlı, iyi yetişmiş, kalifiye elemana ihtiyacımız var. OSB içerisinde açılacak olan eğitim kurumları iş dünyasının yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayarak, ekonomik kalkınmamıza yeni bir ivme katacak.” ifadelerini kullandı.

 

ENERJİ TÜKETİMİ ARTIYOR
 

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin aynı zamanda Türkiye'nin en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olduğuna da dikkat çeken Başkan Şimşek, "Organize Sanayi Bölgemizde, yatırım ve üretim sürekli artıyor. Geçtiğimiz Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre tüketilen enerji miktarımız yüzde 14,5 artış gösterdi. Bu üretimin de aynı oranda artışı demektir. 5. Organize Sanayi Bölgemizin altyapısının tamamlanmasında önemli aşama kaydedildi. 40 Civarında fabrikamızın inşaatı devam ediyor. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesindeki sanayi tesislerinde yaklaşık 140 bin kişi istihdam ediliyor. Hedefimiz bu rakamı 200 bine çıkarmaktır." diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