Gaziantepli halıcılar Almanya’dan mutlu döndü
Tarih:17.1.2020
Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilen Domotex Hannover 2020 Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplama Fuarına katılan Gaziantepli firmalar yurda döndü. 102 halı firmasının stant açarak 2020 koleksiyonlarını başarıyla tanıttığı fuarda en büyük ilgi Türk firmalarının ürünlerine oldu. Gaziantep’in sadece üretimin başkenti olmadığını ifade eden GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan sektörün geleceğine Gaziantepli halıcıların yön vermeye başladığını sözlerine ekledi. 
Başkan Kaplan yaptığı değerlendirmede, “Sektörümüz içgaziantepin en önemli unsurlardan birisi şüphesiz tanıtımdır. Uluslararası fuarlar üreticiyle alıcıyı buluşturan, yenilikleri yakından takip etmemizi sağlayan büyük organizasyonlardır. Her geçen yıl gösteriyor ki halı sektörünün birçok konuda geleceğini belirleyen Gaziantepli firmalardır. Bu yılda 102 üretici firmamızla katıldığımız Domotex Hannover 2020 Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplama Fuarı başarıyla tamamlandı. Firmalarımız dünyanın dört bir yanından gelen sektörle ilgili nitelikli alım heyetleriyle bir araya gelerek yenilikçi ürünlerini ve 2020 koleksiyonlarını tanıtma fırsatı buldu. 106 bin 321 metrekare alandan oluşan fuarın 26 bin 678 metrekare alanı ülkemizden katılan 190 firmaya aitken Türkiye’den katılan firmaların 102’si yani yüzde 54’ü Gaziantepli firmalardan oluştu ve Gaziantep’ten katılan firmaların stant büyüklüğü ise 18 bin 869 metrekare olup Türkiye için kullanılan alanın yüzde 70,8’ine karşılık gelmektedir. Bu rakamlar kentimiz ve ülkemiz adına gurur verici bir olaydır” dedi. 
“Sadece ürünleri değil ülkemizi de tanıtıyoruz” 
Dünyanın bütün kıtalarından ülkelere halı seren Gaziantepli firmaların bu tür organizasyonlarda sadece ürünlerini tanıtmadığını ifade eden GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan Gaziantep ve Türkiye’nin tanıtımında da büyük rol oynadıklarını ifade ederek, “Katıldığımız organizasyonlarda bütün firmalarımız ihracatın arttırılmasına yönelik önemli katkılar sağlarken ülke ve kentimizin tanıtımında da büyük rol oynamaktadır. Makine halı üretiminin başkenti Gaziantep’e her geçen gün sektörümüzle ilgili gelen yabancıların sayısı artmaktadır. Önümüzdeki süreçte de tanıtım çalışmalarımız belirlediğimiz hedef ülkelerde artarak devam edecektir” dedi. 
“90'lı yıllarda örnek alıyorduk artık dünyaya örnek oluyoruz” 
90’lı yıllarda rakip ülkeleri takip eden ve yenilikleri Türkiye’ye taşıyan bir sektörden artık takip edilen ve gelişmelere öncülük yapan bir ülke konumuna geçtiklerini ifade eden Kaplan, “Sektörümüzde liderlik uzun yıllardır ülkemize geçti. 90’lı yılların takip eden ve yenilikleri Türkiye’ye taşıyan halı sektörü bu gün takip edilen ve yeniliklere öncülük yapan bir ülke haline geldi. Bu gelişimde rol alan Gaziantepli halıcılarımızı yürekten kutluyorum. Bundan sonraki süreçte sektörümüzdeki liderliğimizi korumak ve yenilikleri ilk uygulayan ülke olmak için elbette işimiz daha zor. Sanayi dönüşümüyle yaşanan değişim rüzgarı karşısında firmalarımızın gerekli önlemleri alması, yatırımlarını bu yönde gerçekleştirmesi ve ihracat alt yapısını daha ciddi bir şekilde oluşturabilmesi için GAHİB olarak 2020’de eğitim ve tanıtım ağırlıklı çalışmalarımızı arttırarak sürdüreceğiz” diye konuştu. 
(MFT-SD-Y) 

17.01.2020 13:19:11 TSI 
NNNN 

“Bebeklerinizin minik parmaklarına dikkatli bakın”

17.01.2020 13:18:05 Gaziantep / Genel / 20200117AW911268
IHAAW122022-GEN/17-01-2020 


- “Bebeklerinizin minik parmaklarına dikkatli bakın” 

(Fotoğraflı) 

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Özel Anka Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Işık, bebeklerde tetik parmak hastalığına dikkat çekerek, hastalığın erken teşhisi için ailelerin dikkatinin önemli olduğunu vurguladı. 
Gaziantep Özel Anka Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Işık, baş parmağın takılı kalması ile kendini belli eden tetik parmak hastalığının bebeklerde ailelerin dikkati sayesinde erken teşhis edilebildiğini söyledi.
Bebeklerde tetik parmak hastalığının doğumsal bir deformite olmadığını çoğunlukla ilk iki yaş içinde meydana geldiğini dile getiren Doç. Dr. Işık, “Parmaklarımızı kıvırmamızı sağlayan tendonlar bulunmaktadır. Bu tendonlar kasların uzantısı olarak parmak kemiklerimize yapışır ve hareketi sağlar. Tendonların düzgün durmasını sağlayan, kıvrılmasını engelleyen bağlar bulunmaktadır. Hasar gören tendonda kalınlaşma oluşur ve kayma hareketi bozulur. Bununla birlikte kalınlaşmış tendon hareketini üzerindeki bağ engellemeye başlar. Böylece parmak kıvrılır ancak açılırken geri kayamadığı için hareket edemez. Tetik parmak, bir diğer adıyla Tenosinovit Stenosing dediğimiz bu olay, parmakların hareket sırasında kasılması ya da kilitlenmesi halidir. En çok başparmak ve ikinci sıklıkta yüzük parmakta ortaya çıksa da, tüm parmaklarda da görülebilir. Kilitlenen parmağı eski haline getirmek oldukça zordur ve hastada ağrıya neden olur” dedi. 
Doğumda tanı konulamayan tetik parmak sorununun genel olarak çocuğun elini kullanmaya başladığı 1 yıldan sonra fark edildiğini ifade eden Doç.Dr. Işık, “Tetik parmak nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın erken teşhisi için ailelerin dikkati önemli. Eğer parmak uzun süreli takılı kalırsa eklemde deformiteye yol açar. Tetik parmak tedavisinde atelleme, fizik tedavi, nodül içine ilaç enjeksiyonu gibi ameliyatsız teknikler denenebilir. Eğer hareketlerde iyiye gidiş söz konusu ise 1.5 yaşına kadar beklenebilir fakat başarı şansı %10; civarındadır. Erken dönemde cerrahi olarak tendonun kalınlaşmış bölümünde küçük kesi yapılarak gevşetme yapılmak suretiyle tedavi kalıcı olarak gerçekleştirilir” diye konuştu. 
Tetik parmak cerrahisi sonrasında basit yara bakımının yeterli olacağını belirten Gaziantep Özel Anka Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Işık, parmak hareketlerinin desteklenmesi için bir süre fizik tedavi uygulanmasının da yararlı olabileceğini söyledi. 
 
Gaziantep Özel Anka Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Işıkhalı ve zemin kaplama fuarıGAHİB Başkanı Ahmet KaplanDomotex Hannover 2020 Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplama Fuarıgaziantepli halıcılar almanyadagaziantep halıcılarGaziantepli halıcılar Almanya’dan mutlu döndügaziantep güneş haber