“BENDE ŞEYTAN TÜYÜ VAR”
Tarih:6.2.2020

“PARTİME, HER KADEMESİNDE HİZMET VERDİM”

Hayri Sucu, seçim ofisinde düzenlediği basın toplantısında, birbirinden ilginç açıklamalara imza attı. CHP İl Başkanı ve İl başkan adayı olan Lütfü Demir’in geçen hafta düzenlemiş olduğu toplantıda söylemiş olduklarına cevap veren Sucu, “CHP’nin içinde 40 yıldır hiç ayrılmadan, yöneticilik yaptım, gençlik kollarında çalıştım, bayrağını astım, afişini yapıştırdım aklınıza gelebilecek her türlü desteği ailemle birlikte verdim. Bütün ailem partinin neferidir. Ben CHP’nin bir evladıyım”

“ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜLÜYOR”

Daha önce Genel Merkez tarafından görevden alındığı hatırlatılan ve seçilmesi halinde yine görevden alınabileceği iddiaları üzerine konuşan Sucu “Genel merkezin işi il başkanını sürekli görevden almak değildir. Ben Sayın Genel Başkan’ımız ile çok yakınım. O dönem, Genel merkez ile yaşamış olduğum sorun partide çalışan personelimizin tazminatıyla alakalıydı. O da saymanla alakalı bir durum. Benim başka bir sıkıntım yok. Nasıl ki yerelde kongre oluyorsa genel merkezin de kurultayı var. Şu anda Genel Başkanımızın karşısında bir aday yok. Olsa bile ben genel başkanımızdan yana tavır koyacağım. Bir genel başkan yardımcımız beni istemiyor olabilir ama ben diğer genel başkan yardımcılarımızla görüşüyorum. Bu sadece seçim öncesi algı operasyonudur. Defalarca bunu denediler. Benim örgütüm bu algıyı kabul etmiyor. Ben genel başkanımın ve genel merkezimin arakasındayım. Benimde 60 kişilik parti meclisinde oy vermeyeceğim 5 kişi olabilir. Bu benim en doğal demokratik hakkımdır. Büyük kurultayda yerini sağlama almak için Gaziantep’teki 28 delegeye söz veren karşı taraf. Ben kimseye söz vermedim.

“HER ZAMAN SEÇİMLE GELDİM”

Genel Merkezin seçimler öncesi herhangi bir adaydan tarafa tavrının olup olmadığı sorusuna da cevap veren Sucu, “Bu söylenenleri de bende duydum ancak bir partinin tüzüğü var. Genel Merkezimiz tarafsız bir aday üzerinde anlaşalım dese bile ben CHP’de kimsenin tarafsız olacağını zannetmiyorum. Herkesin bir tarafı vardır. Ben hiçbir zaman atamayla gelmedim. Her zaman seçimle geldim. Örgüt antidemokratik şekilde görevden alınanların her zaman yanında olur. Genel merkez bu konuda benim yanımdadır” ifadesini kullandı.

“LÜTFÜ DEMİR İLÇELERİ DİZAYN ETMEYE ÇALIŞTI”

Atanarak gelen il başkanı Lütfü Demir’in baskı kurarak ilçeleri dizayn etmeye çalıştığını iddia eden Sucu, “Halen bu baskıyı sürdürüyor. Delegasyon dizayn edildi. Hala panik içindelerse yaptıklarının doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Kendileri yazdı, kendileri çizdi ama şimdi bir panik içindeler. Biz Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiriyoruz her şey iki dudağının arasında diye. Kimsenin görevi kimsenin iki dudağı arasında olmamalı. Ben 2 defa il başkanı seçildim ve hiç bir zaman delege yazımına müdahil olmadım, kendimi örgüte teslim ettim. Masa başında delege yazmadım. Son il başkanı olarak Şahinbey’de neden delege olarak benim ismim yazılmadı? Niye beni listeye yazmadılar? Orada da bir dizayn söz konusu. İl başkanlığını tekrar alıp milletvekilliği basamağını kurmaktır. Bunun çalışmasını yaptılar. Şimdi de bunun telaşını yaşıyorlar” dedi.

