Bu ihalede bir terslik var!
Tarih:6.2.2020

Şahinbey Belediye Meclisi Şubat ayı 2.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanvekili Cuma Güzel Başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemde yer alan 16 madde görüşüldü. Görüşülen maddelerin tamamı oy birliği ile kabul edildi.

UĞUR KALKAN İHALEYİ SORDU…

Gündem dışı söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, belediyenin açtığı ihaleleri kimin aldığı konusunda isimlerin kendilerini ilgilendirmediğini ancak belediye kaynaklarının etkin ve şeffaf bir şekilde kullanılmasının takipçisi olacaklarını söyledi.

İhalede bir terslik olduğunu söyleyen Kalkan “2019-613272 ihale numarası Çatılı Piknik Masası Mal Alım İşi İhalesi yapılmış.  Belediyenin hazırladığı rapora göre yaklaşık maliyeti 2 milyon 670 bin TL. İhaleye giren firmalardan birincisi 1 milyon 687 bin TL, ikinci firma 2 milyon 145 bin TL, üçüncü firma ise 2 milyon 150 bin veriyor, dördüncü firma ise 2 milyon 168 bin TL veriyor. Birinci firma ile ikinci firma arasında yaklaşık 500 bin TL fiyat farkı var. Burada diğer firmalar bazı nedenlerle eleniyor. Burada masaların Sibirya Çamı olması şartı konuluyor. Diğer firmalar ile ilgili Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden rapora rastlayamadık. İncelemeler yapan ekipler numenin uygun olmadığını belirtiyorlar. Dördüncü olan ve ihaleyi alan firmanın numunesini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Bölüm Başkanlığına gönderiyorlar. Yapılan incelemede ürünün Sarı Çam olduğu ortaya çıkıyor. Sibirya Çamı olmadığı tespit ediliyor. Diğer ihaleye katılan firmalar Sarı Çam nedeniyle eleniyor ama bu firmanın da Sarı Çam kullandığı ortaya çıkıyor” dedi.

“İNCELENMESİNİ İSTİYORUZ”

Bu ihalenin henüz devam ettiğini hatırlatan Kalkan “Belediyenin kaynaklarının kullanımı açısından incelenmesini istiyoruz. Belediyenin ihalelerini ben hep takip ediyorum. Belediyenin kaynaklarını kullanım noktasında iptal ediyor, yeniden ihaleye çıkıyor. İhalenin gözden geçirilmesini talep ediyoruz. Belediyenin zarara uğramasını istemiyoruz. Numuneler gerekirse yeniden değerlendirilsin” diye konuştu.

CUMA GÜZEL TEŞEKKÜR ETTİ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şahinbey Belediye Başkanvekili Cuma Güzel, “Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Şundan emin olabilirsiniz Şahinbey Belediyesi hem idari kadrosu hem de meclis üyeleri bu konuda çok hassaslar. Bugüne kadar ihaleyle ilgili böyle bir durum olması mümkün değil. Talebinizi incelettireceğim. Tekrar araştırma yaparak size bilgi versinler” ifadesini kullandı.

ÇETİN KARABIYIK