fk
Başkan Fatma Şahin açıkladı
Tarih:13.1.2020

DENETİM KOMİSYON ÜYE SEÇİMİ YAPILDI

61 gündem 1 de gündem dışı madde olmak üzere toplam 62 madde görüşüldü. Mecliste Denetim Komisyon üyesi seçimi yapıldı. Yapılan seçimde Mustafa Gökkaya, Mustafa İnal, Mehmet Üzüm, İbrahim Çobanoğlu ve Yılmaz Kireç seçildi.

GENÇLERİMİZİ HEYECANLANDIRAN BİR ÇALIŞMA

Meclis’te Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, SANKO Üniversitesi ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde kurulan İnovasyon Kulüpleri ve öğrenci toplulukları çatısı altında düzenlenecek olana faaliyetlerinde iş birliği protokolü imzalamak için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahin “Bizim çok önemli hedeflerimiz var. Ama en önemli gücümüz de üniversitelerimiz. Üniversitedeki gençlerimizi çocuklarımızı yapacağımız Teknofest’e hazırlamamız lazım. Teorik ile pratiği bileştirmemiz lazım. Geçen sene İstanbul’da bir buçuk milyon insan ziyaret etti. 50 bin genç yarıştı. Biz de çok büyük genç nüfusumuz var. Gençleri hazırlamak için böyle bir protokolü ihtiyaç hissettik. Geçlerimizi heyecanlandıran bir çalışma bu” ifadesini kullandı.

YAPAY ZEKA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KURULACAK

Stratejik Geliştirme Daire Başkanlığına Bağlı Yapay Zeka Eğitim ve Araştırma Şube Müdürlüğü kurulması ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.  Madde ile ilgili meclisi bilgilendiren Şahin, “ Dünya yapay zeka, endüstri 4.0’dan 5.0’a geçiyor. Kurumsal kapasitemizi güçlendirmemiz gerekiyor. Bu ihtiyaçtan dolayı böyle bir şube müdürlüğü kurulmasını kararlaştırdık” dedi.

CHP REDDETTİ

Gündemin 59. maddesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e 5 milyon TL tutarında iç borçlanma yetkisi verilmesi ile ilgili madde görüşüldü. Madde ilişkin söz alan CHP meclis üyesi Yılmaz Kireç, “Borçlanma yetkisi alınıyor, bu alınan bedel nereye harcanacak bu noktada meclisi bilgilendirmenizi istiyoruz. Öte yandan Sayıştay Raporlarına da Büyükşehir Belediyesi’nin borçları yansır. Gelirin 1,5 katından fazla borçlanılmaz deniliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin net gelirin baya bir üzerinde borçlandığını görüyoruz.”

ŞAHİN: “KORKUNÇ BİR GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ VAR”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bizim gelir gider dengemiz yüzde 85 oranında gerçekleşti. Kentte pasajların olduğu yere kadar çevre düzenlemesi yapıldı. Ancak buradan sonra kötü bir görüntü var. Maarif’ten Şehitlik’e giderken korkunç bir görüntü kirliliği var. Kale etrafında sokak sağlıklaştırma yapılacak. Kent içerisinde görüntü kirliliğinin engellenmesi noktasında çalışma yapılıyor. Bittiği zaman kentteki görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak. Düzenleme yapılacak” diye konuştu.

CİHAN: “SÖZ KONUSU 5 MİLYON TL HİBEDİR”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Söz konusu 5 milyon TL, hibedir. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Gaziantep’e desteği söz konusu. 5 milyon TL hibe alıyoruz, 5 milyon TL’de kredi kullanıyoruz. Atatürk Bulvarı, Suburcu Caddesi ve 40 adet sokağın cephe düzenlemesi için bu para kullanılacak. Böyle bir kredi almayacaktık ancak 5 milyon TL hibe olunca kullanmaya karar verdik. Gaziantep’e destek amacıyla özel olarak verildi. Borçlanma ile ilgili sorunumuz yok. Bu maddede de borçlanmıyoruz” dedi. İlgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.

İHALELER CANLI YAYINLANACAK

Başkan Şahin İhalelerin artık canlı yayınlanacağı söylerken şu ifadeleri kulandı: “Destek hizmetlerinde son teknik çalışmalarını tamamlamak üzeriyiz. Bütün ihalelerimizi bu teknik çalışmalar tamamlandıktan sonra herkesin görebileceği şekilde yapacağız. Bir haftaya kadar bitiyor. Yani bundan sonra yapılan ihaleleri bütün halkımız izleyecek.”

KESİNLİKLE ÇALIŞMA ŞARTLARI UYGUN DEĞİL

Gündem dışı söz alan Yılmaz Kireç,  et halinin ve üzerindeki spotçuların yerinin kaldırılacağı ile ilgili söylemlerin olduğunu söyledi. Kireç yeni bir yerin tahsis edilip edilmeyeceğini sordu.  Kireç’e cevap veren Şahin, “Oranın son halini gördünüz mü bilmiyorum ama kesinlikle çalışma şartları uygun değil. Oradaki esnaf açısından, binanın güvenliği açısından uygun değil.  Et hali ile ilgili borsa ile birlikte önemli bir çalışmayı tamamlamak üzeriyiz. Ankara’dakinin bir benzeri. Kasaplarla birlikte çalışıldı. Çevre düzenlemesine gidiliyor. Daha sağlıklı şartlarda hizmet vermemiz gerek. Bir an önce taşınması gerek. Spotçuların da yeri iyi değil. Onlarla ilgili bir yer bulduğumuzda gerekli desteği vereceğiz” dedi.

BERMAL BARAN