“BEN OLSAM YUMRUĞUMU MASAYA VURURDUM”

İl başkanlığım döneminde belediye meclis üyeliği ön seçimini yaptırmak için çok çalıştığını söyleyen Sucu, “Benim örgüte her zaman sözüm ön seçimdir. Aynı sözümün arkasındayım, ön seçimden yanayım. Genel merkezden ön seçim yapılması ile ilgili bize bir genelge geldi. Bu genelgeyi aynı gün ilçelerimize gönderdim. İlçelerdeki belediye meclis üyesi aday adayı arkadaşlarımızla ilçe başkanları toplandılar. Toplantının sonunda Şehitkamil ilçesinde belediye meclis üyesi aday adayları ön seçim talep etmediklerini söylediler. Şahinbey’deki aday adayı arkadaşlarımızın yüzde 75’i de atama yapılmasını istedi. Belediye meclisi üyeleri yazılırken il binasında mevcut başkan Lütfü Demir, atandığının ilk gününde milletvekilleri ile birlikte belediye meclis üyesi listelerini yaptı. Masaya yumruk vurarak meclis üyesi olanlar var. CHP’nin listesine ne İYİ Partiliyi, ne HDP’li ne de DSP’li eklerdim. Bu listeler verilirken iki milletvekilimiz ve il başkanımızda var. Tartışıyorlar ama kabul ettiremiyorlar. Ben il başkanı olsaydım masaya yumruğumu ben vururdum. O listeleri verdirmezdim. Ben olsaydım listeler bu hale gelmezdi. Koltuğu dolduracak il başkanı lazım. Koltuğu dolduramadıkları ilk günden belli oldu. Oy kaybı yaşandı. Hesaplarımıza göre her ilçede en 14 -15 meclis üyesi çıkartıyorduk. Şehitkamil ve Şahinbey’de toplam 14 meclis üyemizden 3’ü diğer partilerden”

CELAL DOĞAN MESELESİ…

Yerel seçim öncesinde Gaziantep’te Celal Doğan’la ilgili çok büyük bir kamuoyu oluştuğunun altını çizen Sucu, “Bu bizim partinin dışında oluştu. Genel Başkanımızla bu konuyu görüşmeye ilçe başkanlarımızla birlikte gittik. Yoksa daha önce Ali Peri’nin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Genel Başkan’la bir görüşmesi vardı. Parti tabanımızın Celal Doğan’a doğru bir kayması oldu. Ben bunu hissettim ve genel başkanıma, eğer Celal Doğan’ı Gaziantep’te büyükşehir belediye başkan adayı yaparsak biz Gaziantep’te seçimi alırız dedim. Kendisi de bana, ‘Sayın başkan bu meseleyi kapattık. Celal Doğan halen başka bir partide siyaset yapıyor. Böyle bir şey olmaz’ dedi.

“SÜREÇ, BENİ HAKLI ÇIKARTTI”

Ben kendim inanıyordum. Seçimlerde Büyükşehir’i,  Şehitkamil’i, Araban’ı, İslahiye’yi, Karkamış’ı Oğuzeli’ni alacağımızdan çok umutluydum ve tarih beni haklı çıkardı. Celal Doğan yüzde 27 oy aldı, Ejder Demir yüzde 16 oy aldı. Eğer biz bu gücü birleştirseydik seçimi alıyorduk. Şehitkamil’i de alırdık. Oğuzeli ile İslahiye de geliyordu. Bizim İslahiye’yi kaybetmemizin sebebi milletvekillerimizin orada gidip CHP’ye burada gelip DSP’ye çalışmamızdan kaynaklandı. Onun için ben bu süreci çok iyi yönettiğimizi düşünüyorum ama bazı insanların işine gelmiyor.

