Şeffaflık nerede kaldı?
Tarih:12.2.2020

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

 

Türkiye'nin gündeminde olan bir konuda yapılan ihaleye basın mensuplarının alınmaması kafaları karıştırdı. Ayrıca, ihalenin hemen ardından belediyenin internet sitesindeki ihale ilanı kaldırıldı. Sadece ahşap iskele ihalesinin kaldırılmasına bir anlam verilemedi.

 

NEYİ GİZLİYORLAR?

 

CHP Şahinbey İlçe Başkanı Zeki Gürsel, belediyenin bu ihale konusundaki tutumunu eleştirirken, "Tüm ihaleler basına açık yapılırken, bu ihale kapalı yapılıyor. İhalenin hemen ardından ihale ilanı siteden çıkarılıyor. Ne yapıyorlar, neyi gizlemeye çalışıyorlar anlamıyoruz" diyerek tepkisini gösterdi.

 

İKİNCİ KEZ İHALEYE ÇIKILDI

 

Dün Şahinbey Belediyesi'nde Akkent Cami inşaatında bulunan ahşap iskelenin satışı için ikinci kez ihaleye çıkıldı. Belediye binasında düzenlenen ve muhammen bedeli 210 bin TL olan ihaleye hiçbir gerekçe gösterilmeden basın mensupları alınmadı.

İHALE DÖKÜMANINI İNTERNET SİTESİNDEN KALDIRDILAR

Öte yandan Şahinbey Belediyesi’nin internet sitesinde yayımladığı ihale ilanları arasında ahşap kalıp iskelenin satış ihalesi, ihalenin yapıldığı gün hemen internet sitesinden kaldırılması akıllarda soru işareti bıraktı. Sitede aynı gün yapılan boya seti mal alım işi ihale metni ile 11 Şubat tarihli Malatya ve Şanlıurfa gezi organizasyonu hizmet alım işi ihale metinleri dururken ahşap kalıp iskelenin satış ihalesinin metninin kaldırılması acaba bu ihale neler oluyor sorusunu akıllara getirdi.

GÜRSEL: NEYİ SAKLIYORLAR?

CHP Şahinbey İlçe Başkanı Zeki Gürsel, “Şahinbey’de çöken inşaatın iskelesini ihaleye çıkarıyorlar ve bunu da basına kapalı bir şekilde yapıyorlar. Bu ihalenin kamuya, medyaya açık bir şekilde yapılması gerekiyordu. Gizli yapılmasını şiddetle kınıyorum. İskelede altın mı vardı sakladılar? Niye saklıyorlar?  Bu kadar mı korkuyorlar.  Bu ihale neden böyle gizleniyor, sakıncası nedir? İhale metnini internet üzerinde yayınlayıp ihalenin yapıldığı gün hemen internet sitesinden kaldırmalarının gerekçesi nedir? Korkut Küçükcan’ın ailesinin görüşü alınıp, ihaleye çıkılıp ve aile bireylerine; ‘Sizin belirleyeceğiniz bir fakire, kuruluşa Korkut Küçükcan adına bağış yapmak istiyoruz’ denilmesi en etik davranış olurdu. Bu ihaleden alınacak parayı Çocuk Esirgeme Kurumu’na, Kızılay’a bağışlayabilirlerdi. Ülkemizde deprem oldu depremzedelere gönderebilirlerdi. Belki ihaleyi alacak kişi depremzedelere faydamız olsun diye daha düşük ücret değil yüksek ücret verebilirlerdi. Bu paranın belediyenin kasasına girmesi ahlaki bir davranış değil” dedi.

TÜRK: ŞEFFAFLIK İHLAL EDİLDİ

CHP Şahinbey Grup Başkanvekili  Hasan Türk, “Tüm ihalelerin basına açık yapılıp da bu ihalenin de basına kapalı olması bir sorundur. Ne oluyor? Neden bu ihale basına kapalı yapılıyor? Eğer şeffaflıksa tüm ihalelerde olduğu gibi bu ihalenin de basına açık bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta Türkiye’nin gündeminde olan bir konu bu. Burada şeffaflığın daha ön plana çıkması gerekirdi. Biz bunun bu şekilde olmasını yadırgadık. İhaleyi kimin aldığını her ne kadar basına kapalı da olsa öğrenilecek. Bizi ihalenin kimin alıp kimin almadığı bağlamıyor. Biz sadece ihalenin basına açık şekilde yapılmasını savunanlardanız. Şahinbey Belediyesi’nin internet sitesinde yayımladığı ihale metinlerinin arasından bu ahşap iskele ihalesinin hemen kaldırılması da yanlıştır. Doğru bulmuyoruz. Bunu da kendilerine soracağız” dedi.

ÇETİN KARABIYIK