Büyükşehir’den öğrencileri sevindiren haber
Tarih:17.1.2020

Bileşimde görüşülen 49 gündem maddesi içerisinde, oy birliğiyle onaylanan 14’üncü maddeden lise mezunları ilgilendiren müjdeli bir karar çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, bu uygulamayla yeni mezun olan öğrencilerin özel kurs merkezlerinde öğrenimlerine devam etmeleri halinde 1 yıl süreyle öğrenci statüsünde yer alacaklarını belirterek toplu ulaşımda öğrenci indiriminde faydalanabileceklerini açıkladı.

Öte yandan 49 gündem maddesi; 31 oy çokluğuyla, 18 oy birliğiyle karara bağlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi 10 Şubat tarihinde toplanmak üzere ikinci bileşimi sonlandırdı.

ALACAK SİLMESİ TARTIŞILDI

Meclis toplantısında gündemde yer alan 49 madde ve gündem dışında gündeme alınan 2 madde olmak üzere 51 madde görüşüldü. Gündem dışından gündeme alınan 1.madde toplantıda tartışma konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi’ne ödenmesi gereken amme alacaklar ile ilgili gündeme gelen maddede zaman aşımına uğrayan ve tahsil edilmesi imkansız olan borçların silinmesi ve kayıtların düşürülmesi konusu mecliste tartışıldı. Oy birliği ile gündeme alınan maddeye Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve CHP’li meclis üyeleri maddeye itiraz etti.

FADILOĞLU: “KANUNEN MECLİSİN SİLME YETKİSİ YOKTUR”

Maddeye ilişkin konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Düşük bir miktar ise kanunen bunun meclise gelmesine gerek yok, kanunen bunların silinmesi gerekiyor. Kanunen bunları meclisin silme yetkisi yoktur. Eğer zaman aşımına uğramış ise meclise gelmesine gerek yok. Diğer yandan bununla ilgili belirli rakamlar söz konusu, meclisin borçları silme yetkisi yoktur. Bu maddenin gündemden çekilerek yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Meclisin borcu ortadan kaldırma gibi bir yetkisi yoktur” dedi.

KİREÇ: “MADDE GÜNDEMDEN ÇEKİLMELİ”

İlgili maddeye itiraz eden CHP’li Meclis üyesi Yılmaz Kireç, “Kanunen silinmesi durumu söz konusu değil. Zaman aşımına uğrayana alacakların silinmesi doğru bir uygulama değil. Yasalar gereği ufak bir ücret ödemesi yapılacak yasal süreç uzatılabiliyor. İlgili madde gündemden çekilmelidir” diye konuştu.

TOPRAK: “ZAMAN AŞIMINA UĞRAMIŞ OLAN ALACAKLARI TESPİT EDİYORUZ”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulundan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Zaman aşımına uğramış olan alacakları tespit ediyoruz. Mali İşler Daire Başkanlığının da böyle bir yetkisi yoktur. Sistem değişikliği sonucu tarihleri uyuşmayan, sistemsel olarak düzenleme gerekiyor. Zaman aşımına uğrayanların silinmesi gerekiyor. Sayıştay Denetçisi, tahsil edilmemiş olan alacak bulunduğunu belirtti. Bizde durumu açıkladı o halde zaman aşımına uğramış olan borçların silinmesi noktasında bir meclis kararı alınması yönünde bir tavsiyede bulundu. Bu noktada gerekli düzenlemeleri kendi aramızda konuşalım. İlgili maddeyi gündemden çekelim” açıklamasında bulundu. İlgili madde meclis üyelerinin oylarıyla gündemden çekildi.

MEHMET İSKENDER KARACA