“ADAY ÇIKARTSAK OYUMUZ YÜZDE 40 OLURDU”

Akif Ekici 2014 yılında kaybedeceği seçime girdi bir sürü para harcadı. Ondan bir dönem önce Mustafa Yılmaz kazanamayacağını bile bile geldi aday oldu, partinin oyunu yükseltti. İttifak görüşmelerinde bizimkiler hemen teslimiyetçi oldular. Benim haberim yok. Gaziantep’in verileceği ile ilgili milletvekilleri bana bir kelime bile söylemediler. Ali Öztunç yumruğu masaya vurdu. Yüzde 4’ü yüzde 28 yaptı. Biz kazanamasak bile bir aday çıkartsaydık şimdi oyumuz yüzde 40’tı. Bunun suçlusu ben değilim. Herkes suçunu üstüne alacak. Benim üstüme suç atarak partiyi büyütemezler. Keşke biri çağırsa da o milletvekilleri ile o il başkanı ile otursa da yüz yüze konuşsak. Hayri Sucu yanlış yapmaz. Çünkü beklentisi yok. Ben milletvekili adayı değilim. Benim genel başkanım bana ‘Niye aday olmadın?’ dedi. Benim siyasi ahlakıma o zaman bu ters gelir dedim.

“PARTİNİN PASPASÇILIĞINI BİLE YAPARIM”

Örgütün sıkıntısını bildiğini söyleyen Sucu, “Ben varken partinin içi cıvıl cıvıldı. Bugün gidin bakın partiye iki tane adam bulun ben buradayım ve 1 yıldan beri bu böyle. Ben bu partinin neferiyim. Bana isterlerse bu partinin paspasçılığını versinler yapacağım. O tuvaletini yıkarım partinin. Hadi kendileri de yapsın. Artık parasal meselelere girmiyorum. Referandumda bir lira yardım alamadık. Bunun için adayım. Bunlara bu işi öğreteceğim. Ben eksik yapmış olabilirim, eksik yaptıklarım için özür dilerim ama benim artılarım var. Ben bu partinin oyunu düşürmedim.

“LÜTFE DEMİR BUGÜNE KADAR NEREDEYDİ?”

İl Başkanı Lütfü Demir’in sözlerini eleştiren Sucu, “İl başkanımız 15 günde bir basın toplantısı yapacağını söylemiş. 1 yıldan beri sen bu partinin il başkanı değil misin? 1 yıldan beri neredeydin? 1 yıldır danışma kurulu yapılmadı. Ben il başkanlığını aldığımda bu partinin 93 bin 500 lira borcu vardı. Benden önce il başkanlığı yapan arkadaşlarımız benden çok zengin insanlardı. Bu borcu sıfırladım ben ondan sonra da 30 bin lira para bıraktım. İl ve ilçe başkanlarımızın eli cebine gidecek. İl başkanımız 1 yıldan beri il başkanlığı yapıyor. Ben en az 200 tane cenazeye gittim. Bir tanesinde gördüm kendisini. Yok gelmez. O kendi penceresinden bakıyor. Benim penceremle onun penceresi çok farklı. O bir odanın içinde çalışmak zorunda. Ben ise her yerde çalışırım. Ordu Caddesi’nden Şehreküstü’ye gidelim, benim elimi 500 kişi sıkar. Onun elini 5 kişi sıkmaz. Ben bir halk adamıyım. Bu Allah vergisi. Bende şeytan tüyü var. Beni bütün partililer severler” diye konuştu.

“KEMAL KÜÇÜKCAN’IN SONUNA KADAR YANINDA OLMALIYDIK”

Korkut Küçükcan olayında CHP’nin bir süre sessiz kalmasının sorulması üzerine Sucu, "Ben olsaydım Korkut Küçükcan o cami iskelesinin altından çıkana kadar olay yerinde beklerdim. O olay bir faciaydı. İl Başkanı Korkut Küçükcan bulunana kadar baba Kemal Küçükcan’ın yanında olmalıydı" diyerek, sözlerini tamamladı.

ÇETİN KARABIYIK