“Siyaset, kırmızı çizgimiz”
Tarih:7.2.2020

 Ay Medya Grup’u ziyaret eden şehit aileleri, dernekle ilgili gündemdeki konulara açıklık getirirken, siyasete bakış açılarını da net bir şekilde ortaya koydu. Şehit babası olan Derneğin Başkanı Cabbar Cücük, “Şehit ailesi denilince halkımız neyi varsa veresi geliyor bununla gurur duyuyoruz ama şehrimizde faaliyet gösteren bazı dernekler yüzünden bir yetkilinin yanına giderken sanki onlardan bir şey istiyormuşuz gibi davranıyorlar. Biz kimseden bir şey istemiyoruz. Zaten devletimiz her konuda yanımızda” dedi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Gaziantep Şube Başkanı Cabbar Cücük ve yönetimi AY Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay'ı ziyaret etti. Ziyarette, şehit aileleri hassas konulara değindi ve önemli açıklamalar yaptı. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı aynı zamanda şehit babası olan Cabbar Cücük,  derneklerinin 1915 yılında Çanakkale Savaşı'nda Atatürk'ün talimatıyla Harbiye nazırı Enver Paşa ve arkadaşları tarafından Çanakkale şehitlerinin ve gazilerinin ihtiyaçlarını gidermek üzere kurulduğunu hatırlattı.

“EĞİTİM YUVASI GİBİ ÇALIŞIYORUZ”

Derneğin çalışmalarından bahseden Cabbar Cücük “Dernek olarak şehit ailelerimizi, gazilerimizin hastalıklarından tutun mevlitlerine, taziyelerine, ziyaretlerine, haklarına kadar takip ediyoruz. Bununla da yetinmeyip şehit ve gazi çocuklarımızı topluma daha iyi adapte olabilmesi için dernekte kurslar açıyoruz. Derneğimiz eğitim yuvası gibi. Örneğin şehit çocuklarımızın içine kapanıklığını gidermek için enstrüman kurslarımız var. Okuma yazması olmayan şehit babalarımız, annelerimiz için okur-yazar kursu açacağız. Yine şehit ve gazi çocuklarımız için dil kursu açacağız. Biz derneğimizde oturup çay içip dedikodu yapmıyoruz. Eğitim yuvasına çeviriyoruz” dedi.

HER HAFTA ŞEHİTLİK ZİYARETİ…

Şehitlik Mezarlarını her hafta ziyaret etmeye özen gösterdiklerini ifade eden Cücük “Cuma günleri belediyemizle anlaşmamız var. Tahsis edilen araçla bütün şehit ailelerini evlerinden alıp şehitlerimizin mezarlarını ziyaret ediyoruz. Ben şehit ailesiyim gaziyim diye ortalarda nara atıp gezmiyoruz. Bunun ayıp olduğunu düşünüyoruz. Kurumsal bir derneğiz ve bu yönetim kurulunun ortak tavrıdır” dedi.

“BUNU DÜZELTMEMİZ GEREKİYOR”

Gaziantep’in teröre en fazla şehit veren iller arasında yer aldığını söyleyen Cücük “Osmaniye’den sonra Güneydoğu’nun en çok şehit ve gazi veren şehirlerden bir tanesiyiz. Bizim halkımız, şehit ve gazi deyince neyi varsa veresi geliyor. Bu iyi niyetin kullanılmaması gerekiyor. Bunu düzeltmemiz gerekiyor” dedi.

“UTANAN, ŞEHİT ÇOCUKLARI OLUYOR!”

Amaçlarının acılı aileleri ve camiayı bir arada tutmak olduğunu kaydeden Cabbar Cücük “Kimseye kullandırmamak, suiistimallere, yanlış anlaşılmalara fırsat vermemek istiyoruz. İstiyoruz ki, şehit çocuğumuz “şehit çocuğuyum” demekten utanmasın. Bunu niçin söylüyorum, bunu söylemeye utanan evlatlarımız var. Herkesi kast etmiyorum ama bazı çevreler, şehit çocuklarına “dilenci” muamelesi yapıyor. Babasının gururunu o şahısların yüzünden yaşayamıyorlar. Buna dikkat etmeliyiz. Şehrimizde faaliyet gösteren bazı dernekler sosyal sorumluluk projesi kapsamında Valilik oluruyla okullara giderek çocuklara anahtarlık ve çakmaklık satıyor. Valilik bunun satışa değil sadece sergilenmesi için olur vermiş ancak bunu suistimal ediyorlar. Şehit ve gazi çocuklarını burs yardımı adı altında satış yapıyorlar. Bizim böyle bir ihtiyacımız yok. Çocuklarımız en iyi okullarda okuyor. Bizim zaten kanuni hakkımız var. Dernek olarak bir yetkilinin yanına giderken sanki onlardan bir şey istiyormuşuz gibi davranıyorlar biz kimseden bir şey istemiyoruz. Bu durumdan çok sıkılıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SİYASET, KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

Şehit ve gazinin muhtaç gözükmesinin devleti küçük düşüreceğini, böyle bir durumu asla kabul etmeyeceklerini söyleyen Cücük “Altını çizerek söylüyorum devlet ve hükümet kavramları çok farklı. Hangi hükümet gelirse gelsin bizim tarafımız devlettir. Devlet terbiyesinde büyüdüğümüz bir dernek olarak biz her zaman makamdaki kişilere karşı nezaketimizi ve saygımızı koruyan bir derneğiz ama kesinlikle yöneticilerle siyası ilişkimiz olmadı ve olamaz. Derneğimizin 105 yıldır ayakta kalmasının yegane sebeplerinden bir tanesi ülkemizde yaşanan siyasi olaylara karşı, siyasi faaliyetlere karşı hep mesafeli olmasıdır. Derneğimizin hiçbir zaman siyası tarafı olmamıştır. Derneğimizin tek tarafı devlettir. Bizim için devlet ve hükumet kavramları çok farklıdır. Derneğimizde siyaset yapmak kesinlikle yasaktır.  Bunun örneği şudur: Geçmiş zamanda Gaziantep şube başkanlarımızdan bir tanesi siyaset yapamaya kalktı. Hemen görevinden uzaklaştırdık hem de üyelikten ihraç ettik. Şehitlerimizin kanı üzerinden ve siyaset yaptırırız ne de siyaset yaparız. Buna da asla müsaade etmeyiz.

“SİYASET BİZİM CAMİAMIZIN ZEHRİDİR”

Biz şehitlerimizin ve gazilerimizin siyaset üstü olduğunu düşünüyoruz. Şehit aileleri ve gaziler olarak siyasete her zaman mesafeli olmaya çalıştık. Siyaset bizim camiamızın zehridir. Herkesin siyasi görüşü bireysel olarak farklıdır ama camia olarak kuruluşumuzdan bu yana her zaman bir mesafemiz olmuştur.  Baki olan devletimiz ve devletimizin anayasalarıdır. Bizim dik durmamız gerek. Kırmızı çizgilerimiz var. Biz şehit verdik, gazi verdik. Bu ülkenin gerçek sahipleri olduğumuzu düşünüyorum. Diğer insanlara göre daha çok çalışmamız lazım” şeklinde konuştu.

Ziyarette şehit babası ve aynı zamanda dernek başkanı Cabbar Cücük'ün yanı sıra yönetiminde bulunan şehit eşi Fatoş Karakuşoğlu, şehit babası Şefik Serin, gazi Hasan Önder Ağca ve gazi Adem Fakçı da yer aldı.

ÇETİN KARABIYIK