Şehitkamil’de gündem akaryakıt istasyonları
Tarih:6.2.2020

ÖNLEMLER BAZEN İHMAL EDİLİYOR

Meclisin açılışında konuşan Rıdvan Fadıloğlu İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan uçak kazasında ve Van Bahçesaray'da yaşanan çığ felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, “Önlemler alınıyor ama tez canlılıkla çığın altında kalan kardeşlerimizi kurtarmak adına mücadele ederken önlemler bazen ihmal ediliyor.  Can var altında, hepimiz böyle bir hataya düşebiliriz. Allah daha beterinden saklasın. Uçak kazasında spekülasyonlar yapılıyor ama bunların hiç birine kulak asmamamız lazım. Kaza kırım raporu çıktığında neyin ne olduğunu göreceğiz. Umarım burada şahıs kullanım hatası olmaz. Orada şükürler olsun büyük bir patlama olmadı” ifadelerini kullandı.

19 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste 14 madde CHP grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edilirken 5 madde oy birliği ile kabul edildi.

REKOR KIRACAĞIZ

CHP grubu adına konuşan meclis üyesi Mehmet Sucu, “Maddeler imarlarla ilgili. 19. maddede biz sosyal donatıları çevirip ticari alan yapıyoruz. Sosyal donatılar yok ediliyor. 19 gündem maddesi var. 14 maddeye ret oyu verdik. Biraz daha dikkatli olalım. Böyle gidersek imar plan tadilatı ile ilgili rekor kıracağız. Keşke sosyal donatıları ile ilgili oynamasak” diye itiraz etti.

“BU YANLIŞ BÖYLE DEVAM EDECEK DİYE BİR YAKLAŞIMIMIZ OLAMAZ”

Başkan Fadıloğlu ise gündem maddeleri ile ilgili şu açıklamalarda bulundu,  “Yeni yapmış olduğumuz planlı alanlarda mümkün olduğunca küçük parklar yapmamaya gayret ediyoruz. Büyük olsun, kontrol edilebilir olsun, ekonomisi yönetilsin,  su kuyusu kurulsun ve orada sulansın. Bin 500 metre bir yerde, yamuk yumuk bir yerde yaparsam bunları benim sürdürebilme imkanım yok. Bunlarda bu sıkıntıları çözmek adına yapılan işlemler. Kamuoyuna ait olduğu için bunları yapıyoruz. Kararınıza saygı duyuyorum, ‘Benzin pompalarına karşı tavrımız net’ diyorsunuz. Bu ihtiyaçlarını gidermek adına kimin malına yapmam lazım? Örneğin Beykent’te ihtiyaç var. Bu kadar nüfus yaşayacak. Mevcut imar planında akaryakıt istasyonu yok. Bu insanlar benzin almak için şehir merkezine gelip benzin alıp gidecek mi? Böyle bir nüfusun ihtiyacını karşılamak adına,  belediye mülküne bunu yapıyor olmak,  yanlış bir uygulama olmaması gerek.  Geçmiş dönemde bu tür düzenlemeler yapamasaydık Seyrantepe’de bütün insanlar bir tane markete mahkumdu. Biz mecburen yeni düzenlemelerle sosyal donatı alanlarını, pazaryerlerini, taziye evini çıkardık.  Bakkal, market ve fırın için yer çıkardık. Oradaki insanlara rekabet ortamını sağlayacak, nitelikli mal almasını sağlayacak ortam sağlamak için biz burada görev yapıyoruz.  TOKİ’nin yıllar önce yapmış olduğu yanlış bir uygulama amenna kabul ettim. Ama bu yanlış böyle devam edecek diye bir yaklaşımımız olamaz” dedi.

BERMAL BARAN