Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahin'e övgüler yağdırdı
Tarih:16.1.2020

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknofest'in ikincisinin Gaziantep'te düzenleneceğini hatırlattıktan sonra, "Başkanımız Fatma Şahin çok heyecanlı. 'Teknofest'te İstanbul'u geçeceğiz' diyor" şeklinde konuştu.


EN BÜYÜK UZAY VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ

Geçtiğimiz yıl TUBİTAK aracılığıyla özel sektörün 3 bin 427 Ar-Ge projesine 700 milyon liraya yakın hibe desteği sağladık. 2’ncisini düzenlediğimiz Teknofest 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle 2019’da dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu. Tüm milletimizin, özellikle saran bu heyecan teknoloji ve yenilikçilik coşkusu TEKNOFEST’i bu yıl Gaziantep’te yapacağız.

"BAŞKAN FATMA ŞAHİN ÇOK HEYECANLI"

Gaziantep Belediye Başkanımız çok heyecanlı, ‘Biz İstanbul’u geçeceğiz’ diyor. Sahip olduğumuz büyük verinin işlenmesi, bilgiye ve ekonomik değere dönüştürülmesi amacıyla TUBİTAK bünyesinde Yapay Zeka Enstitüsü kurduk. Bu yıl Türkiye’nin ilk yapay zeka destekli sinyal istihbarat platformunun sitem kabul testlerini başlatıyoruz. 2019 yılında 3’üncü bilim seferimizi gerçekleştirerek geçici bilim üssümüzü Antartika’ya kurduk ve Kutup Araştırmaları Enstitümüzü hayata geçirdik. 4’üncü ulusal Antartika bilim seferini bu yılın ilk yarısında gerçekleştireceğiz” dedi.
 

GAZİANTEP'E HIZLI TREN GELİYOR
 

Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında toplam bin 889 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı tren hattı yapımında sona yaklaşıldığını kaydeden Erdoğan, “Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği hızlı tren hatlarını da bu arada inşa ediyoruz. Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Adana-Osmaniye, Gaziantep-Çerkezköy, Kapıkule-Sivas ve Zara olmak üzere bin 626 kilometre hızlı demiryolu hattının inşası sürüyor. Bugüne kadar 150 adet yeni nesil milli yük vagonunu hizmete verdik. Bu yılın ilk yarısından başlayarak 100 adet daha yerli milli yük vagonu üretiyoruz. 2017’de açtığımız Bakü-Tiflis-Kars demiryolundan bugüne kadar 326 bin ton yük taşındı" diye konuştu.

HAVALİMANI SAYISI 30'DAN 56'YA ÇIKTI

Erdoğan, şöyle devam etti: "Havalimanlarımızın sayısını 30 ilave ile 56’ya, yolcu kapasitesini de 317 milyona çıkardık. İstanbul Havalimanımız iç hatta 12.5 milyona yakın, dış hatta ise 39.5 milyona yakın olmak üzere toplam da 51 milyon yolcu trafiğe ulaştı. İstanbul Havalimanının ilk etabının ikinci fazını Haziran ayında hizmete açmayı planlıyoruz. Şimdi de Rize, Artvin Havalimanını yapıyoruz. Gümüşhane, Bayburt, Yozgat ve Tokat havalimanlarının yapımı sürüyor. Yurt dışı uçuş noktalarımızın sayısını 326’ya, büyük gövdeli uçak sayımızı 540’a, sektörün cirosunu ise 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselttik. Ülkemizin uydu haberleşme kapasitesini artırmaya ve yörünge hatlarımızı korumaya yönelik yeni uydu projelerimiz Türksat 5A ve 5B uydularının üretimine başladık. Türksat 5A uydusunu 2020 yılının 3’üncü Çeyreğinde fırlatacağız. İlk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı da bu yıl tamamlayacak ve 2021 yılında uzaya fırlatacağız.” 

MEHMET İSKENDER KARACA